Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Pri Gombaseckej jaskyni rastie veža s oknom do minulosti

Gombasek

Región Gemera je naozajstnou klenotnicou Košického kraja. Ak by ste chceli poriadne prebádať všetky tamojšie poklady, jeden víkend by vám na to určite nestačil. To, čo Gemer robí takým výnimočným, je na jednej strane bohaté kultúrne dedičstvo. Na strane druhej zas fascinujúce, často nedotknuté, prírodné bohatstvo. Jeho podstatná časť je po dlhé tisícročia ukrytá pod zemou. Napokon, ako skutočná klenotnica, ktorá ukrýva tie najhodnotnejšie kúsky.

 

 

Jedným z nich je aj Gombasecká jaskyňa, patriaca medzi 18 pamiatok svetového dedičstva UNESCO, ktoré sú z Košíc do 100 minút jazdy autom. K tejto jaskyni by ste to mali stihnúť za niečo vyše hodinky. Pod zemou vás určite ohúri nádherná sintrová výzdoba, brká tenučké 2 až 3 milimetre sú v niektorých prípadoch dlhé aj tri metre. Jednotlivé priestory Gombaseckej jaskyne robia dojem už na prvé počutie: Mramorová sieň, Sieň Hirošima...

 

Areál okolo Gombaseckej jaskyne je zaujímavým miestom oddychu v prírode a, okrem iného, každoročne aj dejiskom Gombaseckého letného tábora. Stretnutím slovenských Maďarov žije areál Gombasek jeden júlový týždeň, mladí akční ľudia však počas zvyšku roka usilovne pracujú na zveľaďovaní tohto miesta. Areál sa za ostatné roky neustále mení, aj vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja cez program Terra Incognita. Podarilo sa tu zrealizovať náučný chodník s tabuľami v troch jazykoch i zrevitalizovať ruiny niekdajšieho paulínskeho kláštora zo 14. storočia.

 

 

A vďaka dotácii vo výške 13.000 eur zo zdrojov Košického kraja môže zmysluplné úsilie občianskeho združenia pre záchranu Gombaseku pokračovať aj v roku 2019.

Spomínané občianske združenie si za projektový cieľ v tomto roku stanovilo rozšíriť kostolnú zvonicu (zrenovovanú v roku 2018) o možnosť stálej vyhliadky na Gombasecké údolie. Už beztak kvalitnú informatívnu hodnotu náučného chodníka v okolí Gombaseckej jaskyne rozšíri ešte jedna, vskutku výnimočná info-tabuľa. Pôjde o výnimočnú vizualizáciu s názvom Okno do minulosti. Cez toto okno sa budete pozerať na súčasné ruiny kláštora s dokreslením pôvodnej podoby stavby.

K ešte kvalitnejšiemu zážitku návštevníka má prispieť aj nová reštaurácia. Pôvodná 60-ročná budova (video z roku 2017) už nevyhovovala súčasným štandardom, preto ju zrovnali so zemou a na rovnakom mieste začali stavať novú. V Gombaseku sa pozerajú aj do vzdialenejšej budúcnosti, preto by k súčasným ubytovacím možnostiam kempingu malo postupne pribudnúť 50 postelí v novom zariadení.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.