V areáli bývalej lesnej škôlky neďaleko obce Hrabušice (okr. Spišská Nová Ves) vznikla unikátna ekovčelnica. Turistom a návštevníkom bude plne k dispozícii už toto leto. Zaujímavý projekt s názvom Včely raja vznikol vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja a jeho grantovej schémy Terra Incognita.
Cieľom netradičnej aktivity nadšencov z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice je snaha o originálne priblíženie života včiel pre turistov a návštevníkov Slovenského raja. Včely nebudú chovať pre produkciu medu, ale vytvoria podmienky pre ich prirodzený spôsob života. Divé včely tak budú mať k dispozícii niekoľko úľov, ktoré vznikli v pňoch stromov. Okrem toho vznikol vďaka projektu špeciálny hotel pre tzv. včely samotárky.
Apidomček hotel pre včely samotárky
Hrabušice boli v minulosti významným trhovým mestečkom s tradíciou hámorníctva, mlynárstva i pivovarníctva. Blízkosť lesov Slovenského raja nenechala chladných ani brtníkov, ktorí zabezpečovali med nielen pre samotné Hrabušice, ale aj pre široké okolie. Dnes je obec vstupnou bránou do turistami vyhľadávaného Slovenského raja.
„Košický samosprávny kraj sa snaží realizovať stále viac takzvaných zelených projektov. Verím, že aj táto unikátna ekovčelnica upozorní prichádzajúcich návštevníkov na aktuálnu problematiku ohrozenia života včiel, ktoré sa stali jedným zo symbolov zdravého životného prostredia. Bez týchto opeľovačov by nebol život vo forme, v akej ho dnes poznáme. Prajem si, aby podobných atrakcií v tomto kúte nášho kraja pribúdalo, pretože s každou investíciou oblasť Slovenského raja opäť o čosi vyrastie. Národný park Slovenský raj má v tomto smere obrovský potenciál.“
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja
Pozemkové spoločenstvo má s projektom ekovčelnice stále nové plány, ako miesto zatraktívniť a ešte viac oživiť.
„Ekovčelnica svojím miestom realizácie i zámerom prelína agroturizmus, prírodný a vidiecky turizmus s informačno-edukačným charakterom. V areáli budú návštevníci podrobne informovaní o živote včiel, spôsobe ich chovu i dôležitosti pre celý ekosystém. Celý produkt je naprojektovaný tak, aby návštevník mohol celkom zblízka, ale úplne bezpečne pozorovať život včiel tak, ako ho doteraz nevidel. Súčasťou bude samozrejme priestor na oddych, ohnisko, či tzv. apidomček.”
Lenka Vargová Jurková, riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu
Ekovčelnica funguje na princípe voľného chovu včiel, ktoré si sami budujú príbytok, živia a zazimujú sa pomocou vlastnej potravy. Nadšenci chcú touto modernou formou priblížiť nielen tradičné správanie včelstva, ale aj ekologický spôsob liečenia s blahodarnými účinkami rôznych druhov apiterapie.
Marcel Slivka z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice vysvetľuje, že Včely raja majú slúžiť najmä na pozorovanie prirodzeného spôsobu života včiel s dôrazom na stabilitu včelieho ekosystému.
„Počúvanie hukotu včiel, spanie na úľoch a inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa má liečivé účinky pre alergikov alebo ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Včely samozrejme liečia aj mnoho ďalších ochorení. Návštevníci si vedomosti rozšíria aj vďaka informačným a náučným tabuliam, na ktorých sú podrobné informácie o živote včiel, o ktorých možno dovtedy nikdy ani nepočuli.”
autor projektu Michal Slivka z Bývalého urbariátu Hrabušice
Celý areál ekovčelnice je ohradený a prístupný celoročne. Nadšenci sa budú starať o jej údržbu. K dispozícii je atypický veľký altánok s otvoreným ohniskom a výhľadom na dolinu. Svojou atmosférou nadchne návštevníkov všetkých vekových kategórií. Pre malých aj veľkých bude prostredníctvom vyškolených zamestnancov poskytovaná bezplatne lesná pedagogika, vstup do apidomčeka bude spoplatnený prostredníctvom elektronického mincového automatu.
Kontakt
Pozemkové spoločenstvo Bývalý urbariát Hrabušice
053/449 04 05
urbariathrabusice@gmail.com