Vodný mlyn v obci Kováčová patril kedysi rodine Andrássyovcov z Krásnej Hôrky. Je možné si v ňom počas prehliadky prezrieť pôvodné originálne zariadenie a spoznať ako sa kedysi vyrábala múka.
Zámerom projektu je revitalizovať a priblížiť mlynárstvo a pôvodné ľudové remeslá, a tak zachovať kultúrne dedičstvo našich predkov pre ďalšie generácie. Prostredníctvom prehliadky Vodného mlyna v obci Kováčová sa návštevník oboznámi s tradičným mlynárskym remeslom a tiež uvidí, ako sa kedysi vyrábala múka pomocou pôvodného technologického zariadenia a vodného kolesa poháňaného vodnou energiou z mlynského náhonu.
Cieľom tohto projektu je obnovenie lámačky konope, ktorá by podľa našich vedomostí bola jediná na Slovensku. Z rozprávania vieme, že bola umiestnená pri vodnom kolese, ktoré ju poháňalo.
V minulosti ju používali výlučne ženy, a to hlavne v noci, keď sa nemlelo. Podkladali už predtým namočené a vysušené byle pod drevené bucháre a tým sa oddelila vláknitá časť konopného stebla od drevitej časti. Takto spracované konope sa mohlo ďalej spracovávať.
Potrebnou súčasťou mlynského náhonu a regulácie pohonu kolesa je regulačný mechanizmus a stavidlá, ktoré budú umožňovať správny chod samotného mlynského kolesa a lámačky konope.
Bezpečnosť návštevníkov je dôležitá a preto je nevyhnutné zhotovenie zábran okolo vodného kolesa a lámačky konope pre bezpečný prístup.
,,Pre lepšie pochopenie mlecieho procesu v interiéri mlyna je našim cieľom nainštalovať kožené remene slúžiace ako prevody medzi jednotlivými strojmi a tým zlepšiť celkovú názornosť technológie mletia.“
Henrieta Lyocsová (OZ Vodný mlyn Kováčová, žiadateľ)
Vodný mlyn v Kováčovej sa stane unikátnym historickým komplexom, ktorý bude jedinečný v rámci celého Slovenska.