Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Tibavský hrad

Prvá zmienka o Podhorodi pochádza z roku 1404 a súvisí s krádežou na Tibavskom hrade. Názov obce sa uvádza v maďarčine ako Varalya, čiže Podhradie. Hrad je v písomných prameňoch uvádzaný už v roku 1337, čižš je možné, že existoval už začiatkom 14. storočia. Postaviť ho dali páni z tibavského panstva, ktorí v tom čase patrili k najmocnejším v kraji. Voľba na Podhoroď, čiže Podhradze, ako vtedy obec pod hradom nazývali, padla preto, lebo to bola najvýznamnejšia obec tibavského panstva, väčšia ako všetky okolité sídla.

Aby to celé bolo trochu komlpikovanejšie, dali tibavskí páni postaviť ešte jeden hrad v neďalekých Choňkovciach, ktorý tiež niesol názov Tibavský hrad.

Dnes na hradnom kopci nad Podhoroďou nájdeme sotva niekoľko zvyškov múrov. Oplatí sa však vystúpať hore, pretože sa vám naskytne jedinenčý výhľad na Podhoroď i celé okolie.

Každý hrad má svoju povesť, k tomu Tibavskému hradu sa viaže jedna smutná s tragickým koncom:

Skromné ruiny hradu Tibava, ktorý kedysi stál nad Podhoroďou, boli v starých časoch svedkami tragickej lásky. Imrich Michalovský, starnúci pán hradu, si priviedol mladú a krásnu manželku. Ako to býva v takýchto situáciách pravidlom, žiarlil na ňu a nedôveroval jej a tak keď mu oznámila, že nosí pod srdcom jeho dieťa, neuveril jej. Podozrieval ju, že má milého a rozhodol sa, že ju zamuruje. Navyše ju prichytil pri pokuse o útek a to už bol presvedčený o jej vine. Žena ho síce uprosila, aby ju ešte pustil do kostola na Veľký Piatok. Napriek jej modlitbám dokonal Imrich dielo žiarlivosti. Svoju mladú ženu, ktorá ho ľúbila, zabil. Zomrela v jeho náručí a posledné slová, ktoré počula, boli: „Tu máš, beštia!“

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 4 ľudí