Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok

 

POPORA KREATÍVNEHO CESTOVNÉHO RUCHU

Trpaslík Svetlonoško bude novým sprievodcom Margecianského tunela

Obec Margecany je ďalším úspešným žiadateľom dotácie z programu TERRA INKOGNITA 2019. Už v roku 2018 rozpočet Košického samosprávneho kraja finančne podporil a realizovaný projekt „ Margeciansky tunel, otvorená galéria“.

rok zdokonalia galériu novou atrakciou. Päť drevených sôch trpaslíka Svetlonoška postavia vedľa cesty vedúcej od Margecian ku kultúrnej pamiatke – Margecianskému tunelu. Každá socha bude mať v jednej ruke listinu a v druhej ruke lampáš so svetlom.

Lampáš napájaný z fotovoltického panela osvetlí nielen samotnú sochu s listinou, ale aj vedľajšiu cestu. Návštevník sa ocitne na rozprávkovom chodníku, ktorý ho svetlom vedie k „domčeku“ . Domčekom rozprávkového trpaslíka Svetlonoška, ktorý svetlom volá deti a iných pútnikov na prehliadku svojho príbytku, je tunel. Jednotlivé úseky cesty budú postupne popísané na listinách, ktoré drží v ruke každá socha tohto srdečného trpaslíka. V tuneli v projekte zmenia svetelnú inštaláciu. Pri prechode pútnikov sa bude rozsvecovať postupne. Vznikne tak ilúzia, podporujúca detskú fantáziu, že tam niekde v tme sa ukrýva trpaslík Svetlonoško.

Tunel je dlhý 431 m a leží neďaleko trasy Spišsko- Gemerskej baníckej cesty. Pôvodne bol postavený pre Košicko-bohumínsku trať uvedenú do prevádzky v roku 1872 ako jednokoľajný tunel , ale po vybudovaní nového Bujanovského tunela je dnes ľahko dostupný pre peších, cyklistov aj motoristov. Sochy aj s osvetlením budú vysoké štyri metre. Vzhľad rozprávkovej bytosti trpaslíka Svetlonoška stvárni umelecký rezbár Adam Bakoš, ktorý je známy svojimi realizáciami ľadových sôch v Tatranskom ľadovom dome na Hrebienku i pri spievajúcej fontáne v Košiciach. Projekt by mal byť ukončený do konca októbra 2019.

Žiadateľ: Obec Margecany

Dotácia: 12 000€

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <iframe> <p>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí