Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Čo vidieť v okolí Sobraneckých kúpeľov?

Zemplín

Jedno z TOP podujatí v Košickom kraji, Furmanské preteky, o pár dní napíše svoj ďalší ročník. Ako už ich názov prezrádza, spájajú sa tu silné osobnosti furmanov s ich vernými pomocníkmi. 18. augusta sa niekdajší areál Sobraneckých kúpeľov premení na “dostihový” okruh, určený pre tých najmocnejších a najšikovnejších. Čím je toto prostredie unikátne, a čo viete v okolí samotných pretekov robiť a navštíviť? Nechajte sa inšpirovať a objavte čaro tohto jedinečného kraja, v ktorom nielen remeslá majú stále svoje dôležité miesto!

 

 

 

Ak sa rozhodnete počas Furmanských pretekov prebádať ich okolie, odporúčame poriadne si obzrieť samotné Sobranecké kúpele, ktoré ešte aj dnes vyvolávajú obdiv. Ich zašlú slávu pripomínajú už len tabule s označením a chátrajúce budovy. Preto, ak patríte medzi vyznávačov nostalgie a starých budov, ktoré dýchajú históriou, toto miesto naplní vaše očakávania.

 

Destinácia Dolného Zemplína je naozaj bohatá na krásne a zaujímavé miesta, ktoré môžete spojiť s výletom na Furmanské preteky. Je to kraj šírych úrodných strání, vinohradov, lužných lesov i tienistých hôr. Pre vnímavého turistu skrýva príroda Zemplína množstvo krásnych zákutí a človekom nedotknutých miest. Na svahoch Vihorlatských vrchov v okolí Michaloviec a Sobraniec, neďaleko Zemplínskej šíravy,

sa rozprestierajú najlepšie vinohrady v tejto oblasti. Výlet na Zemplín preto môžete spojiť aj s ochutnávkou tých najlepších slovenských vín. Takýto degustačný zážitok si môžete dopriať napríklad vo vinárstve Regia TT so sídlom v Orechovej.

 

 

Pri potulkách po Zemplíne určite nevynechajte návštevu Zemplínskej šíravy. Tá je vďaka svojim klimatickým podmienkam ako stvorená pre letné dobrodružstvá. Jej pobrežie môžete spoznávať aj z paluby výletnej lode. Zo Šíravy to máte len na skok k prírodnému jazeru Morské oko, ku ktorému z obce Remetské Hámre vedie osem kilometrov dlhý náučný chodník. Všetkým športovo zdatnejším odporúčame návštevu obce Vinné a výstup k zrúcaninám Vinianskeho hradu, odkiaľ sa môžete pokochať nádhernými výhľadmi na široké okolie.

 

Za zmienku a sj vašu návštevu zaručene stojí obec Beňatina, pri ktorej sa nachádza malebné jazierko. To je známe nielen pre svoju čistú vodu a podobu s chorvátskymi Plitvicami, ale predovšetkým obrazom veľryby na jeho travertínovej stene. Či ide o obrys skutočnej veľryby, alebo len očný klam, posúďte sami.

Krásny výlet pre celú rodinu môže byť aj návšteva vtáčieho raja - Senianskych rybníkov, ktoré sú od Michaloviec vzdialené len 16 kilometrov. Ide o jednu z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe, kde je možné sledovať rôzne druhy vtákov v ich prirodzenom prostredí.

 

 

Ani pamiatky UNESCO nie sú v tejto oblasti výnimkou. V blízkosti Sobraneckých kúpeľov nájdete obec Ruská Bystrá a nádherný gréckokatolícky Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Bližšie zoznámenie sa s týmto kultúrnym dedičstvom vám uľahčí audio turistický sprievodca, ktorý rozpráva hneď šiestimi jazykmi.

 

Keď sa vyberiete na sever, môžete obdivovať dokonalú prírodu v nádhernom Vihorlatskom pralese, ktorý je rovnako súčasťou medzinárodného zápisu v zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedinečná flóra a fauna dodáva tomuto miestu až magický nádych. Nezabudnuteľný bude pre vás výhľad z Vihorlatu - najvyššieho bodu Vihorlatských vrchov, odkiaľ uvidíte nielen celý Zemplín, ale aj Vysoké Tatry, kus Ukrajiny a v prípade dobrého počasia možno dovidíte až do Rumunska.

 

Tak ako? Prijmete našu ponuku a strávite nedeľu 18. augusta na Zemplíne?

 

 

 

 
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.