Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kultúrna pozvánka {10. - 16. apríl 2017}

Košický kraj

Veľká noc na GOSke {10. - 12. apríl / Dome tradičnej kultúry Gemera, Rožňava}

Gemerské osvetové stredisko (GOS) pripravilo pre žiakov základných škôl z okresu Rožňava opäť zaujímavé tematické tvorivé dielne s veľkonočným námetom. V termíne od 10. do 12. apríla 2017 v blokoch od 8.00, 10.00 a 13.00 budú mať možnosť vopred ohlásené skupiny pracovať v dielni hrnčiarskej a textilnej.

Odborná lektorka Renáta Kseničová bude učiť malých hrnčiarov vyrábať z hliny veľkonočné sliepky a kohútikov a v textilnej dielni sa odborníčka na ľudový odev Zuzana Balážová z Príbeliec bude venovať technike výroby voskových kvietkov. „Voskové kvietky boli niekedy neodmysliteľnou súčasťou dievockých vencov, ktoré mladuchy a nevesty na Gemeri nosili," vysvetľuje Mária Hlaváčová, manažérka kultúry GOS, a dodáva, „určite zaujímavé budú aj ukážky originálnych vencov, ktoré kedysi nemohli chýbať v dome ani u jednej mladej dievky."

 velkanoc.jpg
 

 

VEĽKONOČNÉ TRHY V ROŽŇAVE {10., 11. a 12. apríl / Námestie baníkov, Rožňava}

Srdečne vás pozývame na Veľkonočné trhy, ktoré sa konajú v dňoch 10. – 12. apríla 2017.

Otvorenie Veľkonočných trhov sa uskutoční 10. 4. o 13.00 a so svojim programom sa predstavia žiaci ZŠ Ulica pionierov a žiaci ZŠ v Brzotíne a spevokol Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika.

Kultúrny program dňa 11. 4. od pätnástej bude spestrením Veľkonočných trhov - na pódiu v severnej časti Námestia baníkov sa predstaví Detská ľudová hudba Lúčka, FS Haviarik, FS Stromíš, FS Dubina, FS Haviar a FS Borostyan.

 stiahnut_15.jpg
 

 

ČARO VEĽKONOČNEJ KRASLICE {10. - 13. apríl / SALÓNIK GALÉRIE ZOS, Michalovce}

Výstava rôznych veľkonočných dekorácií. Kraslice rôzneho druhu a techník, palićkovaná čipka, drôtovanie, medovníčky a iné veľkonočné dekorácie.

 17032112105571.jpg
 

 

SLOVENSKO - krajina plná tajomstiev {10. - 13. apríl / Zemplínska knižnicav Trebišove, Trebišov}

Výstava ilustrácií z  knižnej série Zuzany Fuskovej SLOVENSKO – krajina plná tajomstiev. Ilustrácie sú kľúčovou udalosťou deja odohrávajúceho sa v danej kapitole knihy a niekoľkými ilustračnými bodkami dotvárajúcimi atmosféru príbehu. Výstava má za cieľ osloviť verejnosť bez rozdielu veku a priblížiť regióny Slovenska originálnym spôsobom.

 43825.jpg
 

 

VILLA NOVA PHOTO {10. - 16. apríl / Spišské osvetové stredisko, Spišská Nová Ves}

Vo výstavných priestoroch Spišského osvetového strediska budete mať možnosť vzhliadnuť tvorbu neprofesionálnych fotografov v rámci regionálneho kola amatérskej fotografie Villa Nova Photo, ktoré je súčasťou celoštátnej fotografickej súťaže Amfo 2017. V 44. ročníku majú možnosť tvorcovia fotografií súťažiť v troch kategóriách: v čiernobielej fotografii, vo farebnej fotografii a v kategórii multimediálnej prezentácie. Hlavnou myšlienkou súťaže je vyhľadávanie talentovaných tvorcov a zároveň vytváranie priestoru na rozvoj umeleckej činnosti.

 stiahnut_1_12.jpg
 

 

V MODROBIELOM LESE {10. - 16. apríl / Kasárne Kulturpark, Košice}

Na prízemí budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku vyrastie les, do ktorého návštevníkov pozýva Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Výstava s názvom V modrobielom lese, ktorá potrvá od 17. marca do 23. apríla, tematicky čerpá z tradičnej modrotlače, predstavuje svet a jej poetickú grafiku vo forme herne – tajomného lesa, kde sa deti zoznámia s históriou i technológiou tohto remesla. Jej cieľom je nielen priblížiť krásu a poetiku modrotlače, na Slovensku tradičnej obľúbenej textilnej techniky, ale aj podporiť jej oživenie.

Motívy, použité pri koncipovaní jednotlivých prvkov, vychádzajú z pôvodných dezénov tradičných metráží, pričom sú prispôsobené zvolenej téme. Autori výstavy sa  inšpirovali zariadením dielne, ktoré transformovali na kresliarsky pás, pečiatky, kaďu s kypou… Oslovila ich najmä poetika jesenných, poľovníctvom inšpirovaných motívov, preto ju skoncipovali ako náučnú prechádzku lesom, v ktorom deti nájdu prvky na zábavu i poučenie.

 16797360_1922710214625282_7603730687972333285_o.png

 

Vajíčko maľované {10. - 16. apríl / Múzeum Spiša, Spišská Nová Ves}

Výstava zameraná na zvyky a obyčaje jarného a letného obdobia. 
9. marec – 17. apríl 2017
V predveľkonočnom období spojená s tvorivou dielňou – zdobenie kraslíc.

Skupinové návštevy je potrebné dopredu objednať, č. telefónu 053/4423757

Vstupné 1 € alebo KP

 plagat_2.jpg

 

VIRIBUS UNITIS {10. - 16. apríl / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

21. novembra 2016 uplynie 100 rokov od smrti predposledného rakúskeho cisára a uhorského kráľa Františka Jozefa I. Východoslovenské múzeum v Košiciach pri tejto príležitosti pripravilo výstavu venovanú životu panovníka a zákulisiu jeho vlády. Výstava zachytáva rodinné tragédie Habsburgovcov a priblíži návštevy panovníka v Košiciach. František Jozef I. vládol 68 rokov, bol najdlhšie panujúcim Habsburgom a za posledných 500 rokov aj najdlhšie panujúcim monarchom vôbec. Na tróne sedel celých 24 827 dní, jeho poddaní ho poznali iba z oficiálnych jubilejných zborníkov, či posmešných anekdot, ktoré vymýšľali jeho neprajníci. Cisár celých sedem desaťročí ostal symbolom nemennosti, stálosti a istoty. Pre poddaných bol stelesnením nadľudských vlastností, z človeka sa stal živý symbol. Bol panovníkom, ktorého ani zdrvujúce rodinné tragédie nevyviedli z rovnováhy, osobnosť zbavená ľudských starostí a radostí.

 stiahnut_7_0.jpg

 

Veľkonočné vajíčko 2017 {11. - 12. apríl / Spišské osvetové stredisko, Spišská Nová Ves}

Spišské osvetové stredisko prichádza v predveľkonočnom čase opäť s ponukou tvorivých dielní zameraných na zdobenie veľkonočných vajíčok. Deti základných a stredných škôl zo Spiša si budú môcť 11. – 12. apríla 2017, v čase od 8:30 a 10:30 hod. vyskúšať techniku batikovania voskom.

Účastníci dielní získajú opäť novú zručnosť a inšpiráciu, ktorú môžu pretaviť do vlastných tvorivých nápadov. Výslednými dielkami tak môžu potešiť tohtoročných veľkonočných kúpačov či vyzdobiť si vlastnú izbu.

 velkonocne-vajicko17_plagat.jpg

 

PREDVÁDZANIE ZDOBENIA KRASLÍC VOSKOVANÍM A PERFOROVANÍM {11. apríl / ÚĽUV – REGIONÁLNE CENTRUM REMESIEL KOŠICE, Košice}

ÚĽUV radí, ako sa poctivo pripraviť na šibačku

Srdečne pozývame všetkých priaznivcov veľkonočných zvykov a ručnej výroby do Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v Košiciach.

Alena Pelechová predvedie ozdobovanie kraslíc technikou voskovania a perforovania. Prerezávanie škrupiny zubárskou vŕtačkou patrí medzi nové techniky zdobenia vajíčka. Ozdobné otvory na kraslici nápadne pripomínajú čipku. Pri voskovaní sa dekorácia vytvára zafarbeným voskom.

Vstup je voľný.

 stiahnut_2_10.jpg

 

Legendárnou „Klobásou“ na veľkonočný výlet do Budimíra {15. apríl / Košice - Budimír}

Plánujete si Veľkú noc nejako ozvláštniť? Čo takto vydať sa na nevšedný veľkonočný výlet historickým autobusom za krásami malebnej obce Budimír, vzdialenej iba 11 km od Košíc?

Občianske združenie Veterany.eu spoločne s Veterán busom Diamant a obcou Budimír pripravilo nevšednú jazdu legendárnym historickým autobusom Škoda 706 RTO. Dodnes populárny autobus je pre svoj nezameniteľný tvar, ktorý je dielom českého dizajnéra Otakara Diblíka, prezývaný „Uhorka“, „Vajíčko“, alebo aj „Klobása“.

Mnohí, najmä starší si ho pamätajú ešte z pravidelnej prevádzky, kedy nezriedka za sebou ťahal vlečku. Jazdu týmto autobusovým veteránom si môžete vychutnať už v sobotu 15. apríla, kedy sa o 8:30 vydá z košickej autobusovej stanice priamo do Budimíra, obce preslávenej svojím kaštieľom, s múzeom historických hodín a to za zvýhodnené vstupné 50 centov.

Na pláne však nie je iba návšteva tejto pýchy obce, ale aj iných pamätihodností – kaplnky, parku a kaštieľa na Paradnim dvore, kostola sv. Povýšenia kríža a čerešničkou na torte bude návšteva 300-ročného želiarskeho domu. Keďže sa akcia uskutoční počas Veľkej noci, bude prichystané aj veľkonočné prekvapenie.

 ca68968b-cb42-4f34-a7be-f49bf8b11106.jpg
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.