Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

ROMANTICKÁ HRADNÁ RUINA

Slanec

Už tento týždeň sa uskutoční v Košiciach TOP podujatie Terra Incognita Rušňoparáda 2017. Prednedávnom sme vám priniesli tip na výlet Parou rušeň poháňaný, ktorý je nielen o podujatí, ale i o meste Košice. Ak sa plánujete zdržať v meste o deň alebo dva viac, odporúčame vám krátku nenáročnú túru z obce Slanec ku rovnomennej zrúcanine hradu a na pešiu turistiku v Slanských vrchoch až do Vyšnej Myšle.

Slanec sa nachádza 25 km juhovýchodne od Košíc. Autom trvá táto cesta pri ideálnej premávke asi 23 min. My ale dnes plánujeme ukončiť náš výlet vo Vyšnej Myšli a preto sa rozhodujeme medzi vlakom alebo autobusom. Do Slanca môžeme využiť obidve možnosti. Autobusom trvá cesta asi 30-40 min. a lístok stojí 1,70e. Ak by sme sa vybrali vlakom, tak cestujeme približne 35 min. a lístok nás vyjde na 1,46e. Tak sme sa konečne dostali do Slanca. Prvá písomná zmienka o obci je už z konca 13. stor. Kontakt na Obecný úrad Slanec: Hlavná 55/114, 044 17 Slanec, Košice – okolie, tel. č.: +421 55 696 85 95, e-mail: obec@slanec.sk, web: http://www.slanec.sk.

slanec_320_240.jpg

Našou prvou zastávkou je zrúcanina hradu Slanec na kopci nad obcou. Zrúcaninu je vidno už diaľky po ceste do obce. Ku hradu sa dostaneme, ak budeme sledovať turistickú značku z centra obce. Na hradnom kopci sa nachádza mnoho vzácnych drevín ako pozostatok budovania rozsiahleho parku. Vašej pozornosti by určite nemal uniknúť Sekvojovec mamutí.

Hrad začali stavať niekedy na konci 13. stor. Na hrade Slanec najprv vládli Drughetovci, ktorých neskôr vystriedali Forgácsovci. Ešte začiatkom minulého storočia bolo vo veži hradu zriadené múzeum. O záchranu hradu sa už 6. rok snaží OZ Zachráňme hrad Slanec. Kontakt na občianske združenie: Občianske združenie Zachráňme hrad Slanec, Južná 85/6, 044 17 Slanec, Košice-okolie, tel. č.: +421 949 416 768, info@hradslanec.sk, web: http://www.hradslanec.sk.

noc-na-hrade-171.jpg

img_7911_0.jpg

Po krátkej prestávke sa od hradu vyberieme po červenej značke ku značke Slanský hrad, s. Vzdialenosť je asi 300 m a cesta trvá 10 min. Teraz sa vyberieme po červenej značke doľava smerom na Veľkú Márovku. Úsek trvá asi 6,6 km, prevýšenie je 275 m a trvá 1 h 45 min. Teraz sa dostávame na rázcestie, kde opúšťame červený značkovaný chodník a odteraz sledujeme modrú značku do Vyšnej Myšle. Tento úsek má dĺžku 7,8 km a zaberie nám 1 h 55 min.

Pred návratom do Košíc sa ešte môžeme vo Vyšnej Myšli na chvíľu občerstviť v miestnom hostinci. Z obce opäť nie je problém dostať sa naspäť do mesta Košice, môžete si vybrať autobus alebo vlak. Cesta autobusom trvá asi 30-40 min. a cena lístka sa pohybuje v intervale od 1,30-1,70e. Vlakom trvá cesta asi 21 min. a lístok stojí 0,94e.

 

Užitočné linky:

Oficiálne stránky obce Slanec

OZ Zachráňme hrad Slanec

Slanec na Terra Incognita

Hrad Slanec na Terra Incognita

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.