Vodácka turistika s možnosťou zastávky na občerstvenie, ale i zapožičania si malého plavidla, je na rieke Bodrog realitou vďaka podpore Košického samosprávneho kraja z dotačného programu Terra Incognita. V rámci projektu „Splavujeme Bodrog“, ktorý bol podporený sumou 18 tisíc eur, bola na jedinej splavnej východoslovenskej rieke vybudovaná požičovňa kajakov a oddychový bod pri liečivom prameni.
Vodná turistika, ktorá je aktívnou formou relaxu v prírode, sa na rieke Bodrog teší každý rok väčšej a väčšej obľube. Určite k tomu nemalou mierou prispeje aj vybudovanie novej vodáckej požičovne v obci Ladmovce a vytvorenie oddychového bodu pri miestnom liečivom prameni.
„Som nesmierne rád, že sme mali možnosť podporiť snahu ľudí, ktorí sú patrične hrdí na prírodné bohatstvo južného Zemplína a v spojení so športom ho chcú ďalej ukazovať širokej verejnosti. Vodáci si tak budú môcť naplno užiť riečne bohatstvo Bodrogu a popri tom objaviť ďalšie zaujímavé miesta. Z nástupnéhostanovišťa , po necelých dvoch hodinách plavby, čaká na športovcov vodný a cyklistický oddychový bod pri kaštieli v Borši, s priestorom na táborenie a stanovanie, ktorý sme z programu Terra Incognita podporili v minulom roku. Verím, že aj táto nová investícia, premenená na hodnotné zážitky, priláka do Medzibodrožia vodákov z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia,“
predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Stanovačka, splav a krásy Medzibodožia
Bodrog, rieka bez prameňa, ktorá je tvorená sútokom riek Ondava a Latorica, má na slovenskej strane hranice dĺžku 15 km a ďalej pokračuje do Maďarska. Na našom území preteká chráneným vtáčím územím Medzibodrožie a odvodňuje celú Východoslovenskú nížinu. Sprístupniť veľké prírodné bohatstvo v jej okolí sa stalo aj cieľom projektu. Okrem nástupného miesta na splav Bodrogu tu už bola vytvorená aj náučná cesta, prezentujúca mikroregión Medzibodrožie, Chránenú krajinnú oblasť Latorica, Národnú prírodnú rezerváciu Kašvar a liečivý prameň, ktorý pomáha pri chorobách tráviaceho ústrojenstva. Na tomto náučnom chodníku si vodáci aj turisti oddýchnu na krytých lavičkách, poopekajú na vyhradených miestach s ohniskami a popri tom sa o mieste poinformujú z edukačných tabúľ s tematikou environmentálnej výchovy.
,,Vybudovaním požičovne v obci Ladmovce sa vytvorilo nové miesto pre realizáciu vodnej turistiky na rieke Bodrog. Charakter rieky je tu pokojný, vhodný aj pre menej skúsených vodákov, ktorí majú hneď niekoľko možností, ako si splav naplno vychutnať. Prvou je splaviť rieku po prúde a vystúpiť v obci Borša, čo trvá necelé dve hodiny. Skúsenejší vodáci, ktorí si vyberú splav od sútoku Latorice a Ondavy, môžu výstupné miesto v Ladmovciach využiť ako oddychový bod. Pri liečivom prameni sa môžu osviežiť a majú možnosť dozvedieť sa zaujímavé informácie o chránených rastlinách a zvieratách žijúcich v prírodnej rezervácii KAŠVAR. Tí, ktorí si trúfajú na dlhší poznávací výlet po Bodrogu, môžu pokračovať až k našim susedom do Maďarska, kde sa okolie rieky mení z „amazonského“ na viac otvorené, s malými pieskovými plážami na brehoch. Inšpirovaní zahraničím, do budúcna plánujeme vytvoriť vodácky servis aj s maďarskou stranou. Turisti si budú môcť požičať kanoe a paddleboardy v sezóne od mája do konca septembra. Cenník bude zverejnený na webovej stránke obce.“
Attila Pásztor, starosta obce Ladmovce
Amazonka Bodrog láka aj začiatočníkov
„Náš kraj má obrovský potenciál na vodné športy. Okrem viacerých vodných nádrží, kde sa môžu vodáci aktívne venovať kajakovaniu, plávaniu, paddleboardingu, športovému rybárstvu, windsurfingu, kitesurfingu, či dokonca wakeboardignu, môžu vodáci využiť aj rieky, ktoré pretekajú neporušenou a niekedy aj celkom divokou krajinou. Stále obľúbenejšími sa tak stávajú aj splavy. Rieka Bodrog nedostala prezývku slovenská Amazonka len tak pre nič za nič. Jej skutočnou perlou sú mŕtve ramená, z ktorých niektoré vyvolávajú predstavu ozajstného dažďového pralesa. Poskytujú nezabudnuteľný pohľad na lužný les plný vodných kvetov a húštin, ktorý je naplnený spevom vtákov a má silný charakter romantickej prírody, kde noha človeka vkročí naozaj málokedy. Podporou tohto projektu prinášame do kraja nevšedný zážitok, ktorý rok čo rok, aj naším pričinením, naberá na svojej komplexnosti. No a niekoľko rokov už návštevníci môžu spoznať krásy celého toku rieky Bodrog aj z výletnej lode. Nastúpia na ňu v lodnom prístave za obcou Viničky, sprievodca ich slovným výkladom prevedie pamätihodnosťami okolitého kraja, zastavia sa na ochutnávku tokajských vín a plavbu zakončia u našich južných susedov v Maďarsku,“
Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.