Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TERRA V TERÉNE: Baníctvo na Spiši

Košický kraj

V stredu 2. augusta 2017 sa tím Terra Incognita vybral do terénu, za žiadateľmi o finančné príspevky, aby sme sa spolu pozreli na to, ako sa im darí plniť ciele jednotlivých projektových zámerov. Témou dňa bolo baníctvo na Spiši a projekty s ním súvisiace.

Našou prvou zastávkou bol obecný úrad v malebnom Smolníku. Kedysi to bolo slobodné kráľovské mesto a v obci to je vidieť ešte i dnes. Obecný úrad realizuje projekt rekonštrukcie lodenice na vodnej nádrži Úhorná. Plánuje kompletnú rekonštrukciu lodenice za účelom člnkovania pre verejnosť. V bezprostrednej blízkosti Smolníckeho tajchu, ako sa táto technická pamiatka nazýva, sa nachádza drevené pódium, ktoré slúži ako dejisko podujatí, ubytovacie zariadenie prevádzkované obecným úradom, bufet, detské ihrisko ako i ohnisko so stolmi a lavicami na sedenie.

foto_uhorna_1.jpg

V areáli oddychovali predovšetkým domáci návštevníci. Neďaleko tajchu, na odbočke z hlavnej cesty smerom naspäť do Smolníka, sa v lese nachádza areál s dreveným krytým sedením a ohniskom. Ak plánujete stráviť v lokalite víkend, určite nevynechajte ani toto miesto. Veríme, že sprevádzkovaná lodenica bude ďalším zaujímavým cieľovým bodom na spišskej baníckej ceste. Po návšteve Smolníka sme sa presunuli do obce Poráč a Poráčskej doliny. Tu sa už od roku 2016 realizuje projekt obecného úradu Zahrajme sa na baníkov.

p8020455.jpg

Ide o detský park s funkčnými modelmi banských strojov. Stroje sú uvádzané do pohybu tokom vody v drevenom koryte, ktoré ovládajú detskí návštevníci sediaci na lavičke nad parkom. Roztočia tak napr. vodný mlyn, ktorý „uvedie do života“ baníka alebo drevené hranoly. Ďalej sa tu nachádzajú verné imitácie banských vozíkov, ktoré sa po naplnení vodou do určitej výšky preklopia podobne ako sa z vozíkov vyklápal vyťažený nerast.

p8020478_-_kopia_0.jpg

Nakoniec je tu vysoká drevená veža, z ktorej voda steká ako vodopád. V blízkosti areálu detského parku sa nachádza vstup do štôlne Pavol a neďaleko aj vstup do štôlne Peter. Tie majú byť spolu s Poráč Park relax & sport centrum prepojené železničkou, na ktorej sa návštevník odvezie aj do časti štôlne. Samotný Poráč Park ponúka ubytovanie, stravovanie i doplnkové služby v podobe wellness, lezeckej steny, minigolfu, telocvične, multifunkčného ihriska,

bowlingu, biliardu, stolného futbalu a kongresovej miestnosti pre firemné workshopy a teambuildingy. V areáli má tiež pribudnúť vodná nádrž na rekreačné účely a malé banské múzeum dokladajúce dlhoročnú banícku históriu. Lokalita je odrazom vzájomnej spolupráce súkromného a verejného sektora.

Našou treťou a poslednou zastávkou bolo mesto Gelnica a tohtoročný projekt Štôlňa Jozef a banícky skanzen v Gelnici, ktorý je podporený z dotačnej výzvy programu Terra Incognita. Projekt nadväzuje na projekt Gelnická prechádzka banským chodníkom so vstupom do štôlne Jozef, ktorý bol realizovaný z grantu krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Expozícia Štôlňa Jozef je vysunutým pracoviskom Baníckeho múzea v Gelnici.

p8020510.jpg

Cieľom projektu je predĺženie prehliadkovej trasy štôlne jej vyčistením a vytvorením chodníka pre návštevníkov, ako aj vybudovanie objektu pre zázemie návštevníkov a zamestnancov múzea v bezprostrednej blízkosti štôlne. Ten bude slúžiť na uschovanie výstroja potrebného na návštevu štôlne, aby ju zamestnanci múzea, príp. návštevníci nemuseli sami nosiť z múzea. Aj my sme absolvovali prehliadku štôlne, vyzbrojení prilbami a baterkami. Štôlňou nás sprevádzal pracovník Mestského úradu v Gelnici.V závere realizácie projektu bude priamo v štôlni inštalovaná expozícia starých banských nástrojov a pomôcok.

Veríme, že sme vás aspoň trochu inšpirovali zažiť príjemné banícke dobrodružstvo na Spiši a schladiť sa v týchto horúcich dňoch či už vo vodnej nádrži alebo štôlni.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.