Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

V Gelnici po 300 rokoch ožila tavná pec

Slobodné kráľovské banské mesto Gelnica je známe svojou bohatou históriou. So svojskými prírodnými krásami a kultúrno-historickými pamiatkami, ktoré pripomínajú epochu rozkvetu tohto mesta, si i napriek modernej štvrti zachovalo starobylý ráz. Gelnicu poznáme predovšetkým vďaka bohatstvu, ktoré ukrývala v podzemí. Priamo v meste a jeho okolí sa ťažilo striebro, meď, zlato, ortuť, olovo, ale aj železná ruda. 

A práve tieto nerasty boli dôvodom na to, aby v Gelnici vybudovali expozíciu miestneho Banského múzea, v tesnej blízkosti štôlne Jozef. Vďaka podpore Košického samosprávneho kraja, v rámci programu Terra Incognita, došlo od roku 2016 k sprístupneniu 300 metrov banskej štôlne Jozef, v roku 2018 oživili unikátny banský stroj - pochwerk a v roku 2019 vedľa neho pribudla tavná pec. 

 

Tavná pec na meď z oblasti Smolníka a Hnileckej doliny zo začiatku 18. storočia je naozajstný historický poklad, ktorý je už súčasťou tohto zaujímavého skanzenu. Ide o unikátny typ pece, ktorého originál sa nikde nezanechal a doteraz nikto jeho repliku, a to v žiadnej podobe, nevytvoril. V spolupráci s banským spolkom sa vďaka nákresom publikovaným v roku 1738 podarilo postaviť zmenšeninu pece v mierke 1:2. Túto murovanú tavnú pec poháňanú vodným kolesom s plošným základom a výškou 2,5 metra nájdete spoločne s pochwerkom v pripravovanom banskom skanzene, ktorý chcú jeho tvorcovia v najbližších rokoch doplniť o ďalšie stroje a budovy. 

 

 

Zámerom postaviť tavnú pec je príležitostne predviesť verejnosti jej fungovanie. Banský skanzen v Gelnici môže vďaka týmto dvom, vodou poháňaným banským strojov vierohodne prezentovať prvotné úkony pri získavaní suroviny na výrobu medi. O prezentáciu strojov je stále väčší záujem zo strany širokej verejnosti, škôl či odborných krúžkov.

Košický samosprávny kraj podporil tento zaujímavý projekt sumou 11.000 eur a pomáha tak zviditeľniť banskú prácu, región, ale aj technické pamiatky, ktoré sa v modernej dobe už nevyužívajú.  

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.