Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kultúrna pozvánka {22. - 28. máj 2017}

Košický kraj

ŽIŤ {22. - 26. máj / Galéria Baníckeho múzea, Rožňava}

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy mladých rožňavských umelkýň: Alexandry Selmeciovej, Veroniky Trnečkovej a Viktórie Zatrochovej – ŽIŤ, ktorá sa uskutoční 4.5. 2017 o 17:00 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25 Rožňava.

Výstava potrvá od 4.5. 2017 do 19.7.2017.

Tešíme sa na Vašu účasť!

 stiahnut_28.jpg
 

 

AHA DETI, ČO TO LETÍ… / VLK DRAVÝ (CANIS LUPUS) A JEHO POTOMKOVIA {22. - 26. máj / Galéria Baníckeho múzea, Rožňava}

V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, na Námestí baníkov 25, budú v dňoch 20.4. - 19.7.2017 prezentované prírodovedné výstavy, ktoré návštevníkom podrobne priblížia život bociana a vlka dravého.
 
Obidve výstavy, ktorých autorom je známy zoológ Miroslav Fulín, sú zamerané na milovníkov prírody a všetkých záujemcov, ktorí sa chcú bližšie zoznámiť so životom bociana a vlka dravého; zvierat ktoré sú pre verejnosť známe i neznáme, často priam tajomné. Prezentované výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach pripravilo vo svojich priestoroch pre návštevníkov Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja.

 stiahnut_1_20.jpg
 

 

SPIŠRELIGFILA 2017 {22. - 28. máj /

STM KOŠICE - vysunutá expozícia HISTÓRIA BANÍCTVA NA SPIŠI, Spišská Nová Ves}

Propagačnú výstavu známok s náboženskou tematikou SPIŠRELIGFILA 2017  pripravili filatelisti zo Spišskej Novej Vsi v spolupráci so Spoločenstvom Sv. Gabriela, ktoré oslavuje v tomto roku 25. výročie založenia a činnosti na Slovensku.  Slovenská pošta vydala 27. 4. 2017 k jubileu Spoločenstva Sv. Gabriela osobitný poštový lístok s prítlačou, na ktorej je zobrazený archanjel Gabriel, patrón telekomunikácií, pošty a filatelistov.
Výstava  sa koná pri príležitosti 500. výročia dokončenia hlavného oltára v chráme Sv. Jakuba v Levoči Majstrom Pavlom, ktorý je s výškou 18,62 m najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete.

Novoveskí filatelisti si touto výstavou pripomínajú aj konanie snemu slovenských filatelistov a I. podtatranskej výstavy poštových známok pred sedemdesiatimi rokmi v Spišskej Novej Vsi.

 stiahnut_2_18.jpg
 

 

NAJNOVŠÍ ARCHEOLOGICKÝ VÝSKUM KOMITÁTNEHO HRADU ZEMPLÍN {23. máj / Verejná knižnica Jána Bocatia - Regionálne / hudobné oddelenie, Košice}

Srdečne Vás pozývame na prednášku Najnovší archeologický výskum komitátneho hradu Zemplín, ktorá sa uskutoční dňa 23. mája 2017 (utorok) o 16:00 hod. na regionálnom oddelení - Hlavná 48 v Košiciach.

Najnovší výskum v polohe „Hradisko“ v obci Zemplín predstaví Martin Pristáš z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach. Jeho výsledky majú veľký vplyv na interpretáciu vývoja severného Potisia v 9. – 12. storočí. Nález murovaných objektov v priestore severného vstupu do opevnenia a jeho začlenenie do archeologickej mapy okolia, prináša nový pohľad na dejiny komitátneho hradu Zemplín.

 stiahnut_3_12.jpg
 

 

KEĎ SA POVIE POLEDNIAK {23. - 26. máj / Slovenské technické múzeum, Košice}

Výstava o významných košických osobnostiach, zakladateľoch strojárstva v Košiciach, ktorí z malej dielne tvrdým úsilím a vďaka mimoriadnemu technickému a obchodnému nadaniu vybudovali veľkú prosperujúcu firmu, ktorá si postupne získala renomé aj za hranicami Slovenska. Firmu, ktorá  bola predchodcom svetoznámej strojárskej fabriky Východoslovenské strojárne (VSS).

 stiahnut_5_2.jpg
 

 

SLOVENSKÝ ORNAMENT MAJSTRA KOSTELNÍČKA {23. - 28. máj / Východoslovenské múzeum v Košiciach, Košice}

Ornamentalista, akademický maliar, ŠTEFAN LEONARD KOSTELNÍČEK, vlastným menom Štefan KOSTELNIČAK, sa narodil 14.2.1900 v Spišskej Starej Vsi v chudobnej roľníckej rodine ako najmladšie, siedme dieťa. Po ukončení základného vzdelania v rodisku začal študovať na gymnáziu v Podolínci, od roku 1915 v Levoči. Pred maturitou v roku 1918 ho čakali bojiská 1. svetovej vojny. Po vojne necelý rok študoval teológiu v Trnave, kde prijal rehoľné meno Leonard. Príďte a psoznajte jeho celý príbeh.

 stiahnut_6_2.jpg
 

 

Spišský Jeruzalem {25. - 28. máj / Spišská Kapitula}

Takzvaný Spišský Jeruzalem bude koncom mája dejiskom už piateho ročníka kultúrno-duchovného festivalu s rovnomenným názvom. V programe si môžete vybrať z pestrej palety vystúpení, v ktorých sa mieša duchovný odkaz so súčasnou kultúrou. A to nielen prostredníctvom prednášok, ale aj koncertov, divadelných predstavení, výstav či duchovného sprievodného programu. Festival otvorí brány už vo štvrtok 25. mája výstava reštaurátorskej tvorby akademickej maliarky Márie Spoločníkovej a zamyslenie nad jej tvorbou v podaní historika a archivára Ivana Chalupeckého. Rozprávku zo snehu predstaví v piatok Detský divadelný súbor „J“ z Košíc v réžii Marice Harčaríkovej. V sobotu o 10:30 a 13:30 sú na programe terénne prednášky k pamiatkam UNESCO v tejto lokalite.

 aformat_program_sj-page-001_0.jpg
 

 

PRAVEKÁ KERAMIKA {27. máj / Nižná Myšľa}

Workshop modelovania pravekej keramiky na základe bohatých nálezov Otomanskej kultúry. 

Vstup každú 1,5 h.

Prvý kurz začína 10:30 / štvrtý o 15:00.

Miesto konania:
Archeologická lokalita Várhegy
Pri kostole
Nižná Myšľa

 stiahnut_7_3.jpg
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.