Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Orechová - pivnica

Podvihorlatská oblasť okresu Sobrance sa radí k najteplejším miestam na Slovensku. Nečudo, že práve tu nájdeme široké lány vinohradov, ktoré už historicky patria k celému regiónu. Typickým príkladom je obec Orechová, v ktorej sa rozprestiera 40 hektárov viníc patriacich spoločnosti Regia TT produkujúcej vína s označením Pivnica Orechová.

Spoločnosť pokračuje v tradícii niekdajšej šľachtiteľskej stanice, ktorá v obci pôsobila od roku 1966. Okrem pestovania hrozna a produkcie vína sa v rámci zachovania a zveľadenia genofondu zameriavajú na šľachtenie očiek pre štepenie ušľachtilých odrôd viniča. Táto tradícia im aj ich odberateľom umožňuje výrobu odrodovo čistých kvalitných vín.

V tejto oblasti sa vinič pestoval minimálne od 18. storočia. Išlo však predovšetkým o menej kvalitné druhy, medzi ktorým dominovala Izabela. Táto sa tu už dnes využíva skôr na stolovanie ako výrobu vína, v Orechovej sa už nepestuje. V päťdesiatych rokoch, keď sa tu spájali staré a zakladali nové vinice, začali dominovať ušľachtilejšie odrody. Dnes tu nájdete Irsai Oliver, Müller thurgau, Cabernet sauvignon, Svätovavrinecké, Frankovku modrú, Chardonnay, Rulandské šedé, Rizling rýnsky, Tramín červený a Veltínske zelené.

Zloženie pôdy, teplá klíma s vysokým počtom slnečných dní, vysoká cukornatosť hrozna a spoločnosť zameraná na združení vyštudovaných vinárov sa odrážajú na kvalite. Tú potvrdzujú mnohé súťažné ocenenia miestnych vín.

I keď sa spoločnosť neorientuje na agroturistiku, väčšie skupiny môžu po telefonickom dohovore absolvovať prehliadku viníc a pivníc. Každému je prístupná firemná predajňa, ktorú nájdete v sídle spoločnosti a kde sú dostupné vína vysokej kvality.

Spracoval: Slavomír Szabó

Telefón: 
056/698 11 80
Príloha:
Galéria:
Región navštívilo 3 ľudí

Miesta v okolí