Podpora z programu Terra Incogita poputovala už do mnohých kútov Košického kraja. Vďaka finančným prostriedkom od Košického samosprávneho kraja mohla byť podporená výstavba úplne nových atrakcií alebo rekonštrukcia už existujúcich. Medzi takéto patrí aj technická pamiatka Margeciansky tunel.
V rámci našej novej rubriky – ROZHOVORY sme vyspovedali starostu obce Margecany Ing. Igora Petrika, ktorý stojí za projektom Margeciansky tunel, otvorená galéria, ale aj za mnohými ďalšími, vďaka ktorým obec prosperuje a je svetlým bodom na mape Košického kraja:
Obec Margecany patrí medzi viacnásobných úspešných žiadateľov o dotáciu z programu Terra Incognita. Okrem tradičného podujatia Margecianske fajnoty sa môžete podpísať aj pod ďalšie zaujímavé projekty, ktoré vznikli vďaka tomuto dotačnému programu. Predstavte nám, prosím, na úvod Vašu obec a konkrétne projekt Margeciansky tunel – otvorená galéria.
Obec Margecany je aktívna v zmysle využitia potenciálu svojho územia aj za pomoci projektov a aktivít. Prioritou obce a jej poslaním je starostlivosť o všestranný rozvoj územia obce a snaha zabezpečiť nevyhnutné, ale aj nadštandardné potreby jej obyvateľov, zvyšovanie kvality života v obci s využitím geografického potenciálu obce a v spojitosti s rozvojom technickej infraštruktúry a občianskej vybavenosti. Za taký potenciál technickej infraštruktúry považujeme aj technickú pamiatku Margeciansky tunel, ktorý sa nám za posledné roky podarilo vyčistiť, ale aj osvetliť, čo bolo predmetom a zámerom projektu.
Naším cieľom je zachovať túto významnú technickú pamiatku, priblížiť ju návštevníkom a zvýšiť návštevnosť regiónu. Zároveň, do budúcna, poskytuje ďalšie možnosti využitia napríklad na výstavy či spoločensko-kultúrne podujatia.
Margeciansky tunel je mnohým dobre známy, avšak určite sa nájdu aj takí, ktorí o tejto technickej pamiatke nepočuli. Prosím, povedzte nám viac o tuneli a čím je taký zaujímavý.
Margeciansky tunel dlhý 431 m bol postavený v 2. polovici 19. storočia pre železničnú dopravu, ako súčasť Košicko-bohumínskej železnice a je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu. Neskôr sa z kapacitných dôvodov prestal používať. Koľajnice z neho odstránili a v súčasnosti je v podstate cestným tunelom. Takmer polovica z celej dĺžky tunela nemá obmurovku, steny tvoria iba samotné opracované skaly. V tom spočíva výnimočnosť niektorých artefaktov, a teda tunel je vytesaný do skaly a jednotlivé časti vo vnútri sú zastavané kvádrami prevažne z travertínu, v niektorých úsekoch ostal iba holý otesaný kameň.
Socha Svetlonoška pred tunelom Igor Petrik – prvý zľava
Spomínali ste, že sa Vám tunel podarilo za posledné roky vyčistiť a osvetliť. Povedzte nám o tom viac.
V tuneli sa podarilo po celej jeho dĺžke vyčistiť po oboch stranách chodníky od starých nánosov bahna a rôznych usadenín, čím sa tunel stal prístupným aj pre peších návštevníkov. Už spomínané vyčistenie tunela sa realizovalo vďaka programu Slovenskej sporiteľne, a to vďaka dotačnej podpore, a tak sme sledovali ďalšie dotačné mechanizmy Košického samosprávneho kraja na ozvláštnenie tunela, a to osvetlením. Keďže naši projektový manažéri poznajú naše zámery v rámci obecných strategických dokumentov, tak podanie ďalšej žiadosti v rámci výzvy Terra Incognita bolo samozrejmosťou.
Takže, aby bola táto technická pamiatka atraktívnejšia a návštevník mal z jej prehliadky lepší zážitok, obec vyriešila v roku 2019 osvetlenie tunela v celej jeho dĺžke tak, aby jednotlivé osvetľovacie telesá nasvecovali artefakty vnútri tunela postupne, ako bude návštevník pri prehliadke pokračovať. Realizáciou osvetlenia tunela sa umožnil prechod cez tunel peším a cyklistom ale hlavne aj pre rodiny s deťmi a tým sa vytvoril intenzívnejší prístup do rekreačnej oblasti Kozinec. Osvetlením artefaktov má návštevník výnimočný vizuálny zážitok už len z obyčajného prechodu tunelom.
Jednoducho povedané neosvetlený tunel bol viac menej bariérou pri takýchto prechádzkach, či túrach. Je treba aj spomenúť, že tunel je súčasťou kostrovej siete cyklotrás KSK a teda cyklotrasy okolo Ružínskej priehrady už od priehradného múru.
Čo bolo podnetom, ktorý vás presvedčil na realizáciu tohto projektu?
V záujme obce Margecany bolo vytvoriť atraktívny produkt cestovného ruchu poskytnutím turistickej služby návštevníkom, ktorí navštívia jednotlivé objekty ležiace na trase Spiššsko – gemerskej banskej cesty. Služba spočíva v tom, že záujemcom je umožnená prehliadka výnimočnej a na Slovensku ojedinelej kultúrnej pamiatky technického charakteru – Margecianskeho tunela, a to kedykoľvek bez obmedzenia, teda možno povedať, že vznikla „stále otvorená galéria“.
Kto stojí za Vaším projektom alebo kto sa podieľal na realizácii projektu Margeciansky tunel – otvorená galéria?
Všetky práce obec realizovala svojpomocne pracovníkmi technického úseku, finančnú dotáciu z rozpočtu Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita využila na nákup materiálu. Svojpomocnou realizáciou sa viac menej znásobila efektívnosť dotačných zdrojov.
Priniesla vám spolupráca a realizácia na projekte aj osobnostný a sociálny rozvoj? (Nové kontakty, poznatky, skúsenosti…)
Realizáciou projektu sme získali aj nové kontakty či skúsenosti, čo v konečnom dôsledku znamenal aj osobnostný a sociálny rozvoj zamestnancov obce, napr. pri manažovaní projektu s podporou zamestnancov KOCR alebo v podobe spolupráce s navrhovateľom technického riešenia a dodávateľa materiálu.
Splnil výsledok realizácie projektu vaše očakávania?
Zámer projektu sa naplnil, možno povedať do bodky, a je len na nás, aby sme hľadali ďalšie finančné mechanizmy či už na sanačné práce tunela, alebo aj na ďalšie zatraktívnenia tunela v podobe aktivít, či podujatí v tuneli, alebo v podobe obslužnej infraštruktúry tunela.
Povedali by ste, že Váš projekt podporil celkovo cestovný ruch vo Vašej obci a je o jej návštevu väčší záujem?
Áno. O tom, že je to atraktívna pamiatka svedčí skutočnosť, že v rámci spoločenských podujatí organizovaných obcou sa prehliadky tunela zúčastnili desiatky návštevníkov, a to s veľmi pozitívnym ohlasom. Uvedený projekt je z nášho pohľadu určite prínosom pre rozvoj cestovného ruchu v znevýhodnenom regióne.
Máte s Margecianskym tunelom ešte nejaké ďalšie plány?
Svojimi aktivitami obec Margecany smeruje k riešeniu obnovy tejto pamiatky ako celku a do budúcna určite počíta s ďalšími projektami, a to najmä sadové úpravy priestorov pred vstupnými portálmi, osadenie lavičiek, odpadkových košov, stojanov na bicykle, bezpečnostných kamier či úpravu plochy pre odstavenie motorových vozidiel. V neposlednom rade má obec vypracovanú štúdiu, ktorá definuje potrebu finančných zdrojov väčšieho rozsahu na sanáciu tunela, ktorá vyplýva z technického stavu tunela, ale toto je zatiaľ naša vízia v tejto oblasti.
Ďalší rozhovor s úspešným žiadateľom o dotáciu z programu Terra Incognita si budete môcť prečítať opäť o niekoľko dní. Sledujte nás aj na Facebooku a žiadna dôležitá informácia zo sveta Terra Incognita vám neunikne.