Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Náš tip!

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

Viete, čo majú spoločné Pavol Jozef Šafárik, Jur Hronec a Pavol Emanuel Dobšinský? Okrem toho, že sú to významné osobnosti našej histórie majú rovnaké rodisko - Gemer. Mnohí ani netušia, odkiaľ tieto osobnosti pochádzajú, a kde strávili detstvo či objavili svoj talent. No teraz sú tieto informácie viac ako dostupné. 

V roku 2016 sa do mechanizmov podpory programu Terra Incognita zapojila obec Gočovo s cieľom prepojiť ich rodáka s ďalšími dvoma, ktorí pochádzali zo susedných obcí. Dnes sa už môže ktokoľvek prejsť, alebo na bicykli previezť, náučným chodníkom v dĺžke 5 kilometrov a dostať sa tak k pamätnej izbe Jura Hronca v jeho rodnom dome v Gočove, k pamätnému domu Pavla Jozefa Šafárika v jeho rodisku v obci Kobeliarovo a napokon k pamätnej izbe v rodnom dome Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach. 

 

 

Rodný dom slávneho zberateľa rozprávok nájdete uprostred obce Slavošovce. Na nenápadný domček upozorňuje len tabuľa. V jeho útrobách sa však ukrývajú zaujímavé poklady spojené s jeho detstvom a tvorbou. Samotné príbehy a detaily z nich sú zobrané v izbách, kde kedysi žil človek, ktorého rozprávky poznajú celé generácie. Rodný dom Pavla Emanuela Dobšinského si môžete obzrieť aj z vnútornej strany. Jeho prehliadku si dohodnete na tel. čísle +421 58 799 92 81. Slavošovce si svojho rodáka veľmi vážia a v jeho mene vybudovali na okraji lesa rozprávkáreň.

Ďalším známym Gemerčanom je významný matematik Jur Hronec. Jeho rodný dom nájdete veľmi ľahko. Jeho výrazná modrá farba zaujme každého. Spoznajte aj vy miesto, kde sa narodil obrovský matematický talent, ktorý založil niekoľko vysokých škôl. Prehliadku rodného domu Jura Hronca si viete dohodnúť telefonicky na čísle +421 58 788 32 80.

 

 

Vašu cestu ukončí stretnutie s Pavlom Jozefom Šafárikom, alebo skôr len s jeho rodným domom v Kobeliarove. Kopce Slovenského rudohoria ukrývajú túto malú obec, kde si bez mobilného signálu môžete užiť ozajstný pokoj a “offline svet”. Dom bývalej fary bol tiež rodným domom tohto velikána. Dnes tu objavíte expozíciu prezentujúcu rodisko P. J. Šafárika, jeho rodinné prostredie, študentské roky, účinkovanie v Bratislave, Novom Sade a Prahe, kde vrcholí jeho vedecká činnosť. Sú tu prezentované dokumenty o jeho živote, ukážky jeho rukopisov a knižné vydania jeho bohatej básnickej tvorby a vedeckej činnosti. Prehliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle +421 58 795 12 43. 

Chodníkom medzi obcami vás prevedie nielen nové značenie, ale aj šesť informačných tabúľ. O celom projekte, chodníku a pamätných izbách sa dozviete aj z bulletinov. Celý projekt zrealizovali vďaka podpore 6.000 eur, vyrobili bulletiny a informačné tabule, ktoré sa následne dostali do škôl, informačných centier v regióne a v elektronickej podobe aj na internet. S rodákmi z Gemera sa môžu zoznámiť aj zahraniční návštevníci, pre ktorých je celý bulletin prispôsobený a preložený do nemčiny a angličtiny.

 

Slobodné kráľovské banské mesto Gelnica je známe svojou bohatou históriou. So svojskými prírodnými krásami a kultúrno-historickými pamiatkami, ktoré pripomínajú epochu rozkvetu tohto mesta, si i napriek modernej štvrti zachovalo starobylý ráz. Gelnicu poznáme predovšetkým vďaka bohatstvu, ktoré ukrývala v podzemí. Priamo v meste a jeho okolí sa ťažilo striebro, meď, zlato, ortuť, olovo, ale aj železná ruda. 

A práve tieto nerasty boli dôvodom na to, aby v Gelnici vybudovali expozíciu miestneho Banského múzea, v tesnej blízkosti štôlne Jozef. Vďaka podpore Košického samosprávneho kraja, v rámci programu Terra Incognita, došlo od roku 2016 k sprístupneniu 300 metrov banskej štôlne Jozef, v roku 2018 oživili unikátny banský stroj - pochwerk a v roku 2019 vedľa neho pribudla tavná pec. 

 

Tavná pec na meď z oblasti Smolníka a Hnileckej doliny zo začiatku 18. storočia je naozajstný historický poklad, ktorý je už súčasťou tohto zaujímavého skanzenu. Ide o unikátny typ pece, ktorého originál sa nikde nezanechal a doteraz nikto jeho repliku, a to v žiadnej podobe, nevytvoril. V spolupráci s banským spolkom sa vďaka nákresom publikovaným v roku 1738 podarilo postaviť zmenšeninu pece v mierke 1:2. Túto murovanú tavnú pec poháňanú vodným kolesom s plošným základom a výškou 2,5 metra nájdete spoločne s pochwerkom v pripravovanom banskom skanzene, ktorý chcú jeho tvorcovia v najbližších rokoch doplniť o ďalšie stroje a budovy. 

 

 

Zámerom postaviť tavnú pec je príležitostne predviesť verejnosti jej fungovanie. Banský skanzen v Gelnici môže vďaka týmto dvom, vodou poháňaným banským strojov vierohodne prezentovať prvotné úkony pri získavaní suroviny na výrobu medi. O prezentáciu strojov je stále väčší záujem zo strany širokej verejnosti, škôl či odborných krúžkov.

Košický samosprávny kraj podporil tento zaujímavý projekt sumou 11.000 eur a pomáha tak zviditeľniť banskú prácu, región, ale aj technické pamiatky, ktoré sa v modernej dobe už nevyužívajú.  

Obec Slavošovce mnohí ani nepoznajú, no jej rodák je známy všetkým generáciám po celom Slovensku. P. E. Dobšinský, slovenský evanjelický kňaz, folklorista a slávny zberateľ ľudovej slovesnosti zanechal po sebe hlavne množstvo rozprávok, no jeho meno neostalo len v knihách. Len kúsok za obcou, uprostred hustého lesa, pri vstupe do tajomného tunela Homôlka sa ukrýva až čarovný areál, určený na relax a zábavu, ktorý je venovaný práve jemu a jeho tvorbe. 

Toto magické miesto plné výjavov z rozprávok bolo postavené vďaka odhodlaniu a chuti zamestnancov lesného družstva Slavošovce. Areál sa za posledné roky rozrástol o drevené sedačky, detské hojdačky a preliezky, altánky, ale aj pódium. 

 

 

Košický samosprávny kraj cez program Terra Incognita taktiež prispel na viacero objektov a aktivít spojených práve s týmto areálom. V roku 2012 bol podporený projekt “Vstupná úprava tunela pod Homôlkou”. Išlo o rekonštrukciu vstupného portálu vzácnej technickej pamiatky. Tunel pod Homôlkou alebo Slavošovský tunel je nedokončený 2400 metrov dlhý tunel na nedostavanej železničnej trati z Revúcej do Slavošoviec, na pomedzí okresov Revúca a Rožňava. V roku 2015 bolo z programu Terra Incognita podporené podujatie “Koncert v Tuneli pod Homôlkou” venovaný taktiež P. E. Dobšinskému. 

Posledná výrazná podpora zo strany Košického samosprávneho kraja prišla v roku 2016, keď v priestoroch areálu postavili samotnú rozprávkáreň - išlo o štvorsúsošie z výjavov rozprávok P. E. Dobšinského, ktorého dominantou je detský dračí kolotoč. Objekt obsahuje umelecký prístrešok a nové drevorezby, za ktorými stoja rezbári z lesného družstva Slavošovce. 

 

 

Projekt rozprávkareň prispel ku kompletizácii rekreačno-oddychového miesta a rozšíreniu možností trávenia voľného času pre detských aj dospelých návštevníkov areálu. Toto miesto je voľne prístupné pre kohokoľvek. Tvorcovia rozprávkárne upozorňujú a prosia všetkých, aby v areáli udržiavali poriadok a akýmkoľvek spôsobom neničili objekty. 
 

Pri návšteve obce Slavošovce si môžete pozrieť aj niekoľko ďalších dominánt, napr. pôvodný gotický kostol zo 14. storočia, barokovo rozšírený, ktorý je chrámom evanjelickej cirkvi augsburského vyznania s pôvodnou vnútornou časťou kostola a zatiaľ neodkrytými freskami ruthenského obyvateľstva. Uprostred obce sa nachádza rodný dom samotného Pavla Emanuela Dobšinského – slovenského Homéra so zaujímavou a pútavou expozíciou z jeho života a života obce. Medzi významné historické objekty patrí aj pomník zakladateľky najstaršej papierne J. Gyúrkyovej na miestnom cintoríne a pomníky padlým v SNP a 2. svetovej vojne.

Východné Slovensko pochopilo, že ľudia sa chcú zabávať, spoznávať a ochutnávať. Za TOP podujatiami Košického kraja prichádzali ľudia z celého Slovenska, ale aj zahraničia.

Košický samosprávny kraj podporuje každoročne cez program Terra Incognita viacero nápadov zameraných na zvýšenie atraktivity cestovného ruchu v regióne. V roku 2019 sa na tento zoznam dostalo aj 8 TOP podujatí v Košickom kraji, ktoré svoje publikum oslovilo nielen témou, ale aj programom. Každé jedno podujatie bolo jedinečné a z pohľadu návštevnosti až o 50% úspešnejšie. 

 

 

Medzi podporené TOP podujatia patrilo spoznávanie vína od vinárskych rodov v obci Malý Horeš Vôňa agátu, zážitkový deň na Vinnom venovaný tradíciám spojenými s mágiou Jánskej noci Jánske ohne nad Šíravou, unikátna exhibícia v Spišskej Novej Vsi Festival Živé sochy, stretnutie majiteľov historických vozidiel na Dolnom Zemplíne Veterán Rallye, podujatie približujúce históriu v Krásnohorskom Podhradí Krásnohorské hradné hry, prezentácia furmanského remesla v Sobraneckých kúpeľoch Furmanské preteky, cyklistické a bežecké preteky uprostred vinohradov Tour de Tokaj v Malej Tŕni a najväčší gurmánsky festival na východnom Slovensku Margecianske fajnoty. 

 

 

Osmička podujatí získala od kraja finančnú podporu v hodnote 45 000 € a ďalších približne 35 000 € vo forme marketingu, za ktorým stála krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Záujem o tieto akcie sa prejavil na ich návštevnosti. Spolu 99 300 návštevníkov - malých aj veľkých, starých aj mladých, si vychutnalo atmosféru na podujatiach, ktoré svojej povesti nezostali nič dlžné. Všetky TOPky zaznamenali nárast, a to či už išlo o množstvo divákov alebo priamo účastníkov. Ľudia z rôznych kútov Slovenska prichádzali na východ, aby spoznali históriu a tradície regiónu, ochutnalo netradičné kulinárske špeciality alebo si zašportovali na netradičnom mieste. 

 

Leto 2019 bolo bohaté nielen na skvelé výlety a podujatia, ale aj nové atrakcie, ktoré pribudli v Košickom kraji. Jednou z týchto noviniek je aj Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok. Kde a kvôli čomu sa tieto rozprávkové bytosti zjavili, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Okolie priehrady Ružín je vyhľadávané predovšetkým počas letných mesiacov. Táto lokalita ponúka veľa možností na trávenie voľného času: kúpanie, člnkovanie, rybolov, turistika…, ale aj spoznávanie rôznych prírodných a technických pokladov. Dôležitým miestom v tejto lokalite ja starý Margeciansky tunel, ktorý je najdlhším jednokoľajovým železničným tunelom na Slovensku. Dnes už svojmu účelu síce neslúži, no záujem zo strany verejnosti o túto pamiatku je stále veľký. 

 

 

V roku 2018 bol v rámci projektu Terra Incognita podporený a následne zrealizovaný projekt Margeciansky tunel, otvorená galéria - osvetlenie a vyčistenie technickej pamiatky. Obec sa rozhodla tento projekt oprášiť a nadviazať naň novými aktivitami. V rámci výzvy Košického samosprávneho kraja cez program Terra Incognita mali záujem podporiť kreatívny cestovný ruch, a to tak, že cestu z Margecian k Margecianskemu tunelu “skrášlia” a vytvoria skupinu drevených svetlonosov, ktorí budú “prinášať” svetlo až k tunelu. Vďaka dotácii 12-tisíc eur sa im tento zámer podaril a počas Margecianskych fajnôt (TOP podujatie 2019) ich slávnostne odhalili.

 

 

Štyri sochy svetlonosov majú svoje mená, príbehy a svetielko “lampáš”, na ktorom je fotovoltaický panel. Okrem svetla nesú aj listinu s príbehom o výstavbe Ružínskej priehrady a Margecianskeho tunela. Ďalšie zaujímavé informácie o histórii obce Margecany, o zaniknutej dedine Roľová Huta, ale aj spomínaných technických pamiatkach sa dozviete z informačných tabúľ.  

Prechádzka po Ružínskej ceste Svetlonoškových rozprávok je možná celoročne.

 

Ako ohúriť verejnosť a donútiť ju, aby vyšla von a spoznávala svoje blízke okolie? Túto otázku si položili aj záujemcovia o finančnú podporu z programu Terra Incognita v roku 2019 a ich odpovede boli kreatívne, funkčné a hlavne zrealizované. 

V rámci výzvy programu Terra Incognita na rok 2019 boli podporené nielen TOP podujatia, ale aj TOP lokality a nápady pre podporu kreatívneho cestovného ruchu. Zaujímavé počiny zo strany obcí, organizácií, občianskych združení, fyzických alebo právnických osôb sa počas roku 2019 zrealizovali a okorenili tak ponuku atrakcií v Košickom kraji. 

 

 

Cieľom výberu TOP lokalít Košického kraja je podporiť rozvoj a zvýšenie atraktivity turistických lokalít v širšom okolí pamiatok UNESCO. Hľadali sa miesta a objekty, ktoré vykazujú prvky originality, jedinečnosti a majú potenciál pre rozvoj územia. Z množstva prihlásených boli medzi TOP lokality nakoniec zapísané areál Gombasek, Hrad nad Vinným - miesto, kam radi prichádzate, Jasovský kláštor, turistický a cyklo chodník v Ochtinej a banský chodník v obci Žakarovce. Spoločne tieto miesta získali finančnú podporu 60-tisíc eur, ktorú využili na zlepšenie infraštruktúry a rozvoja územia, technického stavu infraštruktúry, na zabezpečenie prístupnosti pre návštevníkov, zlepšenie informačnej dostupnosti alebo celkové zviditeľnenie tejto lokality. 

 

 

Ďalšou oblasťou z programu Terra Incognita bola podpora kreatívneho cestovného ruchu. Cieľom bolo rozvíjať primárnu turistickú ponuku a poskytnúť osobný zážitok návštevníka prostredníctvom zaujímavých aktivít v regióne. Do tejto výzvy sa mohli zapojiť také projekty, ktorých zámerom bola inovácia či úprava existujúcich objektov, výstavba úplne nových objektov, ale aj tie, ktoré podporovali rozvoj remesiel, tradičnej ľudovej kultúry a kreatívneho potenciálu v regióne. Celková podpora týchto projektov mala hodnotu ďalších 60-tisíc eur. Do šestice kreatívnych záujmov sa zaradili projekty Vtáčí raj, Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok, Taviaca pec a banský skanzen v Gelnici, Poráč - Baníci na konci sveta, Výstavba repliky obetnej jamy v Nižnej Myšli a rekonštrukcia obrazárne a rodového múzea Forgáčovcov na hrade Slanec. 

Košický samosprávny kraj podporí aj v roku 2020 cez program Terra Incognita najlepšie podujatia a najprínosnejšie projekty rozvíjajúce cestovný ruch v regióne. Záujemcovia môžu o podporu požiadať do 30. novembra.

Poráč park

Zájdite si na koniec sveta a objavte čarovnú dolinu Poráč, kde kedysi bolo baníctvo dennodennou súčasťou života jej obyvateľov! Dnes sa na baníkov môžu zahrať tí najmenší, na ktorých tu čaká detský banícky park, detská železnica a už onedlho aj orloj.

Poráčska dolina sa nachádza v Slovenskom rudohorí v blízkosti Slovenského raja pod obcou Poráč, ktorá vznikla v polovici 14. storočia ako banícka osada. V minulosti bola Poráčska dolina vyhlásená ako jedna z troch najkrajších dolín v Československu. Tak, ako mnohé iné obce na Spiši, má aj Poráč svoju bohatú banícku históriu, a práve baníctvo priviedlo vedenie obce k nápadu vybudovať náučný banský chodník a funkčný banský skanzen pri štôlni Pavol.

 

 

Už od roku 2016 realizuje obec projekt Zahrajme sa na baníkov, ktorý sa aj s podporou Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita rozhodli rozšíriť. Ide o detský park s funkčnými modelmi banských strojov. Stroje sú uvádzané do pohybu tokom vody v drevenom koryte, ktoré ovládajú detskí návštevníci. Roztočia tak napr. vodný mlyn, napustia výklopné banské vozíky alebo spojazdnia pochwerk.

Vďaka dotácií 12 000 € od Košického samosprávneho kraja mohla obec Poráč tento skanzen v roku 2019 doplniť o banskú železničku a banský orloj, ktorý je aktuálne vo výstavbe. Banská železnička je plne funkčná a je možné si na nej vyskúšať spôsob dopravy baníkov v podzemí. Dlhá je približne 400 metrov a vedie od rekreačného strediska Poráč Park. Spája banské múzeum a štôlne Pavol a Peter. Na železničke premáva historická banská lokomotíva, ku ktorej je napojený voz na prepravu “baníkov” - návštevníkov. V areáli štôlne Pavol sa nachádza aj malé múzeum baníctva, ktoré vám rozpovie príbehy starých baníkov.

 

 

Detský banský areál sa nachádza v tesnej blízkosti rekreačného strediska Poráč Park, ktoré návštevníkom poskytne bližšie informácie o vstupe do múzea, alebo možnosť previesť sa železničkou. V okolí je veľa ďalších možností, ako stráviť voľný čas. Celoročné korčuľovanie na ľadovej ploche, minigolf, bowling, wellness, reštaurácia a počas zimnej sezóny lyžovanie či bežkovanie. Turisti si taktiež prídu na svoje. Okolitá príroda ponúka viacero turistických a cyklo chodníkov (Vysoký vrch, Šintava skala, Červená skala), vyhliadok, ale aj návštevu Šarkaňovej jaskyne.

Dobšinná

Zima a Košický kraj vám nemusí na prvý pohľad evokovať zážitky na lyžiach, no skúsme sa na to pozrieť pozornejšie! Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni je totiž obnovený starý areál bežeckého lyžovania s bohatou históriou, ktorý ocenia profesionálni aj rekreační bežkári.

Bežecké lyžovanie je opäť v kurze, a to bol aj dôvod, prečo sa mesto Dobšiná rozhodlo obnoviť zašlú slávu bežeckého areálu v blízkej obci Stratená, časť Dobšinská ľadová jaskyňa. Táto oblasť je aj vďaka pamiatke UNESCO najviac navštevovaná počas letnej sezóny, no nie vždy to tak bolo.

 

 

Dobšinské bežkárske trate majú svoju tradíciu. Rokmi tu vznikali schválené trate dobudované o premostenie, mostíky, štartový a cieľový areál, na ktorých mali možnosť štartovať v rámci majstrovstiev SR také hviezdy slovenského bežeckého lyžovanie ako Martin Bajčičák či Ivan Bátory. Prvé preteky sa tu konali ešte v období pred 2. svetovou vojnou a na prelome milénií bol areál dejiskom mnohých významných súťaží v bežeckom lyžovaní, ale aj biatlone. Posledné roky to žiaľ vyzeralo tak, akoby sa na tento areál a jeho možnosti zabudlo.

 

Mesto Dobšiná však využilo výzvu projektu Terra Incognita a od Košického samosprávneho kraja dostalo takmer 13 000 € na celkovú obnovu areálu. V rámci projektu sa vytvorila okruhová koncepcia štyroch lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho 4,5 kilometrového okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších vzdialeností (3,5; 2,8 a 2,4 kilometra). V priestore štartu/cieľa tratí je návštevníkom k dispozícií krytý altánok, ktorý bol rovnako vybudovaný s podporou KSK. Je určený na oddych či odloženie vecí. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapu tratí, takže sa nemusíte báť, že sa stratíte.

 

 

Pridanou hodnotou bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode národného parku Slovenský raj. Areál využíva prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívnemu vrchu Duča, v bezprostrednej blízkosti vstupu do Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Všetky trate sú pravidelne upravované a viditeľne značené. Areál bežeckého lyžovania v Stratenej je ideálnym miesto pre profesionálnych aj rekreačných športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoje bežkárske schopnosti. Teraz už len treba dúfať, že si Perinbaba splní svoju prácu, čo najlepšie aj túto zimu.

 
Margecany

Ďalší ročník najväčšieho gastrofestivalu v Košickom kraji Margecianske fajnoty už o pár dní privíta majstrov kuchárskeho umenia zo širokého okolia aj zahraničia. 12. a 13. októbra by ste mali zamieriť do obce Margecany, kde sa budú tradície podávať na tanieri!

 

 

Druhý októbrový víkend patrí na Spiši už dlhé roky kvalitným dobrotám. Všetkých milovníkov tradícií a kvalitného jedla aj tento rok poteší pestrá ponuka špecialít od regionálnych kuchýň Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova, ale aj zahraničných. Na podujatie dorazia kuchári a kuchárky z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy, ale aj Bosny a Hercegoviny. Jedla bude kopa a zábavy ešte viac. Margecianske fajnoty rozvoňajú celé okolie, ktoré by ste mali taktiež spoznať.

 

Súčasťou programu na Margecianskych fajnotách bude aj vyhliadkový autobus. Ten vás odvezie za najkrajšími technickými pamiatkami v okolí. Zastaví sa pri Margecianskom tuneli, najdlhšom 421 metrov dlhom jednokoľajnom železničnom tuneli na Slovensku, postavenom už v roku 1872. V roku 1955 bol prebudovaný na cestný a dnes spája obce Margecany a Ružín. Tunel je výnimočný tým, že takmer polovicu z celej dĺžky tunelovej rúry tvoria iba opracované skaly čím získava ohromujúci, priam až masívny prírodný nádych.

 

 

 

Ďalšou zastávkou bude Drevený most, ktorý prechádza cez rieku Hornád a spája Kluknavu so Štefanskou Hutou. Bol postavený už v roku 1832 a dodnes slúži svojmu účelu. Je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku. V Kluknave môžete navštíviť Čákyovský kaštieľ, pri ktorom začína 8 kilometrov dlhý náučný chodník “Osobnosti Kluknavy”.

 

Vyhliadkový autobus nevynechá ani zastávku Dedičnej štôlne Jozef v Gelnici. Tá sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily a od roku 2016 je vďaka podpore Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita prístupná pre verejnosť. V blízkosti štôlne objavíte vznikajúci banský skanzen, kde na vlastné oči môžete vidieť ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, a to vďaka historickému drviacemu stroju pochwerk. Viac informácií o ťažkej práci baníkov v tejto oblasti získate v Banskom múzeu v Gelnici. Okrem múzeá viete v meste objavovať krásy masívneho kamenného mosta nad riekou Hnilec a kopec Zámčisko, kde sa kedysi týčil gelnický hrad, z ktorého zostali už len staré príbehy a torzá múrov, no krásny výhľad na široké okolie sa vám naskytne aj dnes.

 

 

 

Okrem týchto zajímavostí je neodmysliteľnou súčasťou okolia Margecian vodná nádrž Ružín, jedna z najdlhších a najhlbších vodných priehrad na východnom Slovensku. Je obkolesená nádhernými vrchmi z ktorých je asi najnavštevovanejší výhľadový vrch Sivec (781 m n.m.).

 

Druhý októbrový víkend nemusíte len prejesť. Návštevu Margecian môžete spojiť so spoznávaním niektorého z týchto miest. Nechajte sa inšpirovať a spoznávajte Košický kraj!

 

Stránky

Odoberať RSS - Náš tip!