Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Ďalšia samospráva južného Spiša rozvíja turizmus cez banskú históriu

Gelnica

Mestá a obce dolného Spiša sú dnes často tieňom svojho historického majestátu z obdobia najväčšieho rozmachu. S ním súvisel aj náročný banský „chlebík“, ktorý v tomto regióne živil množstvo rodín. Ba, dokonca, sa ich sem – práve kvôli baníckej robote – veľa prisťahovalo. Tak ako veľa vecí z minulosti, aj baníctvo v tomto regióne zapadlo prachom. Teraz sa ho však snažia viaceré samosprávy či združenia vyhrabať spod nánosov zabudnutia. Cieľom je využiť bohatú banskú históriu v prospech cestovného ruchu.

 

 

Už skôr začali s témou pracovať v Gelnici. Mesto v ostatných rokoch úspešne žiadalo o finančnú podporu z programu Terra Incognita, vďaka ktorej sa podarilo verejnosti sprístupniť banskú štôlňu Jozef a jej bezprostredné okolie sa mení na banský skanzen (naposledy realizovaná replika banského pochwerku).

Je skvelé, že s témou začínajú pracovať aj v okolí a perspektívne tak vzniká čosi ako klaster banského turizmu. Pridáva sa obec Žakarovce, ktorá v roku 2019 získala cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita finančnú podporu vo výške 8.000 eur. Obec už skôr postavila repliku pôvodného portálu dopravnej šachty Zuzana.

 

 

V rámci realizácie schváleného projektu chcú teraz Žakarovčania priblížiť návštevníkom nielen pracovné prostredie, ale aj bežnú „obslužnosť“ života baníkov. Preto budú reštaurovať takzvaný pekárnik s pecou na pečenie chleba. Vedľa tejto budovy pribudne autentický kus koľají s banskými vozíkmi. Ďalej budú pracovať aj s portálom šachty Zuzana, kde chcú vystaviť napríklad použité banské náradie, banícky vozík či dokumenty o práci v bani.

Nielen o banskej histórii Žakaroviec sa turisti dozvedia na desiatich interaktívnych zastávkach náučného Baníckeho chodníka. Oprava čaká aj tzv. Banský dom s ukážkou bývania baníkov, pred baníckym riaditeľstvo vyrastie drevená veža s klopačkou, aká zvolávala baníkov do práce. Napokon označia aj miesto, odkiaľ viedla lanovky od šachty Zuzana smerom do Kluknavy.

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.