Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Športovec sa musí zapotiť, umelec tiež

Rodák zo Sobraniec Peter Uchnár, držiteľ množstva ocenení za výtvarnú tvorbu, je niekto, kým sa Košický kraj určite môže chváliť. Aj keď dnes už žije a tvorí na opačnom konci republiky, kde sa spoznal so svojou manželkou, japonskou ilustrátorkou Nanou Furiyou. Jeho dospelý osud nadefinovala metropola kraja Košice, kde absolvoval Strednú umeleckopriemyselnú školu.

Potom už smeroval na západ krajiny, na Vysokú školu výtvarných umení, ktorú absolvoval v ateliéri známeho profesora Dušana Kállaya. Aj keď najviac inklinoval k maľbe, nakoniec ho cesty osudu priviedli k ilustrovaniu. Práve ilustrácie ho vo svete výtvarníkov, ale aj medzi širokou verejnosťou, preslávili najviac. Detskí čitatelia, ale aj ich rodičia, si môžu pamätať na Uchnárove ilustrácie v knihe o Petrovi Panovi.

Hlavným úskalím práce ilustrátora je podľa neho najmä časový tlak. Ako povedal v rozhovore pre pravda.sk, od ilustrátora sa očakáva veľa obrázkov za malý peniaz. Dalo by sa teda povedať, že ilustrátor by vlastne mal byť akýmsi generátorom nápadov a hneď aj ich realizátorom. Maliari a sochári to podľa neho majú „jednoduchšie“. Na jednotlivé dielo tak majú viac času a priestoru.

Je ale ilustrátor Peter Uchnár až taký „zručný, že dokáže pripravovať ilustrácie pre viaceré knihy naraz, alebo by toto už bolo priveľké sústo? Uznáva, že často pracuje na viacerých ilustráciách z jednej knihy naraz, no pracovať v tom istom čase na viacerých knihách by vraj nedokázal. Podľa neho sa najťažšie kreslia figurálne kompozície a figúry v zložitom pohybe, keďže ilustrátor koná bez prípravy.

Z tvorby Petra Uchnára ste (alebo vaše deti) možno čítali Gulliverove cesty, Knihu džunglí, Veľkú knihu slovenských rozprávok, Petra Pana či VI. zväzok Tisíc a jednej noci. Je tiež autorom výtvarného návrhu poštovej známky vydanej pri príležitosti 23. ZOH vo Vancouveri (2010). Peter sa pri svojej tvorivej práci riadi filozofickou analógiou umenia a športu. Rád robí veci na hranici možností a vraví, že ak sa športovec musí kvôli výkonu zapotiť, rovnaké by to malo byť aj u umelca.

 

 

Zdroj foto: www.sobrance.sk

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.