Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Slavošovce - rodný dom Pavla Dobšinského

Neďaleko od evanjelického kostola a fary, priamo uprostred obce stojí rodný dom Pavla Dobšinského. Narodil sa tu v roku 1828, aby preslávil nielen seba, ale predovšetkým slovenskú ľudovú slovesnosť. Pavol Emanuel Dobšinský bol etnograf, pedagóg a kazateľ známy po celom Gemeri.

Súčasná podoba rodného domu, v ktorom je umiestnené malé múzeum, venované životu a dielu nášho slávneho rozprávkára je z roku 1995. V expozícii sa môžete zoznámiť s predmetmi, ktoré potrebovali pre život ľudia v rodine Pavla Dobšinského, ale sú tu aj zaujímavé exponáty, pochádzajúce zo starších čias a dokumentujúce život na Gemeri od 16. do 19. storočia. Veľmi zaujímavo a exoticky pôsobí zbierka rôznojazyčných vydaní Dobšinského rozprávok. Jedna z kníh, vydaná v čínštine, k nám doputovala paradoxne - zo Slovenska. Čínsky vydavateľ si objednal tlač v tlačiarni u nás.
Priečelie domu zdobí pamätná tabuľa, osadená pri príležitosti 100. výročia narodenia v roku 1928.
S menom slávneho rodáka súvisí aj pamätník, odhalený pri príležitosti 142. výročia narodenia Pavla Dobšinského, umiestnený v areáli základnej školy, ktorá tiež nesie spisovateľovo meno.

Rodný dom Pavla Emanuela Dobšinského je prístupný na požiadanie, odborný výklad zabezpečuje pán Paedr. Mgr. Milan Sajenko, tel: 0907 367 938, 0907 159 163.

Príloha:
Galéria:
Región navštívilo 3 ľudí