Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Stratená

V juhozápadnej časti Slovenského raja, takmer na hranici Košického a Banskobystrického kraja, v úzkej doline Hnilca leží obec Stratená, obľúbený cieľ milovníkov turistiky a neporušenej prírody. Hoci dejiny tejto obce nie sú veľmi dlhé - vznikla pravdeopodobne až v 18. st. - predsa len sú zaujímavé. Súvisia predovšetkým s ťažbou a spracovaním  medi, niklu a kobaltu.

V r. 1723 tu Csákyovci postavili vysoké pece - hutu. V r. 1840 ich odkúpili Coburgovci, ktorí tu vydržali až do r. 1926, kedy bola huta zatvorené. Paradoxne až po zatvorení vysokých pecí vzniklo železničné spojenie Červená Skala - Margecany, ktoré pre Stratenú znamenalo výhodnejšie spojenie so svetom. V r. 1964 bola k obci pripojená osada Dobšinská Ľadová Jaskyňa a obec sa začala rozvíjať ako turistické centrum. Vychádzky do okolia po rozsiahlej Stratenskej Hornatine sa dajú prispôsobiť podľa náročnosti a skúseností turistov, takže tu oázu pokoja nájdu rodiny s deťmi či seniori, ale rovnako tak tu na milovníkov adreanlínovej turistiky čakajú netušené zákutia a na svoje si prídu aj milovníci vodných športov. Napokon, nachádzame sa v Slovenskom raji.

Z pamiatok v obci zaujme pseudogotický kostolík sv. Augustína, postavený v r. 1909, ktorý ukrýva čarovnú plastiku, pochádzajúcu z dielne majstra Jána Pavla z Levoče. Neprehliadnuteľný je aj penzión Šafran, ktorý bol po rekonštrukcii otvorený v r. 1995 - ide o pôvodne administratívnu budovu spomínaných železiarní. A spomenuli sme už Dobšinskú ľadovú jaskyňu, objavenú a sprístupnenú už v r. 1870, čím sa radí k najstarším u nás prístupným jaskyniam.

Obec je dobre vybavená na poskytovanie služieb pre turistov a je výborným východiskovým bodom pre kratšie, ale aj dlhé výlety po okolí.

Telefón: 
058 798 1114
Príloha:
Región navštívilo 0 ľudí