Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Náš tip!

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

Poráč park

Zájdite si na koniec sveta a objavte čarovnú dolinu Poráč, kde kedysi bolo baníctvo dennodennou súčasťou života jej obyvateľov! Dnes sa na baníkov môžu zahrať tí najmenší, na ktorých tu čaká detský banícky park, detská železnica a už onedlho aj orloj.

Poráčska dolina sa nachádza v Slovenskom rudohorí v blízkosti Slovenského raja pod obcou Poráč, ktorá vznikla v polovici 14. storočia ako banícka osada. V minulosti bola Poráčska dolina vyhlásená ako jedna z troch najkrajších dolín v Československu. Tak, ako mnohé iné obce na Spiši, má aj Poráč svoju bohatú banícku históriu, a práve baníctvo priviedlo vedenie obce k nápadu vybudovať náučný banský chodník a funkčný banský skanzen pri štôlni Pavol.

 

 

Už od roku 2016 realizuje obec projekt Zahrajme sa na baníkov, ktorý sa aj s podporou Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita rozhodli rozšíriť. Ide o detský park s funkčnými modelmi banských strojov. Stroje sú uvádzané do pohybu tokom vody v drevenom koryte, ktoré ovládajú detskí návštevníci. Roztočia tak napr. vodný mlyn, napustia výklopné banské vozíky alebo spojazdnia pochwerk.

Vďaka dotácií 12 000 € od Košického samosprávneho kraja mohla obec Poráč tento skanzen v roku 2019 doplniť o banskú železničku a banský orloj, ktorý je aktuálne vo výstavbe. Banská železnička je plne funkčná a je možné si na nej vyskúšať spôsob dopravy baníkov v podzemí. Dlhá je približne 400 metrov a vedie od rekreačného strediska Poráč Park. Spája banské múzeum a štôlne Pavol a Peter. Na železničke premáva historická banská lokomotíva, ku ktorej je napojený voz na prepravu “baníkov” - návštevníkov. V areáli štôlne Pavol sa nachádza aj malé múzeum baníctva, ktoré vám rozpovie príbehy starých baníkov.

 

 

Detský banský areál sa nachádza v tesnej blízkosti rekreačného strediska Poráč Park, ktoré návštevníkom poskytne bližšie informácie o vstupe do múzea, alebo možnosť previesť sa železničkou. V okolí je veľa ďalších možností, ako stráviť voľný čas. Celoročné korčuľovanie na ľadovej ploche, minigolf, bowling, wellness, reštaurácia a počas zimnej sezóny lyžovanie či bežkovanie. Turisti si taktiež prídu na svoje. Okolitá príroda ponúka viacero turistických a cyklo chodníkov (Vysoký vrch, Šintava skala, Červená skala), vyhliadok, ale aj návštevu Šarkaňovej jaskyne.

Dobšinná

Zima a Košický kraj vám nemusí na prvý pohľad evokovať zážitky na lyžiach, no skúsme sa na to pozrieť pozornejšie! Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni je totiž obnovený starý areál bežeckého lyžovania s bohatou históriou, ktorý ocenia profesionálni aj rekreační bežkári.

Bežecké lyžovanie je opäť v kurze, a to bol aj dôvod, prečo sa mesto Dobšiná rozhodlo obnoviť zašlú slávu bežeckého areálu v blízkej obci Stratená, časť Dobšinská ľadová jaskyňa. Táto oblasť je aj vďaka pamiatke UNESCO najviac navštevovaná počas letnej sezóny, no nie vždy to tak bolo.

 

 

Dobšinské bežkárske trate majú svoju tradíciu. Rokmi tu vznikali schválené trate dobudované o premostenie, mostíky, štartový a cieľový areál, na ktorých mali možnosť štartovať v rámci majstrovstiev SR také hviezdy slovenského bežeckého lyžovanie ako Martin Bajčičák či Ivan Bátory. Prvé preteky sa tu konali ešte v období pred 2. svetovou vojnou a na prelome milénií bol areál dejiskom mnohých významných súťaží v bežeckom lyžovaní, ale aj biatlone. Posledné roky to žiaľ vyzeralo tak, akoby sa na tento areál a jeho možnosti zabudlo.

 

Mesto Dobšiná však využilo výzvu projektu Terra Incognita a od Košického samosprávneho kraja dostalo takmer 13 000 € na celkovú obnovu areálu. V rámci projektu sa vytvorila okruhová koncepcia štyroch lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho 4,5 kilometrového okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších vzdialeností (3,5; 2,8 a 2,4 kilometra). V priestore štartu/cieľa tratí je návštevníkom k dispozícií krytý altánok, ktorý bol rovnako vybudovaný s podporou KSK. Je určený na oddych či odloženie vecí. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapu tratí, takže sa nemusíte báť, že sa stratíte.

 

 

Pridanou hodnotou bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode národného parku Slovenský raj. Areál využíva prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívnemu vrchu Duča, v bezprostrednej blízkosti vstupu do Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Všetky trate sú pravidelne upravované a viditeľne značené. Areál bežeckého lyžovania v Stratenej je ideálnym miesto pre profesionálnych aj rekreačných športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoje bežkárske schopnosti. Teraz už len treba dúfať, že si Perinbaba splní svoju prácu, čo najlepšie aj túto zimu.

 
Margecany

Ďalší ročník najväčšieho gastrofestivalu v Košickom kraji Margecianske fajnoty už o pár dní privíta majstrov kuchárskeho umenia zo širokého okolia aj zahraničia. 12. a 13. októbra by ste mali zamieriť do obce Margecany, kde sa budú tradície podávať na tanieri!

 

 

Druhý októbrový víkend patrí na Spiši už dlhé roky kvalitným dobrotám. Všetkých milovníkov tradícií a kvalitného jedla aj tento rok poteší pestrá ponuka špecialít od regionálnych kuchýň Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova, ale aj zahraničných. Na podujatie dorazia kuchári a kuchárky z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy, ale aj Bosny a Hercegoviny. Jedla bude kopa a zábavy ešte viac. Margecianske fajnoty rozvoňajú celé okolie, ktoré by ste mali taktiež spoznať.

 

Súčasťou programu na Margecianskych fajnotách bude aj vyhliadkový autobus. Ten vás odvezie za najkrajšími technickými pamiatkami v okolí. Zastaví sa pri Margecianskom tuneli, najdlhšom 421 metrov dlhom jednokoľajnom železničnom tuneli na Slovensku, postavenom už v roku 1872. V roku 1955 bol prebudovaný na cestný a dnes spája obce Margecany a Ružín. Tunel je výnimočný tým, že takmer polovicu z celej dĺžky tunelovej rúry tvoria iba opracované skaly čím získava ohromujúci, priam až masívny prírodný nádych.

 

 

 

Ďalšou zastávkou bude Drevený most, ktorý prechádza cez rieku Hornád a spája Kluknavu so Štefanskou Hutou. Bol postavený už v roku 1832 a dodnes slúži svojmu účelu. Je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku. V Kluknave môžete navštíviť Čákyovský kaštieľ, pri ktorom začína 8 kilometrov dlhý náučný chodník “Osobnosti Kluknavy”.

 

Vyhliadkový autobus nevynechá ani zastávku Dedičnej štôlne Jozef v Gelnici. Tá sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily a od roku 2016 je vďaka podpore Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita prístupná pre verejnosť. V blízkosti štôlne objavíte vznikajúci banský skanzen, kde na vlastné oči môžete vidieť ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, a to vďaka historickému drviacemu stroju pochwerk. Viac informácií o ťažkej práci baníkov v tejto oblasti získate v Banskom múzeu v Gelnici. Okrem múzeá viete v meste objavovať krásy masívneho kamenného mosta nad riekou Hnilec a kopec Zámčisko, kde sa kedysi týčil gelnický hrad, z ktorého zostali už len staré príbehy a torzá múrov, no krásny výhľad na široké okolie sa vám naskytne aj dnes.

 

 

 

Okrem týchto zajímavostí je neodmysliteľnou súčasťou okolia Margecian vodná nádrž Ružín, jedna z najdlhších a najhlbších vodných priehrad na východnom Slovensku. Je obkolesená nádhernými vrchmi z ktorých je asi najnavštevovanejší výhľadový vrch Sivec (781 m n.m.).

 

Druhý októbrový víkend nemusíte len prejesť. Návštevu Margecian môžete spojiť so spoznávaním niektorého z týchto miest. Nechajte sa inšpirovať a spoznávajte Košický kraj!

 
Žakarovce

Baníctvo je stále téma, ktorá zaujíma nielen odborníkov, ale aj laickú verejnosť. Už o pár mesiacov sa budete môcť prejsť po novom banskom chodníku v malebnej obci Žakarovce, v ktorej sa ukrýva viacero banských skvostov.

 

Začiatky baníctva na Slovensku siahajú až do praveku, keď sa tu ťažila meď. Najväčší rozmach zaznamenalo baníctvo od dvadsiatych rokov 18. do polovice 19. storočia. Vtedy Slovensko patrilo k najvýznamnejším producentom drahých kovov, medi a železa v Európe.

 

Žakarovce vznikli ako banská obec na území Gelnice. Prvá písomná zmienka o obci pochádza už z roku 1368. O tom, že Žakarovce boli významnou baníckou obcou svedčí i to, že v roku 1587 mali Žakarovce vlastného banského majstra a v rokoch 1767 – 1788 boli sídlom banského súdu.

 

Ako však roky išli a menili sa nielen štátne režimy, ale aj ekonomická a hospodárska situácia na Slovensku, baníctvo v tejto oblasti postupne zaniklo. Jeho zašlú slávu sa v posledných rokoch rozhodlo oživiť niekoľko obcí a Žakarovce nie sú výnimkou. Obec svojpomocne obnovila zapadnutý vchod do štôlne a postavila repliku pôvodného dvojportálu dopravnej šachty Zuzana.

 

V roku 2019 obec získala cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita finančnú podporu vo výške 8.000 eur, vďaka ktorej môže pokračovať vo svojej snahe zviditeľniť nielen obec, ale hlavne jej banskú históriu. Obec chce využiť svoj potenciál pre cestovný ruch a umožniť tak ďalším generáciám spoznávať históriu a baníctvo v tomto regióne.

 

Z podpory Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita sa rozhodli vybudovať banícky chodník v obci Žakarovce, ktorý bude ľudí nabádať nielen k tomu, aby išli do prírody, ale aby sa zároveň niečo naučili.

Chodník bude mať štyri zastávky - Žakarovská koľajnica, Klopačka, Portál Zuzana, Dom pekárnika a suché WC. Jednotlivé zastavenia budú vybavené tabuľou s orientačnou mapou a popisom k danému zastaveniu. Návštevníci tak spoznajú históriu prvej ozubenej železnice v Rakúsko-Uhorsku, spôsob akým sa baníci zvolávali do bane (klopačka), unikátnu dvojportálovú banskú šachtu na Slovensku a drobnú stavbu, v ktorej kedysi pracoval pekárnik a originál staré drevené WC a pisoár.

12.-13.10.2019
Margecany

 

Aj vám sa už zbiehajú sliny na množstvo fajnôt, ktorými budú Margecany o pár dní rozvoniavať? Nielen vaše chuťové bunky sa môžu tešiť na skvelý víkend. Folklórne skupiny, ľudové tance a spevy, detský program a množstvo ďalších zaujímavých atrakcií čakajú na všetkých jedákov už 12. a 13. októbra od 10 hodiny doobeda.

Na 9. ročník Margecianskych fajnôt mieria najlepší gurmán majstri zo širokého okolia aj zahraničia, aby pripravili tie najchutnejšie špeciality podľa tradičných receptov. Celý víkend sa bude vzduchom niesť vôňa dobrôt, ale aj skvelej atmosféry, a to aj vďaka bohatému programu.

 

 

Dve veľké pódia (Veľká scéna - Košický samosprávny kraj, Malá scéna Šariš stan) sa pobijú o vašu pozornosť. Vystriedajú sa na nich folklórne hudobné aj tanečné súbory zo Slovenska, ale aj zahraničia. Podujatím vás bude sprevádzať moderátor a na konci každého dňa šéfkuchári vyhodnotia súťaže o “Najfajnejšiu kuchňu”, “Profi kuchňu” a “Citroen súťaž”.

Kroky každého by mali viesť hlavne do Gastro Stanu, za očakávanými fajnotami. Podujatie je pripravené aj na príchod malých jedákov, pre ktorých si organizátori pripravili samostatnú detskú zónu, plnú atrakcií. Malým bonusom a prekvapením bude slávnostné odhalenie Svetlonosov v Rolovej Hute. Tí najbližšie roky “prinesú” svetlo k technickej pamiatke Margecianskemu tunelu.

 

 

Už od 8. októbra sa začnú Margecany pripravovať na toto podujatie, a to rôznymi sprievodnými akciami - kvízom pre žiakov “Čo vieš o svojej obci a okolí a oslavou “Mesiaca úcty k starším. Počas celého víkendu (12.-13. 10. 2019) si môžete užiť atrakcie na Husej pláži, kam bude pravidelne premávať aj kyvadlová doprava.

Keď budú vaše bruchá už plné, nastane čas spoznávať ostatné zaujímavé miesta na podujatí a v okolí. Na výlet za technickými pamiatkami (Margeciansky tunel, Drevený most v Štefanskej Hute, https://www.youtube.com/watch?v=15XPmcYbMOw) sa môžete vybrať vyhliadkovým autobusom, ktorý odchádza o 12:00 spred Baru pod bránou. Na fajnotách objavíte aj čaro starých remesiel v “Uličke remesiel” alebo výstavu Historických fotiek. Samozrejmosťou Margecianskych fajnot bude aj možnosť, upiecť si vlastný gruľovník, o ktorý je každý rok obrovský záujem.

 

My už začíname byť poriadne hladní, a čo vy?

Vstupné na podujatie je 5 € na mieste (3 € v predpredaji cez Ticketportal). Vstup pre dôchodcov nad 63 rokov, držiteľov ŤZP a ŤZP-S je 3 €. Deti do výšky 140 cm majú voľný vstup. Obyvatelia Margecian majú po predložení občianskeho alebo iného dokladu totožnosti vstup taktiež zadarmo. Pre všetkých návštevníkov je prichystané záchytné parkovisko a autobusová kyvadlová doprava, ktorá bude priamo od parkoviska až na podujatie a späť premávať každých 30 minút.

 

Tokaj

 

September a október je obdobím dozrievania lahodných bobúľ viniča, keď sa ich premena na kráľovský nápoj iba začína. Je to aj obdobie, v ktorom môžete najmenšiu vinohradnícku oblasť na Slovensku spoznávať zo sedla bicykla, a to napríklad aj počas športového podujatia Tour de Tokaj 2019, kde si zmerajú sily cyklisti a bežci. Netradičné preteky uprostred viníc sa uskutočnia 12. októbra a medzi TOP podujatia Košického kraja sa dostávajú po prvý raz.

Tokaj je čarovné miesto plné nekonečných viníc, studených tufových pivníc, ale aj iných nádherných miest. Nepýši sa len elixírom večnej mladosti, ale aj svojou bohatou históriou a tradíciami. Tokaj má toho v ponuke naozaj veľa. V prípade, že vám je podujatie Tour de Tokaj sympatické, no súťažiť sa nechystáte, máme pre vás zoznam skvelých tipov, ako si tento deň užiť a spoznať či ochutnať Tokaj plnými dúškami.

Odvezte sa tam už teraz, a to aj s bicyklom vďaka Tokajskému cykloexpresu, ktorý premáva každú septembrovú sobotu z Košíc. Súčasťou nášho špeciálneho vlaku sú aj organizované cyklovýlety. Viac informácií a lístky na Tokajský cykloexpres nájdete tu: https://vylety.kosiceregion.com/tokajsky-cykloexpres

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

 

Tokaj je, samozrejme, najznámejší tým, že sa tu takmer všetci venujú vínu. Na to, aby ste si dohodli jeho ochutnávku, nepotrebujete chodiť ďaleko. Či už stavíte na veľké známe vinárstva, alebo uprednostníte skôr intimitu a tajomnosť malých nadšených vinárov, je len na vás.

Za návštevu rozhodne stoja vinárstva Tokaj Macik Winery, J & J Ostrožovič, Tokaj & CO či novovybudované Chateau GRAND BARI, alebo Zlatý Strapec. Každé z nich vás zaručene očarí aj autentickou atmosférou, ktorú dotvárajú aj priestory pod zemou, kde skvelé tokajské víno dozrieva. Medzi jednotlivými vinicami sa počas septembra môžete prepravovať špeciálnym vláčikom.

 

 

Od roku 2015 je dominantou Tokaja 12 metrov vysoká Vyhliadková veža, ktorá je jedinečná svojím tvarom dreveného suda a objavíte ju vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na okolité vinohrady, a ten určite stojí za to. Ubezpečujeme vás, že túto vyhliadkovú vežu neprehliadnete. Veža je spolu s altánkom a detským ihriskom ideálny oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. Tokajská vyhliadka získala v roku 2016 titul Stavba roka.

Krásy Tokaja môžete spoznávať aj z paluby lode. Pýtate sa, ako je to možné? Po rieke Bodrog totižto počas víkendu premáva výletná loď, ktorou sa preplavíte z obce Viničky až do susedného Maďarska. Odplaví vás buď do bližšieho mesta Sárospatak s možnosťou návštevy miestneho hradu, alebo až do mestečka Tokaj, kde rieka Bodrog zaniká sútokom rieky Tisy. Súčasťou plavby je slovný výklad o zaujímavostiach rieky Bodrog, flóre a faune v chránených lokalitách.. Na lodi je možná ochutnávka tokajských vín a pohostenie. Plavba po rieke Bodrog patrí medzi nezabudnuteľné fakultatívne výlety loďou nielen pre študentov, ale aj rodiny s deťmi. Viac informácií sa dozviete na ich oficiálnej stránke alebo na tel. čísle +421 907 672240.

 

 

Nahliadnuť do histórie vinohradníckej obce a priblížiť si tak tradičné remeslá, zvyky a tradície života na Tokaji môžete v Dome ľudových tradícii. Toto krásne mini múzeum nájdete v obci Čerhov. Pred jeho návštevou si však dohodnite stretnutie na tel. čísle +421 566 793 222.

Samotná rieka Bodrog je tiež veľmi zaujímavá. V jej okolí sa nachádza sústava mŕtvych ramien pospájaných kanálmi, ktoré tvoria chránenú prírodnú rezerváciu. Jedným z najznámejších je rybník Podkova. Názov má odvodený od jeho charakteristického tvaru a patrí medzi obľúbené celoročne vyhľadávané miesta. Svoje vyžitie tu nájdu nielen rybári, ale aj milovníci člnkovania. Peši sa k Podkove dostanete z obce Borša (1,8 km) alebo zo Stredy nad Bodrogom (2,6 km).

 

 

Ak patríte medzi vyznávačov a hľadačov miest s prirovnaním “naj”, na Tokaji si tiež prídete na svoje. Na území obce Klin nad Bodrogom sa v skutočnosti nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou len 94,3 metrov nad morom. Na okraji tejto obce stojí aj zrúcanina kostola z 13. storočia, ktorý bol vybudovaný z lomového a riečneho kameňa.

Na Tokaji sa rozhodne nudiť nebudete. Dobré víno, krásna príroda, historické pamiatok a atrakcie či vyše 80 kilometrov cyklotrás vás o kvalitách tohto malebného kraja rozhodne presvedčia. Nasadnite na náš Tokajský cykloexpres už teraz alebo spojte návštevu tejto vinárskej oblasti s akciou Tour de Tokaj.

O fantastických podmienkach pre cyklistov vás presvedčí aj video z cyklopotuliek po Tokaji.

https://www.youtube.com/watch?v=pM01UkeunI4&t=132s

 

12.10.2019
Tokaj

 

Cyklisti a bežci z celého okolia sa už o pár dní postavia na štart jedinečných pretekov Tour de Tokaj a zabojujú o víťazstvo. Zamierte aj vy 12. októbra na Tokaj a staňte sa súčasťou tohto prestížneho “vinárskeho” pelotónu!

Tokaj, územie známe ako “kráľovstvo” slovenských vín, sa už tento október stane dejiskom fantastickým, adrenalínom nabitým podujatím Tour de Tokaj. Ide o bežecké a cyklistické preteky s netradičnými traťami, kľučkujúcimi pomedzi vinohrady. Táto Tour je jedinečná príležitosť, ako spoznať našu najmenšiu vinohradnícku oblasť so zvýšeným tepom.

Prihláste sa aj vy a zabojujte o titul víťaza Tour de Tokaj - registrácia je už spustená - https://tokaj.mtbiker.sk/

 

 

Pred každým športovým výkonom je potrebná kvalitná rozcvička. Inak to nebude ani na Tour de Tokaj. Profesionálny tréneri predvedú tie najlepšie cviky, vďaka ktorým sa predíde úrazom a zvýši sa výkon. Všetci pretekári odštartujú z futbalového ihriska v Malej Tŕni o 10. hodine doobeda a pokračujú po trati cez obce Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Pre bežcov bude pripravená trať s dĺžkou 11,5 kilometra s prevýšením 150 metrov. “Saganovci” sa celkovo prevezú 37 kilometrov, na ktorých môžu predviesť svoje cyklistické prednosti.

Na štart sa môže postaviť ktokoľvek bez ohľadu na vek či pohlavie. Účastník sa rozhodne sám či sa chce prihlásiť do súťažnej alebo nesúťažnej kategórie. Tour de Tokaj ulahodí aj tým, pre ktorých je dôležitejšia účasť ako víťazstvo. Nesúťažných bežcov v kategórii RUN čaká trať s dĺžkou 5 kilometrov a cyklistov zas kategória BIKE REKREA. Tí najmenší si svoju kondíciu a bojovnosť môžu otestovať na kratšej, 1 kilometer dlhej pretekárskej BABY dráhe.

 

 

Každý účastník obdrží štartovací balíček, obsahujúci nielen samotné číslo pretekára či energetickú tyčinku, ale aj pamätnú medailu a jedinečnú momentku z cieľa. Všetkých víťazov čakajú zaujímavé výhry od sponzorov tohto podujatia a diplom.

Ak stále nie ste rozhodnutý či sa na Tour de Tokaj prihlásiť, možno vás presvedčí aj fakt, že každý zaregistrovaný bude zaradený v tombole. Pretekárom zahrá do tempa DJ a tanečná bubnová show v podaní BUBONZ a ASC.Cheerleaders rozhýbu každého. Počas celého podujatia budú tých najmenších športovcov zabávať Tokajka, Tokajko a Muzejíček. Nielen deti ale aj dospelí si v programe nájdu obľúbenca. Hudobné, tanečné a divadelné vystúpenia, workshopy, prezentačné stánky, spomienková fotostena, ale aj stan Košice Región Turizmus vyplnia voľný čas všetkým športovcom a ich podporovateľom.

Prezentácia účastníkov sa spustí už v piatok 11. októbra o 15:00 v Tokajskom Informačnom centre, (Dlhá 230, Čerhov). Všetky ďalšie informácie, štartovné pre jednotlivé kategórie a možnosť registrovať sa nájdete na stránke - https://tokaj.mtbiker.sk/

POZOR! Len do konca septembra premáva každú sobotu na Tokaj mimoriadny vlak - Tokajský cykloexpres. Ten odvezie z Košíc nielen vás, ale aj váš bicykel. Súčasťou expresu sú aj organizované cyklopotulky so sprievodcom. Necyklisti môžu Tokaj navštíviť s cieľom ochutnávky vín v niektorej z tokajských vinární. Medzi jednotlivými vinicami premáva od štvrtku do nedele špeciálny vláčik.

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

 

12.-13.2019
Margecany

 

Ochutnajte tradície! Najväčší medzinárodný gastro festival v Košickom kraji o pár dní odštartuje svoj ďalší ročník a obec Margecany sa už po deviaty raz premení na obrovský hodový stôl. Tí najlepší kuchári a kuchárky zo širokého okolia sú pripravení predviesť vám svoje kulinárske schopnosti. Buďte s nami pri tom!

 

Obdobie melónov, nanukov a ľadových drinkov sa už končí a vaše chuťové poháriky sa môžu tešiť na nové dobrodružstvá, ktoré so sebou jeseň prináša. V októbri sa pripravte na skvelú ponuku tradičných jedál na jednom mieste! Margecianske fajnoty budú hlavne o dobrotách, a to nielen zo Slovenska.

Margecany sú aj tento rok pripravené nakŕmiť všetkých milovníkov tradícii. Dobrú chuť.

 

 

Nechajte sa zlákať na víkend plný spevu, tanca, zvykov a dobrého jedla!

Na podujatí sa odprezentujú regionálne kuchyne z Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova. Rovno pred vašimi očami budú kuchárky a kuchári pripravovať aj národné jedlá z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, dobroty z Litvy, ale aj Bosny a Hercegoviny. Hladní teda určite neostanete. Tešiť sa môžete aj na tradičný guľovník, ktorý patrí medzi najžiadanejšie jedlá. Vlastný gruľovník si budete môcť aj tento rok ukuchtiť sami a, samozrejme, následne aj zjesť. Atmosféru Margecianskych fajnôt spríjemní bohatý program. Folklórne súbory, skupiny, živá kuchyňa, ulička remesiel, ale aj stánok Košice Región Turizmus budú počas celého víkendu zabávať všetkých návštevníkov. Tí najmenší sa zas vyskáču v hradoch v pripravenej detskej zóne.

 

 

12. a 13. október si označte v kalendári ako víkend, keď sa dosýta najete, ale aj zabavíte. Festival Margecianske fajnoty nemá v Košickom kraji konkurenciu! Staňte sa aj vy svedkami týchto kulinárskych “kúziel”.

Počas podujatia Margecianske fajnoty spoznáte aj ich blízke okolie. Technická pamiatka Margeciansky tunel, drevený most v Štefanskej Hute alebo štôlňa Jozef v Gelnici, a jej banský skanzen budú len na skok, tak prečo ich návštevu nespojiť s týmto podujatím? Na všetky tieto miesta sa budete môcť dostať vyhliadkovým autobusom.

 

 

12.10.2019
Tokaj

 

Objavte krásu slovenského Toskánska a nechajte sa zlákať na športový víkend plný cyklistiky a behu v nádhernom romantickom prostredí dolného Zemplína. Tour de Tokaj sú cyklisticko-bežecké preteky uprostred viničných sadov, ktoré by si žiadny športovec a milovník vína nemal nechať ujsť.

 

 

Keď sa povie Tokaj, predstavíte si nekonečné slnkom zavalené vinice, studené tufové pivnice a kvalitné slovenské víno. No aj tento rok sa vám s touto vinohradníckou oblasťou bude spájať skvelé športové podujatie! Pripravte sa teda na to, že začiatok októbra (12.10.) bude na Tokaji patriť nielen vínu, ale predovšetkým športu. Premastite reťaze, dofúkajte kolesá alebo oprášte bežecké topánky! Tour de Tokaj je pripravený na svoj ďalší ročník.

Tieto zaujímavé preteky naprieč Tokajom sú určené pre všetkých aktívnych aj rekreačných športovcov. Stačí si len zvoliť disciplínu - beh (5-10 km ) alebo cyklistiku, náročnosť a prísť do cieľa... Jednoduché! Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Súťažiť môže každý, bez ohľadu na vek či pohlavie, pretože aj pre tých najmenších budú pripravené BABY trate s dĺžkou 1 km. Nemusíte sa však báť, Tour de Tokaj nie je len o športovaní, ale aj o skvelom programe, preto začnite trénovať, dobrú kondičku bude potrebovať každý.

Či už ste cyklista alebo bežec, Tokaj vás nadchne a víno z tejto oblasti zaručene posilní. Staňte sa šampiónom a získajte aj vy zelený dres svoju tokajskú medailu!

 

 

Aktuálne vás na Tokaj odvezie každú septembrovú sobotu Tokajský cykloexpres. Ten odvezie nielen vás, ale bezplatne aj váš bicykel. Súčasťou tohto mimoriadneho vlaku sú organizované cyklopotulky po Tokaji, počas ktorých objavíte čarovné miesta tejto oblasti so sprievodcom. Tokajský cykloexpres je určený aj pre ľudí, ktorí chcú navštíviť Tokaj s cieľom degustácie miestnych vín. Známi vinohradníci vás srdečne privítajú a pohostia. Medzi jednotlivými vinicami premáva počas celého septembra od štvrtku do nedele.

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

Stránky

Odoberať RSS - Náš tip!