Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Toto si na Spiši nemôžete nechať újsť!

Spiš

Spiš je čerešničkou na torte potuliek Košickým krajom a právom patrí k najkrajším regiónom Slovenska. Ak sa práve chystáte na kultúrno – duchovný festival Spišský Jeruzalem 2019, jednou z možností sú aj terénne prehliadky. Stačí vhodná obuv a oblečenie a môžete si so sprievodcom pozrieť Spišskú kapitulu a vystúpiť na hodinovú vežu.

 

 

Okruh má tri a pol kilometra a výlet trvá dobré dve hodinky. Pokoj, rovnováhu aj radosť zo života nájde vaša duša aj keď si chcete užiť blízke okolie. Príroda je totiž tým najúžasnejším chrámom.

 

 
Región Spiš dostal názov po svojej dominante, Spišskom hrade. Tak prečo si neodskočiť i tam. V apríli na hrade sprístupnili expozície a odvtedy tam prúdia školské výlety, ale aj fanúšikovia ľadového hokeja, ktorí sa prišli prejsť hradným komnatami jedného z desiatich najväčších hradov na svete. Archeologická časť približuje vývoj osídlenia hradného kopca a jeho blízkeho okolia v priebehu šiestich tisícročí, sprístupnená je tu hradná kuchyňa, spálňa a mučiareň. Čo čaká návštevníkov počas sezóny, to nám prezradila historička Zuzana Demčáková.
 
 

https://www.spisskyhrad.com/lokalita/spisske-podhradie/

 

Klokotajúce jazierka si umelo vyrábame v záhradách, chatách aj pri rodinný domoch, tie najúžasnejšie však vytvorila sama príroda. Zájdite na Sivú Bradu. Na tejto travertínovej kope vyvierajú tri pramene, ktoré sú ideálnym cieľom pešej turistiky.Pramene aj gejzír majú silu liečiť. 25 metrov vysoký kopec žije a vyvierajúca voda ho stále rozširuje. Minerály, ktoré obsahuje, zväčšujú pramenitové jazierka.

Ak pobudnete na festivale viac ako deň, určite navštívte aj prírodné zaujímavosti, ktoré tiež patria k perlám Spiša. Keď Boh rozdával prírodné bohatstvo , okolie Spišského Jeruzalemu dostalo hojne nadelené. Dreveník je kamenným rajom pre horolezcov a ľúbivým miestom na pešiu túru. V rajskej prírode sa jedna časť skalných útvarov, zložených z travertínu, volá Peklo. Dreveník pripomína stolovú horu. Prelezenú ju má Jaroslav Pukanský.

 

Za povšimnutie určite stojí aj obec Žehra. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1245 a viaže sa k farskému kostolu sv. Ducha. O tomto kostole sa dočítate viac v tomto našom článku.

 

Menej známe sú však archeologické nálezy z katastra obce, ako kusy štiepanej industrie, zlomky keramiky, kamenná sekera a klin, dokumentujúce prítomnosť ľudu kultúry s lineárnou keramikou, želiezovskej skupiny a bukovohorskej kultúry v mladšej dobe kamennej. Črepy pilinskej kultúry pochádzajú zo strednej a mladšej doby bronzovej, vo fragmentoch sa objavuje keramika púchovskej kultúrnej skupiny a z obdobia sťahovania národov. Najmladšiu skupinu nálezov tvorí slovanská keramika z 9. a 10.st nájdená na brehoch potoka Žehra. So slovenským obyvateľstvom sa stretávame už po celé ďalšie obdobie historického vývoja Žehry, ktorá bola sídlom šľachtického rodu Žehrianskych a od roku 1638 Čákiovcov.

 

Ako vhodný tip na vander nám prídu aj Markušovce, nájdete tu hneď niekoľko turistických lákadiel ako napríklad Letohrádok Dardanelyskalný hríb, alebo Gotický kostol Sv. Ducha. No a ak stále neviete kam, sú tu obľúbené Vysoké Tatry či Slovenský raj, alebo sa vyberte objaviť menej známe lokality v Levočských vrchoch či Spišskej Magure.

 

Do pozornosti vám dávame aj výborný výlet, ktorý vám ušetrí kopec starostí a navyše ponúkne úplne iný pohľad na krásy Spiša. Pozrite sa aj na tento jedinečný vlakový špeciál. Viac info na tejto stránke.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.