Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Tour de Tokaj alebo túr do okolia

Tokaj

 

September a október je obdobím dozrievania lahodných bobúľ viniča, keď sa ich premena na kráľovský nápoj iba začína. Je to aj obdobie, v ktorom môžete najmenšiu vinohradnícku oblasť na Slovensku spoznávať zo sedla bicykla, a to napríklad aj počas športového podujatia Tour de Tokaj 2019, kde si zmerajú sily cyklisti a bežci. Netradičné preteky uprostred viníc sa uskutočnia 12. októbra a medzi TOP podujatia Košického kraja sa dostávajú po prvý raz.

Tokaj je čarovné miesto plné nekonečných viníc, studených tufových pivníc, ale aj iných nádherných miest. Nepýši sa len elixírom večnej mladosti, ale aj svojou bohatou históriou a tradíciami. Tokaj má toho v ponuke naozaj veľa. V prípade, že vám je podujatie Tour de Tokaj sympatické, no súťažiť sa nechystáte, máme pre vás zoznam skvelých tipov, ako si tento deň užiť a spoznať či ochutnať Tokaj plnými dúškami.

Odvezte sa tam už teraz, a to aj s bicyklom vďaka Tokajskému cykloexpresu, ktorý premáva každú septembrovú sobotu z Košíc. Súčasťou nášho špeciálneho vlaku sú aj organizované cyklovýlety. Viac informácií a lístky na Tokajský cykloexpres nájdete tu: https://vylety.kosiceregion.com/tokajsky-cykloexpres

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

 

Tokaj je, samozrejme, najznámejší tým, že sa tu takmer všetci venujú vínu. Na to, aby ste si dohodli jeho ochutnávku, nepotrebujete chodiť ďaleko. Či už stavíte na veľké známe vinárstva, alebo uprednostníte skôr intimitu a tajomnosť malých nadšených vinárov, je len na vás.

Za návštevu rozhodne stoja vinárstva Tokaj Macik Winery, J & J Ostrožovič, Tokaj & CO či novovybudované Chateau GRAND BARI, alebo Zlatý Strapec. Každé z nich vás zaručene očarí aj autentickou atmosférou, ktorú dotvárajú aj priestory pod zemou, kde skvelé tokajské víno dozrieva. Medzi jednotlivými vinicami sa počas septembra môžete prepravovať špeciálnym vláčikom.

 

 

Od roku 2015 je dominantou Tokaja 12 metrov vysoká Vyhliadková veža, ktorá je jedinečná svojím tvarom dreveného suda a objavíte ju vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na okolité vinohrady, a ten určite stojí za to. Ubezpečujeme vás, že túto vyhliadkovú vežu neprehliadnete. Veža je spolu s altánkom a detským ihriskom ideálny oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. Tokajská vyhliadka získala v roku 2016 titul Stavba roka.

Krásy Tokaja môžete spoznávať aj z paluby lode. Pýtate sa, ako je to možné? Po rieke Bodrog totižto počas víkendu premáva výletná loď, ktorou sa preplavíte z obce Viničky až do susedného Maďarska. Odplaví vás buď do bližšieho mesta Sárospatak s možnosťou návštevy miestneho hradu, alebo až do mestečka Tokaj, kde rieka Bodrog zaniká sútokom rieky Tisy. Súčasťou plavby je slovný výklad o zaujímavostiach rieky Bodrog, flóre a faune v chránených lokalitách.. Na lodi je možná ochutnávka tokajských vín a pohostenie. Plavba po rieke Bodrog patrí medzi nezabudnuteľné fakultatívne výlety loďou nielen pre študentov, ale aj rodiny s deťmi. Viac informácií sa dozviete na ich oficiálnej stránke alebo na tel. čísle +421 907 672240.

 

 

Nahliadnuť do histórie vinohradníckej obce a priblížiť si tak tradičné remeslá, zvyky a tradície života na Tokaji môžete v Dome ľudových tradícii. Toto krásne mini múzeum nájdete v obci Čerhov. Pred jeho návštevou si však dohodnite stretnutie na tel. čísle +421 566 793 222.

Samotná rieka Bodrog je tiež veľmi zaujímavá. V jej okolí sa nachádza sústava mŕtvych ramien pospájaných kanálmi, ktoré tvoria chránenú prírodnú rezerváciu. Jedným z najznámejších je rybník Podkova. Názov má odvodený od jeho charakteristického tvaru a patrí medzi obľúbené celoročne vyhľadávané miesta. Svoje vyžitie tu nájdu nielen rybári, ale aj milovníci člnkovania. Peši sa k Podkove dostanete z obce Borša (1,8 km) alebo zo Stredy nad Bodrogom (2,6 km).

 

 

Ak patríte medzi vyznávačov a hľadačov miest s prirovnaním “naj”, na Tokaji si tiež prídete na svoje. Na území obce Klin nad Bodrogom sa v skutočnosti nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou len 94,3 metrov nad morom. Na okraji tejto obce stojí aj zrúcanina kostola z 13. storočia, ktorý bol vybudovaný z lomového a riečneho kameňa.

Na Tokaji sa rozhodne nudiť nebudete. Dobré víno, krásna príroda, historické pamiatok a atrakcie či vyše 80 kilometrov cyklotrás vás o kvalitách tohto malebného kraja rozhodne presvedčia. Nasadnite na náš Tokajský cykloexpres už teraz alebo spojte návštevu tejto vinárskej oblasti s akciou Tour de Tokaj.

O fantastických podmienkach pre cyklistov vás presvedčí aj video z cyklopotuliek po Tokaji.

https://www.youtube.com/watch?v=pM01UkeunI4&t=132s

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.