Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TOP Lokalita: Karpatské klenoty UNESCO

Ruská Bystrá

Drevený kostol v Ruskej Bystrej patrí do skupiny drevených chrámov slovenskej časti Karpatského oblúka, ktoré boli 7. júla 2008 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO pod číslom 1273. Chrám sa nachádza priamo v obci, v okrese Sobrance, v dolnom Zemplíne na hranici s horným Zemplínom. V bezprostrednej blízkosti obce sa nachádza ďalšia UNESCO pamiatka – Vihorlatský prales, ktorý je zároveň chránenou krajinnou oblasťou.

Medzi výstupy a ciele projektu Karpatské klenoty UNESCO pre rok 2017 bude patriť predovšetkým sprístupnenie drevenej sakrálnej cerkvi pre návštevníka. Počas nadchádzajúcej letnej turistickej sezóny (od 1. mája do 31. októbra 2017 od 9.00 do 17.00 h) bude v chráme k dispozícii zabezpečený vyškolený sprievodca.

ruska-bystra.jpg

Naším interným prieskumom v Prešovskom kraji sme zistili, že v kraji absentuje prístupnosť UNESCO pamiatok pre návštevníka. Preto sa chceme vyhnúť neprístupnosti atraktivít v Košickom kraji. 

ruska-bystra-02.jpg

cerkov_prenesenia_ostatkov_svateho_mikulasa_ruska_bystra.jpg

Obcou prechádzajú viaceré cyklotrasy a turistické chodníky, preto bude ďalším výstupom umiestnenie stojana na bicykle pri drevenom kostole v Ruskej Bystrej, avšak v dostatočnej vzdialenosti, aby to nenarúšalo danú lokalitu. Okrem toho obec organizuje každý rok podujatie pri príležitosti zápisu dreveného chrámu do zoznamu UNESCO. Z projektu bude tiež financované vybudovanie amfiteátra (drevené pódium a lavičky) v areáli školského dvora pri obecnom kultúrnom dome.

V krátkodobom rozvojom pláne sa predpokladá v areáli sprevádzkovanie tvorivých dielní s výrobou miniatúr dreveného chrámu a drevorytín i úschovňa bicyklov. V dlhodobom rozvojom pláne by to zase bolo nadviazanie užšej spolupráce s obcou Inovce a jej dreveným chrámom sv. Michala Archanjela a obcou Beňatina s lomom a travertínom s cieľom vytvorenia produktu cestovného ruchu pre návštevníkov.

ruska-bystra-03.jpg

Pri projekte Karpatské klenoty UNESCO sme najviac vstúpili do riešenia predloženého projektového zámeru. Okrem hodnotenia predložených projektových zámerov v prvom a druhom kole a rokovaním s kontaktnou osobou projektu tak ako pri iných projektoch, sa náš tím Terra Incognita zúčastnil i terénneho prieskumu v Ruskej Bystrej, aby sme sa sami presvedčili o naliehavosti riešenia daného projektu. Veríme, že úspešnou realizáciou projektu dosiahneme stanovené ciele.

 

Užitočné linky:

Obec Ruská Bystrá

Chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej na UnescoNaDosah.sk

CHKO Vihorlat na slovakia.travel

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.