Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

MAGICKÁ SVÄTOJÁNSKA NOC

Vinné jazero

Leto sa nezadržateľne blíži, počet horúcich dní stúpa a v tomto úmornom teple by sa človek najradšej niekde schladil. Z toho vyplýva, že moje kroky budú tentoraz smerovať na východ od Košíc na Zemplínsku šíravu. Už túto nedeľu (18. júna 2017) sa v obci Kaluža, stredisku Medvedia Hora a v areáli Penziónu Anima koná Slávnostné otvorenie sezóny 2017.

zemplinska_sirava.jpg

Tešiť sa môžete na vystúpenia viacerých folklórnych súborov i popových skupín. Nebudú chýbať ani atrakcie pre deti alebo ukážky zásahov vojakov, hasičov, či policajtov. Ja chcem ale Vašu pozornosť upriamiť na v poradí už 5. TOP podujatie Terra Incognita – Jánske ohne nad Šíravou, ktorú sa uskutoční budúci týždeň v sobotu 24. júna 2017 poobede od 14.00 h pri Vinianskom jazere.

vinne-124_1.jpg

Obec Vinné sa nachádza 67 km (1 h 6 min.) autom severovýchodne od Košíc. Vlakom ani autobusom sa, bohužiaľ, do Vinného priamo nedostaneme. V obidvoch prípadoch je nutné prestupovať v Michalovciach. Autobusom trvá cesta okolo 2 h a za lístok zaplatíte 3,85e. Cesta vlakom do Michaloviec trvá 1 h 9 min., vzdialenosť je 73 km a zaplatíte 3,90e. Autobusom potom trvá cesta ešte okolo 15 min. a lístok na autobus stojí 0,75e. Vinné je maličká obec, takže v prípade, že prídete autom, s nájdením parkovacieho miesta tu určite nebudete mať problém.

jo_bb_web_2.jpg

Nad obcou Vinné sa nachádza zrúcanina Vinianskeho hradu, ktorý bol postavený v 13. stor. po tatárskom vpáde na ochranu cesty, ktorá viedla do Poľska. Dlhodobými zemepánmi boli Sztárayovci, ktorí ho ale v 17. stor. opustili a presťahovali sa do pohodlnejších kaštieľov vo Vínnom a v Michalovciach. Na začiatku 18. stor. bol hrad zbúraný, aby nemohol slúžiť ako útočisko počas stavovských povstaní. Ku hradu sa môžete dostať priamo z obce Vinné po modrom značkovanom chodníku po rázcestie Pod Vinianskym hradom (cca 40 min.) a následne po žltej značke (15 min.) ku Vinianskemu hradu.

Ak budete pokračovať po žltej značke, dostanete sa do obce Trnava pri Laborci (45 min.), kde môžete navštíviť Slovenskú izbu v Pamätnej izbe Viliama Gaňu v obecnom kaštieli, príp. sa vrátiť po tej istej trase naspäť do Vinného (45 min.). O obnovu hradu sa v súčasnosti stará Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta.

vinne-339.jpg

Okrem hradu sa v obci ešte nachádza kaštieľ, ktorý v súčasnosti rekonštruujú, kostol sv. Anny, neskorogotická kaplnka, ktorá sa nachádza na cintoríne, pomníky obetiam 1. a 2. sv. vojny, zrúcaniny kláštora, farárovu chižku venovanú osobnosti Vdp. Jánovi Bocskorosovi, dlhoročnému správcovi farnosti vo Vinnom i Vinianske obecné múzeum a galéria.

wellnessx2.jpg

V okolí Vinianskeho jazera sa nachádzajú viaceré ubytovacie zariadenia od chát, cez penzióny a apartmány až po hotely. My odporúčame Wellness Hotel Vinnay nielen ako hotel, ale aj ako reštauráciu s veľmi chutnou kuchyňou. Pre viac informácií o ubytovacích zariadeniach, kliknite na https://www.booking.com/.

Podľa booking.com je dôvodom návštevy obce Vinné aj pozorovanie hviezd, a preto Vás pozývame stráviť síce najkratšiu noc v roku, no za to s prívlastkom magickú a svätojánsku práve do tejto obce.

 

Zopár užitočných linkov:

TOP podujatie Terra Incognita Jánske ohne nad Šíravou

Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta

Viniansky hrad na stránke Terra Incognita

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.