Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TOP Lokalita: Parkovisko a návštevnícke centrum Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí

Krásnohorské Podhradie

Parkovisko a návštevnícke centrum Mauzólea sa budú nachádzať pri a v nevyužitej budove strážneho domčeka v bezprostrednej blízkosti (oproti cez cestu) Mauzólea Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. V obci sa tiež nachádza hrad Krásna Hôrka (momentálne pre verejnosť zatvorený z dôvodu rekonštrukčných prác) a Andrássyho obrazáreň.

V neďalekej obci Krásnohorská Dlhá Lúka sa nachádza prírodná pamiatka UNESCO – Krásnohorská jaskyňa a v obci tiež pôsobí Združenie gemerských remeselníkov, ktoré zachováva tradície a remeslá historického regiónu Gemer. Pod hradom sa každoročne koná TOP podujatie programu Terra Incognita – Krásnohorské hradné hry. Samotné mauzóleum je vzácnou pamiatkou sepulchrálnej architektúry v strednej Európe.

krasnohorska-jaskyna-02.jpg

Je otvorené celoročne, 6 dní v týždni od utorka do nedele od 10.00 do 18.00 h.Výstup projektu v roku 2017 predovšetkým sprístupní Mauzóleum Andrássyovcov, zlepší a zjednoduší komunikáciu medzi návštevníkom a sprievodcom. Zabezpečí parkovanie pre 15 motorových vozidiel, hygienické zariadenie pre návštevníkov, predaj vstupeniek do atraktivity, predaj suvenírov a spomienkových predmetov a informačné služby nielen o danej lokalite, regióne Gemer, ale o celom Košickom regióne.

-57838165fc8afc3121fbf351.jpg

Výstup projektu Parkovisko a návštevnícke centrum Mauzólea zvýši návštevnosť Mauzólea Andrássyovcov, priamo úmerne zvýši priemerný výdavok návštevníka a predĺži dobu pobytu v lokalite. Ďalej vytvorí jedno nové pracovné miesto na trvalý pracovný pomer a zlepší informovanosť o atraktivite. V dlhodobom rozvojovom zámere si občianske združenie Andoras kladie za cieľ vytvoriť doplnkovú expozíciu, ktorá by dopovedala príbeh Mauzólea a jeho staviteľov.

Cieľ predpokladá výstavbu ďalšej budovy na prezentačné účely. Vytvorením napr. kaviarne by sa ešte viac predĺžila priemerná doba pobytu návštevníka v lokalite, následne zvýšil priemerný výdavok návštevníka a zabezpečila komplexnosť produktu cestovného ruchu. Projekt Parkovisko a návštevnícke centrum Mauzólea predpokladá spolufinancovanie vo výške 67 % (min. 30 % SNM – Múzeum Betliar, 37 % Andoras, o. z.).

Košický samosprávny kraj môže vďaka programu Terra Incognita podporiť aj tie subjekty v cestovnom ruchu, ktoré sa v rámci iných dotačných alebo grantových programov nemôžu uchádzať o grant, dotáciu alebo finančný príspevok vzhľadom na to, že v regióne Gemer stále absentuje Oblastná organizácia cestovného ruchu.

krasnahorka_let_mauz.jpg

Rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka sa negatívne podpísala na rozvoji cestovného ruchu v obci i regióne. Preto je potrebné podporiť také projekty s potenciálom vytvorenia ďalšej, alternatívnej ponuky pre návštevníka, ktorý do daného regiónu prišiel alebo sa už v ňom nachádza.

 

Užitočné linky:

Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov

Hrad Krásna Hôrka

Andrássyho obrazáreň

Krásnohorská jaskyňa ssj.sk

Krásnohorská jaskyňa oficiálna stránka

Krásnohorská jaskyňa na UnescoNaDosah.sk

Združenie gemerských remeselníkov

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.