Mesto Gelnica má historické a prírodné predpoklady pre rozvoj banskej a cyklistickej turistiky, ktoré sa snaží intenzívne využívať v cestovnom ruchu. Aj v roku 2019 sa preto samospráva zapojila do vyhlásenej výzvy TERRA INCOGNITA a so svojím zámerom aj uspeli. Mohli tak pokračovať v zveľaďovaní vysunutej expozície miestneho Baníckeho múzea – Bane Jozef. Po poslednom novovytvorenom historickom banskom stroji na drvenie rudy – pochwerkom teraz v banskom skanzene pribudlo ďalšie jedinečné technické zariadenie – tavná pec na meď.
Ide o taviacu pec na meď zo smolníckej oblasti z 20.rokov 18. storočia. Nákresy boli publikované v roku 1738, vďaka ktorým umeleckí remeselníci vytvorili zmenšeninu v mierke 1:2.
Skanzen, ktorý je bohatý na banské stroje, sa teší vysokej návštevnosti našich i zahraničných turistov a vďaka novému prírastku bude ešte atraktívnejší. Umeleckí remeselníci vytvorili podľa nákresov publikovaných v roku 1738, zmenšenú repliku taviacej pece na meď pochádzajúcej zo smolníckej oblasti z 20-tych rokov 18. storočia. Murovaná pec s plošným základom je vysoká 2,5 metra a obsahuje všetky potrebné časti na jej možné spustenie. Tavnú komoru plní rudou drviaci stroj pochwerk a výkonnosť pece ovláda duchár, ktorý poháňa vodné koleso. V tejto peci prebiehala prvá „špinavá“ tavba v procese získavania medi. Verejnosť bude môcť príležitostne vidieť aj jej reálne fungovanie.
Slávnostné otvorenie pece je naplánované na deň baníctva – 26. augusta 2020.