Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Spišský Jeruzalem ako festival ducha

Spišská Kapitula

Takzvaný Spišský Jeruzalem bude koncom mája dejiskom už piateho ročníka kultúrno-duchovného festivalu s rovnomenným názvom. V programe si môžete vybrať z pestrej palety vystúpení, v ktorých sa mieša duchovný odkaz so súčasnou kultúrou. A to nielen prostredníctvom prednášok, ale aj koncertov, divadelných predstavení, výstav či duchovného sprievodného programu.

sj-9.jpg

Festival otvorí brány už vo štvrtok 25. mája výstava reštaurátorskej tvorby akademickej maliarky Márie Spoločníkovej a zamyslenie nad jej tvorbou v podaní historika a archivára Ivana Chalupeckého. Rozprávku zo snehu predstaví v piatok Detský divadelný súbor „J“ z Košíc v réžii Marice Harčaríkovej. V sobotu o 10:30 a 13:30 sú na programe terénne prednášky k pamiatkam UNESCO v tejto lokalite.

sj-19.jpg

Nielen domácich ale určite poteší aj slávnostné znovuotvorenie vlakovej trate Spišské Podhradie – Spišské Vlachy, ktoré bude sprevádzané vystúpením Dychovej hudby Ordzovianka a Detský folklórny súbor Branisko. Nemenej atraktívny bude aj posledný deň a koncert miešaného gréckokatolíckeho speváckeho zboru Chrystostomos z Vranova nad Topľou, ktorý predstavia Christos voskrese iz mertvych – Kristus vstal z mŕtvych, ďalej stredoveké divadelné predstavenie Mystériá o sv. Alžbete, sv. Jurajovi a sv. Mikulášovi v podaní spoločnosti VIA CASSA a koncertnú bodku festivalu napíše speváčka JANAIS.

Počas kultúrno-duchovného festivalu majú možnosť návštevníci – pútnici získať Medailón pútnika a magnetku Spišského Jeruzalema.

sj-32.jpg

sj-13.jpg

ČO JE SPIŠSKÝ JERUZALEM

V tesnej blízkosti Spišskej Kapituly, v lokalite Pažica, sa nachádzajú pozostatky krížovej cesty, vybudovanej zrejme v druhej polovici 17. storočia. Ide o pravdepodobne najstaršiu kalváriu na našom území. Zaujímavosťou je, že ide o typ Calvario Jerusalem, s kaplnkami rozmiestnenými tak, aby pripomínali Jeruzalem v časoch Ježiša Krista. Po neskorších zásahoch do terénu a stavieb tento Spišský Jeruzalem odhalili až v roku 2002.

sj-19_2.jpg

Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.