Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Hrad nad Vinným – miesto, kam radi prichádzate

TOP LOKALITY - PROJEKTOVÉ ZÁMERY

Túru na Hrad nad Vinným spropaguje nová virtuálna prehliadka

Občianske združenie Zemplínsko – užská hradná cesta sa už deväť rokov stará o záchranu 800 ročného stredovekého hradu. Táto národná kultúrna pamiatka sa týči v širšom okolí drevených kostolíkov nad rekreačnými oblasťami Zemplínska Šírava a Vinianske jazero. 500 rokov slúžil hrad na ochranu ľudí, zažil slávu, pád aj rabovanie. 300 rokov chátral a doslova sa strácal pred očami. Takmer nezastaviteľný zánik prerušilo až spomínané združenie. Zanietenci chcú teraz popracovať viac na zlepšení informačnej infraštruktúry, konkrétne plánujú otvoriť Informačný bod v dvoch miestnostiach na prízemí zrúcaniny. Informačný bod bude poskytovať jednotlivcom aj skupinám okrem zaujímavostí predaj suvenírov a v ponuke bude aj bylinkový čaj, či drienkový lekvár. Pre realizáciu tohto plánu je však potrebné ukončiť najskôr archeologický výskum kozubov paláca a vyvoziť stavebnú sutinu. Do miestností navezú podkladavý piesok a položia tehlovú podlahu. Na okenné a dverné otvory osadia drevené zárubne a okenice a zabezpečia ich mrežami. Informačný bod vybavia aj novým nábytok.

Posilniť marketing hradu pomôže aj vypracovanie priestorového scanu hradu a zhotovenie virtuálnej prehliadky, ktorá umožní sledovať videosekvencie z hradných remeselných dielní a prebiehajúcich prác. Je zjavné, že počet návštevníkov hradu stúpa, ale chýba presný zber údajov, ktorý je mnohokrát pri žiadostiach o finančné prostriedky z rôznych grantov potrebné dokladovať. Po prvý krát bude štatistika vývoja návštevnosti presnejšia vďaka zakúpenému sčítaču pohybu návštevníkov s rozlíšením smeru turistov. Príjazdové cesty sú z pohľadu cestovného ruchu tiež veľmi dôležité, čo si uvedomujú aj ľudia v občianskom združení. Preto sa tu chcú do ich opráv pustiť čím skôr, ešte pred vrcholom sezóny. Na opravu výtlkov a rozšírenie odstavnej plochy na odbočke na hrad použijú 55 ton asfaltovej drviny. Pribudnú aj koše z oceľového pletiva vyplnené lomovým kamením, ktoré by mali zabrániť konfliktom vozidiel s nákladnými vozidlami obhospodarujúcimi okolité lesy. Osadenia tu aj informatívne dopravné značky, aby navigovali návštevníkov zo smeru od Košíc, Sobraniec a Humenného. Občianske združenie nezabúda ani na peších, obnovia a zahustia turistické značky v lesnom poraste a na lúkach zo smerov Trnava pri Laborci, Vinné a Vinianske jazero.

Klenot Zemplínskeho regiónu budú opäť aj túto sezónu pomáhať obnovovať a zveľaďovať aj nezamestnaní. Nápadov ako využiť hrad majú dobrovoľníci veľa, v budúcnosti chcú napríklad hradnú pivnicu využiť na ochutnávky regionálnych vín, ponúknuť gastronomické pohostenie aj ubytovanie.

Žiadateľ: Občianske združenie Zemplínsko –užská hradná cesta,

Dotácia: 13 000€

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <iframe> <p>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí