Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Margecianske fajnoty rozvoňajú aj okolie

Margecany

Ďalší ročník najväčšieho gastrofestivalu v Košickom kraji Margecianske fajnoty už o pár dní privíta majstrov kuchárskeho umenia zo širokého okolia aj zahraničia. 12. a 13. októbra by ste mali zamieriť do obce Margecany, kde sa budú tradície podávať na tanieri!

 

 

Druhý októbrový víkend patrí na Spiši už dlhé roky kvalitným dobrotám. Všetkých milovníkov tradícií a kvalitného jedla aj tento rok poteší pestrá ponuka špecialít od regionálnych kuchýň Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova, ale aj zahraničných. Na podujatie dorazia kuchári a kuchárky z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy, ale aj Bosny a Hercegoviny. Jedla bude kopa a zábavy ešte viac. Margecianske fajnoty rozvoňajú celé okolie, ktoré by ste mali taktiež spoznať.

 

Súčasťou programu na Margecianskych fajnotách bude aj vyhliadkový autobus. Ten vás odvezie za najkrajšími technickými pamiatkami v okolí. Zastaví sa pri Margecianskom tuneli, najdlhšom 421 metrov dlhom jednokoľajnom železničnom tuneli na Slovensku, postavenom už v roku 1872. V roku 1955 bol prebudovaný na cestný a dnes spája obce Margecany a Ružín. Tunel je výnimočný tým, že takmer polovicu z celej dĺžky tunelovej rúry tvoria iba opracované skaly čím získava ohromujúci, priam až masívny prírodný nádych.

 

 

 

Ďalšou zastávkou bude Drevený most, ktorý prechádza cez rieku Hornád a spája Kluknavu so Štefanskou Hutou. Bol postavený už v roku 1832 a dodnes slúži svojmu účelu. Je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku. V Kluknave môžete navštíviť Čákyovský kaštieľ, pri ktorom začína 8 kilometrov dlhý náučný chodník “Osobnosti Kluknavy”.

 

Vyhliadkový autobus nevynechá ani zastávku Dedičnej štôlne Jozef v Gelnici. Tá sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily a od roku 2016 je vďaka podpore Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita prístupná pre verejnosť. V blízkosti štôlne objavíte vznikajúci banský skanzen, kde na vlastné oči môžete vidieť ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, a to vďaka historickému drviacemu stroju pochwerk. Viac informácií o ťažkej práci baníkov v tejto oblasti získate v Banskom múzeu v Gelnici. Okrem múzeá viete v meste objavovať krásy masívneho kamenného mosta nad riekou Hnilec a kopec Zámčisko, kde sa kedysi týčil gelnický hrad, z ktorého zostali už len staré príbehy a torzá múrov, no krásny výhľad na široké okolie sa vám naskytne aj dnes.

 

 

 

Okrem týchto zajímavostí je neodmysliteľnou súčasťou okolia Margecian vodná nádrž Ružín, jedna z najdlhších a najhlbších vodných priehrad na východnom Slovensku. Je obkolesená nádhernými vrchmi z ktorých je asi najnavštevovanejší výhľadový vrch Sivec (781 m n.m.).

 

Druhý októbrový víkend nemusíte len prejesť. Návštevu Margecian môžete spojiť so spoznávaním niektorého z týchto miest. Nechajte sa inšpirovať a spoznávajte Košický kraj!

 
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.