Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Staňte sa súčasťou Svetlonoškových rozprávok

Leto 2019 bolo bohaté nielen na skvelé výlety a podujatia, ale aj nové atrakcie, ktoré pribudli v Košickom kraji. Jednou z týchto noviniek je aj Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok. Kde a kvôli čomu sa tieto rozprávkové bytosti zjavili, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Okolie priehrady Ružín je vyhľadávané predovšetkým počas letných mesiacov. Táto lokalita ponúka veľa možností na trávenie voľného času: kúpanie, člnkovanie, rybolov, turistika…, ale aj spoznávanie rôznych prírodných a technických pokladov. Dôležitým miestom v tejto lokalite ja starý Margeciansky tunel, ktorý je najdlhším jednokoľajovým železničným tunelom na Slovensku. Dnes už svojmu účelu síce neslúži, no záujem zo strany verejnosti o túto pamiatku je stále veľký. 

 

 

V roku 2018 bol v rámci projektu Terra Incognita podporený a následne zrealizovaný projekt Margeciansky tunel, otvorená galéria - osvetlenie a vyčistenie technickej pamiatky. Obec sa rozhodla tento projekt oprášiť a nadviazať naň novými aktivitami. V rámci výzvy Košického samosprávneho kraja cez program Terra Incognita mali záujem podporiť kreatívny cestovný ruch, a to tak, že cestu z Margecian k Margecianskemu tunelu “skrášlia” a vytvoria skupinu drevených svetlonosov, ktorí budú “prinášať” svetlo až k tunelu. Vďaka dotácii 12-tisíc eur sa im tento zámer podaril a počas Margecianskych fajnôt (TOP podujatie 2019) ich slávnostne odhalili.

 

 

Štyri sochy svetlonosov majú svoje mená, príbehy a svetielko “lampáš”, na ktorom je fotovoltaický panel. Okrem svetla nesú aj listinu s príbehom o výstavbe Ružínskej priehrady a Margecianskeho tunela. Ďalšie zaujímavé informácie o histórii obce Margecany, o zaniknutej dedine Roľová Huta, ale aj spomínaných technických pamiatkach sa dozviete z informačných tabúľ.  

Prechádzka po Ružínskej ceste Svetlonoškových rozprávok je možná celoročne.

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.