Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Na Košickom leteckom dni vám nuda nehrozí

8.9. 2018, 9:00
Letisko Košice

Druhá septembrová sobota v Košiciach bude patriť milovníkom výšok, lietadiel na oblohe a historických strojov. Ak si chcete aj vy pozrieť fantastickú leteckú show, prijmite naše pozvanie na košické letisko, ktoré sa stane dejiskom jedného z TOP podujatí programu Terra Incognita. Košický letecký deň štartuje 8. septembra o 9:00 hneď na dvoch miestach súčasne. V Aeroklube Košice sa predstavia Mažoretky - Twingy, Tanečné štúdio Adriany Vrbovej, Detský folklórny súbor Čarnička a chýbať nebudú ani workshopy pre deti. V Leteckom múzeu sa môžete tešiť na bábkové predstavenie Guľko Bombuľko a Bábkové divadlo v Košiciach. Hlavný program sa začne o 11-tej slávnostným otvorením leteckého dňa, po ktorom bude nasledovať zoskok parašutistov.

Krátko predpoludním odštartujú letové ukážky, ktoré vás na okamih prenesú do histórie. Uvidíte napríklad najväčší jednomotorový dvojplošník na svete, navrhnutý konštruktérskou kanceláriou Antonov – AN 2. Predstaví sa aj jeden z najlepších airshow pilotov v Európe na akrobatickom lietadle MXS - Zoltán Veres. Na oblohe ho vystrieda Retro Sky Box a dvojmiestny jednomotorový dolnoplošník, ktorý je konštruovaný na ucelený letecký výcvik, vrátane akrobacie.

Krátko predpoludním sa nad vašimi hlavami objaví práškovacie lietadlo Z-37 Agro, známe aj ako Čmeliak. Hneď po ňom je pripravená ukážka schopností najpoužívanejšieho súkromného vrtuľníka na svete – Robinson R44. Na pravé poludnie bude obloha patriť skupine lietadiel z obdobia československej výroby. Rozhodne však budú stáť za to aj ďalšie vrtuľníky. Uvidíte ľahký dvojmotorový viacúčelový vrtuľník Bell-427 a taktiež americký vrtuľník MD 500, ktorý sa kedysi využíval v armáde, na polícii ale aj pri stavebných prácach vo výškach. Určite si však nenechajte ujsť ani vzdušné vystúpenie jedného z najlepších akrobatických pilotov na svete Artura Kielaka. Hneď po ňom vzlietnu na košickom letisku Viper SD4 a Skyper GT9, čiže ultraľahké celokovové športové lietadlá slovenského výrobcu TOMARK-AERO z Prešova.

Po 13-tej bude obloha patriť sovietskemu viacúčelovému ľahkému vrtuľníku skonštruovanému v Moskovskom vrtuľníkovom závode M. L. Mila začiatkom 60. rokov 20. storočia - Mi-2. Ak ste fanúšikmi vojnových strojov, vašu pozornosť určite zaujme letová ukážka stíhačky z II. svetovej vojny s hviezdicovým motorom - Jak-3. Nemenej zaujímavé bude cvičné vojenské akrobatické lietadlo - Jak-52. Po 14-tej zopakuje svoje akrobatické vystúpenie Zoltán Vereš, ktorého o niečo neskôr vystriedajú Vzdušné sily SR s viacúčelovou helikoptérou Sikorsky UH-60 Black Hawk. Nasledovať bude Polikarpov – dvojplošník, ktorý začali vyrábať už v roku 1927. V období druhej svetovej vojny bol z neho už zastaraný stroj, na ktorom lietali iba ženy a jedine v noci.

To však ani zďaleka nie je všetko. Uvidíte aj slovenský výrobok VT-10 Dynamic a československé viacúčelové lietadlo L-200 Morava, ktoré sa využíva až dodnes predovšetkým na vyhliadkové lety. Po 15-tej zopakuje sovje akrobatické kúsky Artur Kielak v spoločnej ukážke so stíhačkou Jak-3. Na záver je pripravený ešte jeden zoskok parašutistov a veľkolepé vyvrcholenie Košického leteckého dňa v prevedení Retro Sky Team, ktorý predvedie letecké vzdušné súboje s pyrotechnickými efektmi.

Počas Košického leteckého dňa sa určite zastavte v stánku Košice región. Okrem fotobúdky, v ktorej si spravíte jedinečnú fotku so špeciálnym pozadím podujatia, tu získate aj špeciálny súťažný lístok. Po splnení všetkých podmienok môžete vyhrať zoskok s padákom v tandeme alebo let vrtuľníkom!

Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.