Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TIP na výlet #2: Keď sa majster tesár neutne ...

Kluknava

Naposledy sme vám priniesli článok o malebnom mestečku Krompachy, ktoré sa nachádza v údolí rieky Hornád. Vedeli ste ale, že neďaleko Krompách sa nachádza nie menej zaujímavá obec Kluknava?

Kluknava sa nachádza od Krompách len 6,3 km, čo je približne 7 min. jazdy autom. Od Košíc je to už vzdialenosť trochu väčšia, 46 km, čo je asi 50 min. cesty autom. Do Kluknavy jazdí z Košíc aj osobný vlak, stanice sú od seba vzdialené asi 40 km, cesta trvá približne ¾ h a zaplatíte necelé 2e. Autobusom sa dostaneme z Košíc do Kluknavy cez Prešov, vzdialenosť je potom asi 70 km, cesta trvá približne 2 h a vyjde nás to asi na 4e. Vlak alebo auto je teda jasná voľba.

 

kluknava-zatovic-03-01.jpg

Vo vedľajšej obci Richnava sa kedysi nachádzal hrad, z ktorého materiál bol použitý na stavbu kluknavského kaštieľa. Ten dlhé roky chátral, ale v súčasnosti slúži ako ubytovacie zariadenie s reštauráciou. Aká je ale súvislosť medzi Kluknavou a tesárstvom? Hádam najväčšou atraktivitou je drevený krytý most, ktorý vedie z Kluknavy do neďalekej Štefanskej huty. Drevený most je jediný svojho druhu na celom Slovensku a svedčí o zručnosti spišských tesárov. Most je voľne prístupný celoročne. V spomínanej časti Kluknavy – Štefanskej hute sa nachádzajú zrúcaniny prvej továrne v Európe na elektrolytickú výrobu medi. Z nej už dnes ale môžete vidieť len fragmenty. V obci pôsobí i folklórna skupina Kluknavčanka. Najnovším prírastkom v Kluknave je náučný chodník – osobnosti a história Kluknavy so 6 informačnými tabuľami. Chodník zviditeľňuje unikátny skalný písomný nález z 1. stor. a je taktiež voľne prístupný celoročne. 

kluknava-most-zatovic-01.jpgkluknava-zatovic-05_0.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návštevu Kluknavy vám odporúčame aj počas tretieho februárového víkendu (18.-19. februára 2017), kedy sa v neďalekých Krompachoch koná tradičné gastronomické podujatie Pankuškové fašiangy.

pozvanka_krompachy.jpg

Komu po všetkých tých naj... pamiatkach vyhladne, odporúčame penzión a reštauráciu v historickej budove kaštieľa Biela dáma a čierny rytier (tel. č.: +421 53 447 37 20). Ak by ste sa o nejakej pamiatke Kluknavy chceli dozvedieť viac, vo veži kaštieľa sa nachádza aj informačná kancelária Via Mirabilis (tel. č.: +421 911 130 625).

Veríme, že aj vás si táto nenápadná obec získa a budete ju radi objavovať.

 

Pre viac info kliknite na tieto užitočné linky:

Oficiálna stránka obce Kluknava

Kluknava na Terra Incognita

Drevený most cez Hornád na Terra Incognita

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.