Na brehoch Bodrogu, kde divoká vegetácia skutočne pripomína zelený prales, pribudla turistická novinka v podobe oddychového bodu pre cyklistov a vodákov. Nachádza sa neďaleko nedávno zrekonštruovaného Rákócziho kaštieľa v obci Borša a poskytuje miesto na táborenie a odpočinok pre tých, ktorí majú chuť objavovať nové miesta na mape Košického kraja, v slovensko–maďarskom pohraničí. Zázemie, lákajúce moderných dobrodruhov, podporil Košický samosprávny kraj cez dotačný program Terra Incognita sumou 92 523 €. Do budúcna sa tu ráta aj s pohodlným prepojením tohto bodu na už existujúce cyklotrasy. Spojiť by sa tak mohli Dolnozemplínska cyklomagistrála s trasou Sátoraljaújhely – Sárospatak.
.
Zázemie a infraštruktúra sú pre turizmus v Medzibodroží kľúčové
Obec Borša, ako rodisko jednej z najvýraznejších postáv slovenskej aj maďarskej histórie, Františka II. Rákócziho, má veľký turistický potenciál. Zrekonštruovaný kaštieľ veľkej architektonickej aj historickej hodnoty sa stal lákadlom pre domácich aj zahraničných návštevníkov a taktiež dejiskom rôznych podujatí. Keď k tomu pridáme aj fakt, že sa neďaleko nachádza najnižšie položený geografický bod Slovenska a celá lokalita je z oboch strán hranice obklopená vyhľadávanými tokajskými vinohradmi, je úplne pochopiteľné, prečo si tento projekt získal pozornosť samosprávy, a tá sa doň rozhodla investovať.
V Borši budú srdečne vítaní nielen milovníci histórie, ale aj športu.
„Pre turistov, ktorí chcú vidieť rodisko známeho národného hrdinu, je tu krásny vynovený kaštieľ. Pre športovcov tu však doteraz chýbalo vhodné zázemie. To sme sa rozhodli zmeniť, aby sme vodákov aj cyklistov motivovali zavítať do Borše, a do nášho kaštieľa, či už po vode, alebo po cyklotrasách. Veríme, že práve týmto rozprúdime prílev návštevníkov, ktorí si budú vychutnávať málo objavený kút našej krajiny. Mysleli sme aj na pokračovanie našej snahy. Do budúcna by bolo užitočné prepojiť dve už existujúce cyklotrasy na oboch stranách štátnej hranice a umožniť tak plynulý prechod medzi Slovenskom a Maďarskom. Z vlastných zdrojov by bola táto naša ambícia len ťažko realizovateľná, a preto sme vďační za podporu zo strany Košického samosprávneho kraja.“
Autor projektu, p. László Diószegi, z neziskovej organizácie II. Rákóczi Ferenc
Projekt s názvom „Vodný a cyklistický oddychový bod pri kaštieli v Borši“ zaujal hodnotiteľov výzvy Košického samosprávneho kraja, Terra Incognita, najmä svojou unikátnou lokalizáciou a nápadom. Novinka v podobe nového oddychového bodu, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti kaštieľa, výrazne pozdvihne kvalitu návštevníckej infraštruktúry a turistických možností v obci Borša.
História aj šport na jednom mieste v Borši
,,Teší ma aktivita nadšencov z neziskovej organizácie II. Rákóczi Ferenc, aj spolupráca so samosprávami obcí po oboch stranách hranice. Práve v tejto časti nášho kraja nás s našimi južnými susedmi spája nielen história okolo vodcu posledných protihabsburských povstaní, Františka II. Rákócziho, ale napríklad aj tokajské vinohrady. Hovoríme si Kraj sveta, pretože i na východe môžete objaviť poklady svetových rozmerov. Nemusíme cestovať do Južnej Ameriky, svoju Amazonku máme doma v podobe rieky Bodrog. To je len jeden z mnohých dôvodov, prečo by sme sa mali snažiť rozprúdiť turizmus v tejto časti kraja. Vo výsledku sa návštevníci môžu tešiť na smart oddychový bod pre cyklistov a vodných turistov na malých plavidlách, ktorý im bude poskytovať vyčlenený a udržiavaný priestor pre táborisko priamo pri rieke Bodrog s kapacitou 20 stanov, vodný blok s toaletami a sprchami zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy s kapacitou 40 osôb, zriadenú požičovňu kanoe a kajakov a samoobslužný servisný bod pre cyklistov na dolno-zemplínskych cyklotrasách,“
hovorí Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.
Investícia vo výške takmer 100-tisíc eur, ktorá do projektu putovala z krajského dotačného programu, bude už túto sezónu viditeľná a fyzicky dostupná. Pre vnímavého turistu, ktorý sa nikam neponáhľa, skrýva región dolného Zemplína množstvo krásnych zákutí a človekom nedotknutých miest.
,,Ekoturizmus a v rámci neho cykloturistika, splavovanie riek, rafting či kempovanie, sa stáva trvalo silnejúcim trendom v cestovnom ruchu. Je preto nevyhnutné poskytovať priestor a možnosti aj tým, ktorí za ekoturistickými aktivitami do nášho kraja prídu. Verím, že nové turistické zázemie v Borši splní nielen očakávania jeho realizátorov, ale najmä tých, ktorých má na brehy Bodrogu pritiahnuť. A to o to viac, že si tu všetci okrem aktívneho oddychu v prírode nájdu aj pridanú hodnotu v podobe návštevy nádherného Kaštieľa Františka II. Rákócziho a jeho priľahlých záhrad. No a zberatelia zážitkov si určite prídu na svoje aj pri žulovom obelisku označujúcom najnižší bod Slovenska, na vodnej zážitkovej ceste v obci Oborín, či pri mŕtvom rameno Tajba, ktoré je jedným z mála útočísk korytnačky močiarnej u nás.”
výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková:
Cenník / Árak / Fees
Piknikový príplatok: 1,50 Eur
- služby, ktoré v rámci príplatku si môžete využívať: opekanie na ohnisku, letná kuchyňa, wifi, vodu, toalety
Umiestnenie stanu: 4,50 Eur/stan pre dospelých, 3,00 Eur/stan deti, mládež /
Prenájom kajakov a kanoe cez týždeň
2 hod. – 4 Eur, kanoe/canoe – 6 Eur
4 hod. – 6 Eur, kanoe/canoe – 10 Eur
6 hod. – 8 Eur, kanoe/canoe – 15 Eur
8 hod. – 10 Eur, kanoe/canoe – 20 Eur
Víkend
2 hod. kajak/kayak – 6 Eur, kanoe/canoe – 11 Eur
4 hod. kajak/kayak – 8 Eur, kanoe/canoe – 15 Eur
6 hod. kajak/kayak – 10 Eur, kanoe/canoe – 20 Eur
8 hod. kajak/kayak – 12 Eur, kanoe/canoe – 25 Eur
V prípade prenájmu na 3 a viac dní je cena kajaku na deň 7 Eur, a kanoe na deň: 10 Eur.
V prípade skupinovej rezervácie: nad 10 osôb, poskytujeme 10%-nú zľavu.
Otváracia doba
júl – august – každý deň od 9:00 – 18:00
september – jún – na základe predbežnej dohody
Kontakt
Prenájom a stanové miesta si môžete registrovať na: www.borsikastely.eu