Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc

01.08.2020 - 31.08.2020
Malý Horeš - areál vínnych pivníc

Dátum začatia a ukončenia podujatia: august 2020

Miesto realizácie: Malý Horeš - areál vínnych pivníc

Žiadateľom o dotáciu je obec Malý Horeš v okrese Trebišov, ktorá má záujem zorganizovať XII. ročník kultúrno-gastronomického festivalu s názvom "Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc ". Malý Horeš patrí medzi starobylé vinohradnícke obce Horného Medzibodrožia. Leží v juhovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny na južnom úpätí Kráľovských kopcov a na mladoštvrtohornej nive Tisy s mŕtvymi ramenami a pieskovými presypmi. Stredobodom podujatia je ochutnávka vín miestnych vinárov v príjemnom prostredí kvitnúcich a rozvoniavajúcich agátov, konkrétne sa jedná o malohorešské vínne pivnice – najväčší komplex pivníc v celom Medzibodroží a širokom okolí, nachádzajú sa mimo zastavanej časti obce, v agátovom háji, väčšina z nich bola postavená v 16. storočí. Návšteva historických tufových pivníc a ich okolia ponúka neobyčajné dobrodružstvo nielen pre degustátorov vín, ale aj pre ich sprievod. Podujatie sprevádza bohatý kultúrny program na javisku prírodného amfiteátra v areáli pivníc. Podujatie je známe nielen na Slovensku, návštevníci prichádzajú aj z iných krajín, hlavne z Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Českej republiky.

 

Obec Malý Horeš je obcou Tokajskej oblasti a z pohľadu turistickej atraktivity sa jedná o jedinečné miesto na Slovensku, ktoré dotvárajú nielen historické tufové pivnice, sudy plné vína, malebné dedinky s bohatou históriou, ale unikátnym miestom ho svojou tvrdou a svedomitou prácou robia aj pestovatelia, výrobcovia vín a miestni obyvatelia

 

Obec organizuje toto podujatie každoročne už 11 rokov, má však skúsenosti s organizovaním mnohých kultúrnych podujatí, snaží sa uchovať organizovaním kultúrnych slávností a podujatí, ako aj podporou činnosti kultúrnych jednotiek,

 

O podujatí a jeho histórii:

Rok 2020 by mal byť 12. ročníkom tejto akcie, kde každoročne evidujeme zvyšujúci sa záujem o túto akciu. Za posledné roky sme rozšírili ako počet účinkujúcich, tak aj predajných stánkov a ponúkaných služieb. 

Počas obidvoch dní si budú môcť návštevníci podujatia pozrieť najmä ponuku vinárov a tiež vystúpenia viacerých folklórnych súborov a skupín, ktoré budú zamerané na prezentáciu ľudových zvykov, tancov a piesní typických pre svoj región. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia bude prezentácia tradičných regionálnych remesiel zameraných na rezbárstvo a prácu s drevom, prácu s kožou, kovom, látkou, rôznych druhov ručných prác a pod., ktoré budú odprezentované. 

 

Zámery a ciele podujatia: 

Jedná sa o zážitkový projekt, ktorý pripravuje Obec Malý Horeš každoročne už 11 rokov. Teraz by sa jednalo o jeho 12. ročník. Jeho cieľom je oživiť staré vinohradnícke tradície tejto oblasti, v ktorých sa víno dorába a priblížiť návštevníkovi nielen pestovanie a spracovanie vína, ale aj samotné tradície oblasti. Do projektu sa zapojí mnoho vinohradníkov a vinárov, u ktorých sa vo väčšej či menšej miere uchovala vinohradnícka a vinárska tradícia. Vinári ponúknu vinárskym fajnšmekrom na degustáciu kvalitné a lahodné vína ocenené na mnohých prestížnych domácich i svetových súťažiach vo vlastných alebo spojených vínnych pivniciach.

 

Cieľová skupina: 

Cieľovou skupinou sú všetci návštevníci, ako obyvatelia Slovenka, tak aj okolitých aj vzdialenejších krajín, a to návštevníci každého veku.

Hlavný program - ochutnávka vína a miestnej kuchyne je učená hlavnej cieľovej skupine - osoby nad 18 rokov. Pre sekundárnu cieľovú skupinu - mladiství a deti,  budú pripravené aktivity ako skákací hrad, tvorivé dielne, detský kútik, maľovanie a tvár a podobne. 

 

Návštevnosť:

Predpokladaný počet návštevníkov - 5 000 dospelých + 1 000 detí/mládežníkov

 

Nadnárodný charakter podujatia:

Nadregionálny charakter podujatia zabezpečuje samotné miesto realizácie – pohraničná obec bezprostredne v blízkosti Maďarských hraníc a s ľahkou dostupnosťou z Ukrajiny. Účasťou zahraničných folklórnych skupín toto podujatie presiahne regionálny charakter a bude medzinárodným podujatím, ktoré výrazne prispeje k rozvoju cezhraničných a medzinárodných partnerstiev.

 

Žiadateľ: Obec Malý Horeš

Celkové oprávnené výdavky: 6 000 €

Výška podpory: 5 400 €

Kategórie:
Vstupná brána:
Forma:
 • festival
 • koncert
Žáner:
 • divadlo
 • folklór
 • tradície
 • gastronómia
 • príroda
 • remeslá
 • spev
 • tanec
 • zábava
Cieľová skupina:
 • mládež 15-18 rokov
 • dospelí
 • seniori
 • odborná verejnosť
Príloha:
Otváracie hodiny:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí