Pohár Slovenského krasu v orientačnom behu napíše o niekoľko dní svoju 18. kapitolu, no po prvýkrát sa toto podujatie zapíše aj na mapu podujatí Terra Incognita. Od prvého ročníka doteraz na podujatí štartovali tisícky vyznávačov behu v neznámom teréne, ktorí si s mapou a buzolou v ruke užívali terény Slovenského krasu. Dvakrát bolo podujatie súčasťou svetového šampionátu – v r. 2006 súčasťou Akademických majstrovstiev sveta, v r. 2012 súčasťou Juniorských majstrovstiev sveta.
Slovenský kras vytvára pre orientačný beh mimoriadne atraktívne podmienky. Množstvo závrtov nachádzajúcich sa na krasových planinách v kombinácii s jedinečnou krasovou vegetáciou a krasovými škrapami stavia pred pretekárov výzvy, ktoré musia na trati zvládnuť. Riešenie takýchto výziev patrí ku koreniu tohto krásneho, prírodného športu.
Región Gemera ponúka návštevníkom mnoho kultúrnych a prírodných zaujímavostí. Viaceré z nich sú všeobecne známe, viaceré sú zatiaľ turistami neobjavené, no svojou hodnotou stoja za návštevu a pokochanie sa.
Kombinácia športového vyžitia sa a spoznávania prírodných a kultúrnych krás je ideálnym priestorom pre nezabudnuteľné zážitky z dovolenkového obdobia. Takto vnímajú mnohí z účastníkov ponuku organizátorov a na Pohár Slovenského krasu sa na Gemer pravidelne vracajú. Často prichádzajú so svojimi rodinami, aby jednak súťažili v atraktívnych terénoch a na zaujímavých tratiach , ale zároveň aby spoznali tento pekný kút Slovenska.
Tohtoročný Pohár Slovenského krasu, podobne ako mnohé iné hromadné podujatia, zostane účasťou v tieni svojich predchádzajúcich ročníkov. Opatrenia proti šíreniu Covid-19 nechávajú výraznú stopu na počte prihlásených pretekárov aj na tejto akcii. V súčasnosti sú evidujú necelé 3 stovky prihlásených, čo nie je zďaleka ani polovica na účasť lepších ročníkov.
Napr. v roku 2019 štartovalo viac ako 850 pretekárov z 28 krajín sveta, dnes sú zo zahraničia prihlásení len jednotlivci z Česka, Maďarska, Švajčiarska, Ukrajiny a Rakúsko.
Prevažnú časť štartovného poľa budú tvoriť domáci pretekári. Tí okrem početnej prevahy budú tvoriť aj výkonnostnú presilu v elitných kategóriách mužov a žien. Na štart sa postavia viacerí reprezentanti štartujúci na nedávnych majstrovstvách sveta v Česku.
Organizátori pripravujú tento ročník so 4 etapami. Tri sa uskutočnia v oblasti Sorošky, s cieľovým priestorom vzdialeným cca 1 km od známej reštaurácie Koliba. Jedna etapa (orientačný šprint) sa uskutoční v dedinke pod Soroškou – v Hrhove.
Túto etapu sa organizátori rozhodli zaradiť do programu aj z dôvodu možnosti návštevy zaujímavého vodopádu, ktorý sa nachádza priamo v strede dediny. V každej etape majú usporiadatelia pripravené aj trate pre začiatočníkov, ktorí by si chceli vyskúšať čaro tohto zdravého, prírodného športu. Nenáročnú, začiatočnícku trať, dlhú okolo 2km, môžu dokonca absolvovať aj v skupinke, či ako rodina spolu. Takíto záujemcovia sa môžu prihlásiť aj priamo v cieli hociktorej etapy.
Program podujatia:
- 30. júl (piatok),
- tréning, Soroška, 10:00-18:00 hod
- 31. júl (sobota),
- preteky-1. etapa, Soroška, štart 11:00 hod
- 1. august (nedeľa),
- preteky-2. etapa, Soroška, štart 9:30 hod
- preteky-3. etapa, Hrhov, štart 16:00 hod
- 2. august (pondelok)
- preteky-4. etapa, Soroška, štart 9:30 hod
- vyhlásenie výsledkov, 13:00 hod
Prihláška
- prostredníctvom on-line prihlasovacieho systému
https://is.orienteering.sk/competitions - výnimočne e-mailom na adresu: akademik.ob@tuke.sk
Prihlášku e-mailom považujte za doručenú po jej spätnom potvrdení.
Kontakt
Informácie: http://karst2021.obkosice.sk/
akademik.ob@tuke.sk
+421 915 872 938