Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Čo vidieť v okolí Krásnohorských hradných hier?

Obec ležiaca 8 km od Rožňavy Krásnohorské podhradie finišuje s prípravami na 14. ročník Krásnohorských hradných hier, ktoré sa uskutočnia pod Hradom Krásna Hôrka tradične v prvú augustovú sobotu.

 

 

 

Podujatie láka ročne tisíce návštevníkov, ktorým učarovali rytierske hry a slávnosti, dobové kostýmy i jedlá. Ak sa na podujatie chystáte, mali by ste vedieť o zaujímavostiach v okolí, ktoré sa určite oplatí vidieť. Ako sa vraví, môžete takto zabiť dve muchy jednou ranou.

Túlanie sa po stopách Andrássyovcov vás privedie na nádherné miesta. Priamo v obci nechal posledný mužský predstaviteľ jedného z najznámejších šľachtických rodov v Uhorsku Dionýz Andrássy postaviť krásnohorskú Obrazáreň. Dionýz bol totiž veľkým milovníkom výtvarného umenia. Dnes sa tu nachádza expozícia portrétnych diel minulých stáročí zo zbierkového fondu Baníckeho múzea v Rožňave, Hradu Krásna Hôrka a kaštieľa v Betliari. Zo zbierky Dionýza Andrássyho tu možno vidieť len grófov portrét od G. Paperitza. Priestory slúžia aj dnes na rôzne výstavy, tou aktuálnou je až do 29. septembra 2019 tvorba Ľudovíta Felda. Vychutnať si ju môžete vždy od stredy do nedele medzi 13:00 a 17:00 hod. Významný výtvarník sa v 70. rokoch 20. storočia často zdržiaval v obci Krásnohorské Podhradie, vyhľadával zaujímavé témy k svojim dielam a samozrejme často maľoval aj majestátny hrad.

 

 

Kúsok pred obcou (v smere od Košíc), v pokojnej atmosfére stojí úchvatný kus architektúry, zdobená rodinná krypta stelesňujúca lásku manželov Františky a Dionýza – Mauzóleum Andrássyovcov. Dominantou priestoru sú dva sarkofágy z talianskeho mramoru s reliéfnou výzdobou podobizní manželov a symbolmi ich dobročinnosti.

Len 11 kilometrov odtiaľ sa nachádza ďalšia jedinečná pamiatka – kaštieľ Betliar, ktorý mapuje život významného šľachtického rodu Andrássyovcov. Ich šľachtický vkus môžu turisti spoznať z množstva nábytku a bytových doplnkov, hodnotných zbierok zo sveta, vzácnych klenotov či vyznamenaní, ktoré sú tu verejnosti vystavené na obdiv. V betliarskom kaštieli sa, ako v jednom z mála na Slovensku, zachoval skutočný mobiliár jeho pôvodných obyvateľov.

 

 

Tak ako je pre Gemer typická téma gotiky, charakterizuje ho aj neuveriteľné prírodné bohatstvo – to pod zemou nevynímajúc. Jednou z niekoľkých verejnosti prístupných jaskýň, zapísaných aj na zozname svetového dedičstva UNESCO, je Krásnohorská jaskyňa. 150-minútová prehliadka je tu, oproti ďalším známym jaskyniam, fyzicky náročnejšia. Prehliadkovú trasu zdoláte iba v sprievode jaskyniarov, s ktorými si termín prehliadky treba dohodnúť vopred. Odmenou za zdolávanie podzemných prekážok vám bude pohľad na majestátny, 34-metrov vysoký Kvapeľ rožňavských jaskyniarov.

Ak holdujete off-roadovým aktivitám, nasadnete na bugginy so Side by Side Expeditions a prevezte sa napríklad pod úpätím Silickej planiny. V Plešivci zas nájdete veľkú kartingovú halu s rozlohou 3.500 m2, v ktorej sa môžete dosýta vyblázniť na motokárach.

 

 

Prázdninové zážitky a nevšednú zábavu doprajte aj svojim deťom. Banícke múzeum v Rožňave sa od 8. do 12. júla 2019 tematicky odeje do retro-šatu. Múzejníci majú pripravené múzejno-pedagogické dni s názvom RETRO svet v múzeu. Detskí bádatelia v rámci neho navštívia banské lokality a uvidia pozostatky banských strojov, čaká ich hra so stavebnicou – návrh a stavba nových banských strojov a konštrukcií, prezentácia odievania v 60. až 80. rokoch, výroba dobových a terajších odznakov a ešte mnoho ďalších poučno-zábavných činností.

Ak milujete prírodu, odporúčame vám Konský dvor v obci Brzotín alebo malý rodinný Ranč Wattani so shettlandskými poníkmi, kamerunskými ovečkami i miniovečkami. Vaše deti to tu budú milovať!

 

 

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.