Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Na Gemeri spojili troch velikánov

Viete, čo majú spoločné Pavol Jozef Šafárik, Jur Hronec a Pavol Emanuel Dobšinský? Okrem toho, že sú to významné osobnosti našej histórie majú rovnaké rodisko - Gemer. Mnohí ani netušia, odkiaľ tieto osobnosti pochádzajú, a kde strávili detstvo či objavili svoj talent. No teraz sú tieto informácie viac ako dostupné. 

V roku 2016 sa do mechanizmov podpory programu Terra Incognita zapojila obec Gočovo s cieľom prepojiť ich rodáka s ďalšími dvoma, ktorí pochádzali zo susedných obcí. Dnes sa už môže ktokoľvek prejsť, alebo na bicykli previezť, náučným chodníkom v dĺžke 5 kilometrov a dostať sa tak k pamätnej izbe Jura Hronca v jeho rodnom dome v Gočove, k pamätnému domu Pavla Jozefa Šafárika v jeho rodisku v obci Kobeliarovo a napokon k pamätnej izbe v rodnom dome Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach. 

 

 

Rodný dom slávneho zberateľa rozprávok nájdete uprostred obce Slavošovce. Na nenápadný domček upozorňuje len tabuľa. V jeho útrobách sa však ukrývajú zaujímavé poklady spojené s jeho detstvom a tvorbou. Samotné príbehy a detaily z nich sú zobrané v izbách, kde kedysi žil človek, ktorého rozprávky poznajú celé generácie. Rodný dom Pavla Emanuela Dobšinského si môžete obzrieť aj z vnútornej strany. Jeho prehliadku si dohodnete na tel. čísle +421 58 799 92 81. Slavošovce si svojho rodáka veľmi vážia a v jeho mene vybudovali na okraji lesa rozprávkáreň.

Ďalším známym Gemerčanom je významný matematik Jur Hronec. Jeho rodný dom nájdete veľmi ľahko. Jeho výrazná modrá farba zaujme každého. Spoznajte aj vy miesto, kde sa narodil obrovský matematický talent, ktorý založil niekoľko vysokých škôl. Prehliadku rodného domu Jura Hronca si viete dohodnúť telefonicky na čísle +421 58 788 32 80.

 

 

Vašu cestu ukončí stretnutie s Pavlom Jozefom Šafárikom, alebo skôr len s jeho rodným domom v Kobeliarove. Kopce Slovenského rudohoria ukrývajú túto malú obec, kde si bez mobilného signálu môžete užiť ozajstný pokoj a “offline svet”. Dom bývalej fary bol tiež rodným domom tohto velikána. Dnes tu objavíte expozíciu prezentujúcu rodisko P. J. Šafárika, jeho rodinné prostredie, študentské roky, účinkovanie v Bratislave, Novom Sade a Prahe, kde vrcholí jeho vedecká činnosť. Sú tu prezentované dokumenty o jeho živote, ukážky jeho rukopisov a knižné vydania jeho bohatej básnickej tvorby a vedeckej činnosti. Prehliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle +421 58 795 12 43. 

Chodníkom medzi obcami vás prevedie nielen nové značenie, ale aj šesť informačných tabúľ. O celom projekte, chodníku a pamätných izbách sa dozviete aj z bulletinov. Celý projekt zrealizovali vďaka podpore 6.000 eur, vyrobili bulletiny a informačné tabule, ktoré sa následne dostali do škôl, informačných centier v regióne a v elektronickej podobe aj na internet. S rodákmi z Gemera sa môžu zoznámiť aj zahraniční návštevníci, pre ktorých je celý bulletin prispôsobený a preložený do nemčiny a angličtiny.

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.