Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Pozdišovce - historický organ

Pokiaľ v obci navštívite miestny evanjelický a.v. kostol, dozaista vašej pozornosti neujde vzácny organ. Ide o pozoruhodný nástroj z 18. storočia, presnejšie z roku 1794.

Prvá písomná zmienka o organe na území Slovenska pochádza z východu. Je datovaná do roku 1434 a podľa nej bol takýto nástroj v Bardejove. Za rozkvet organovej hudby môžeme považovať obdobie baroka. To nielen kompozične, pokiaľ ide o tvorbu skladieb pre tento nástroj, ale i z hľadiska jeho rozšírenia. V 17. storočí sa už nachádzal nielen v kostoloch veľkých miest, ale aj v menších mestách a významných obciach.

Organ v Pozdišovciach je jednomanuálový, 14 registrový. Biely podklad zdobí pozlátená výzdoba. Vysoký je 5 metrov a 4,5 metra široký. Má 72 píšťal v dĺžke od 70 centimetrov do 3 metrov.

Kostol tento nástroj získal ako dar od grófa Adama Sirmaia a jeho manželky barónky Terézie Podmanieckej. Výrobcom je hudobná dielňa Jana Tučeka v Kutnej Hore.

Nástroj je vzácny aj tým, že vyše 30 rokov na ňom komponoval a hrával známy národný buditeľ a učiteľ Karol Samuel Benjamín Seredaj.

Kostol je otvorený v čase bohoslužieb, turistickú obhliadku si je potrebné dohodnúť na hneď vedľa stojacej fare.

Telefón: 
056/6472263
Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 2 ľudí