Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Viete, čo je Miglinc?

Miglinc je vyvieračka v juhozápadnej časti Jasovskej planiny. Jej výdatnosť je značne rozdielna, všetko záleží na ročnom období. Môže stať aj to, že ak ju navštívite v lete, potečie skromne alebo vôbec. (To je však zriedkavé.)

Miglinc je aj úzka erózna brázda lemovaná skalami, ktorá sa tiahne v dĺžke 6 kilometrov od niekdajších Drienoveckých kúpeľov na Jasovskú planinu až k vyvieračke. Prechádza prírodnou rezerváciou Palanta, ktorá požíva najvyšší 5. stupeň ochrany z dôvodu zachovania pôvodnej lesostepi s dubom plstnatým, jaseňom mannovým a javorom poľným.

Miglinc je taktiež často vysychajúci potok, ktorý sa tiahne od vyvieračky Miglinc do eróznej brázdy Miglinc. Dĺžka potoka je premenlivá podľa výdatnosti prameňa, takmer vždy však počas svojej púte presakuje do podložia a stráca sa v podzemí.

Miglinc je zároveň výdatný potok, ktorý vyteká na povrch z Drienoveckej jaskyne pri Drienoveckých kúpeľoch a tečie ďalej cez Drienovec. (V niektorej literatúre je tiež označovaný ako Drienovecký potok alebo Drienovský potok.) 

Slavomír Szabó

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 3 ľudí