Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Krompachy

16.10.2020 - 18.10.2020
obec Margecany - Obchodná ulica, Školská ulica

Obec Margecany predstavuje významnú obec v okrese Gelnica v Košickom kraji. Má dôležitú polohu na železničnej trati č. 180 Košice - Žilina - Bratislava, ku ktorej sa pripája železničná trať č. 170 (tzv. stredoslovenská magistrála) Zvolen - Margecany. Obec Margecany patrí medzi významné obce okresu Gelnica najmä z hľadiska rozvinutej infraštruktúry, podnikateľských a kultúrnych aktivít, cestovného ruchu a kvality života. V obci sa pravidelné konajú kultúrne a športové podujatia regionálneho charakteru a počet návštevníkov v roku 2019 presiahol 19 000.

Obec Margecany má bohatú skúsenosť s realizáciou rôznych projektov, medzi ktoré patria: Bezpečné in-line korčuľovanie, Cyklistika a turistika v Roľovej Hute, Roľová Huta on-line hodinovka, Obnova kultúrno technickej pamiatky - Margecianskeho tunela, Vyčistenie Ružínskej priehrady od znečistenia – naplavených plastov a znečistenia z domového odpadu, Margeciansky tunel, otvorená galéria, Rekonštrukcia miestnej komunikácie na ulici Železničná, Rekonštrukcia plochy zhromaždiska pri pamätníku padlých, Rekonštrukcia denného stacionára pre seniorov, Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok.

Obec Margecany v minulosti realizovala okrem uvedeného aj ďalšie veľké projekty napr.: - Regenerácia sídla Margecany, Rozšírenie kamerového systému a Výstavbu zberného dvora.

O podujatí a jeho histórii: 

 

Zámery a ciele podujatia:

Margecianske fajnoty sú už tradičným podujatím. V roku 2020 sa budú konať ,,Margecianske fajnoty" desiaty krát za sebou, čiže bude konaný jubilejný desiaty ročník. Cieľom jubilejného podujatia bude prezentovať návštevníkom tradičnú slovenskú gastronómiu s dôrazom na gastronómiu Spiša a okolia, zahraničnú tradičnú gastronómiu v spolupráci s pozvanými súbormi jednotlivých štátov. Podmienkou účasti účinkujúcich bude, že všetky tradičné špeciality musia byť pripravované pred očami návštevníkov technologickým postupom tak, ako ich pripravovali ich predkovia. 

Celé podujatie je podfarbené autentickosťou, ktorá je charakteristická pre daný región, t.j. personál príslušnej regionálnej kuchyne pripravuje tradičné jedlá podľa starých receptúr, na tradičných peciach, s pôvodným náčiním, v dobových krojoch. Je to akési nazretie do života našich predkov – obyčajných ľudí, ako žili, ako pracovali a ako sa zabávali pred mnohými desiatkami, možno aj stovkami rokov. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia bude prezentácia tradičných regionálnych remesiel zameraných na rezbárstvo a prácu s drevom, prácu s kožou, kovom, látkou, rôznych druhov ručných prác a pod., ktoré budú odprezentované v „Uličke remesiel“.

Pre skupinu návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o ekológiu cestovania bude pripravený E salón v ktorom budú vystavené elektromobily, hybridy a plugin hybridy. 

 

Cieľová skupina:
Hlavnou cieľovou skupinou sú návštevníci podujatia (cca 10000 návštevníkov denne v závislosti od počasia), ktorí majú možnosť reálne vidieť prípravu tradičných jedál, ochutnať ich a v prípade záujmu požiadať o recept alebo priamo si prípravu jedla vyskúšať. Ďalej môžu ochutnať tradičné zahraničné jedlá, ktoré budú prezentovať zahraničné súbory, taktiež budú mať možnosť v uličke remesiel spoznať a vyskúšať si tradičné remeslá. 

 

Návštevnosť:

Organizátori v roku 2020 očakávajú návštevnosť podujatia 20 000 ľudí - široká verejnosť regiónov Spiš, Šariš, Abov, Zemplín a Gemer a z ostatných regiónov Slovenska. Taktiež sa na podujatí zúčastňujú aj zahraniční návštevníci z pozvaných krajín. 

 

Nadnárodný charakter podujatia:

Vďaka účasti zahraničných účastníkov, podujatie už v roku 2017 presiahlo regionálny charakter a stalo sa medzinárodným podujatím, ktoré výrazne prispelo k rozvoju cezhraničných a medzinárodných partnerstiev. Každoročné zvyšovanie počtu zahraničných kuchýň - 2017 - 4 kuchyne, 2018 - 6 kuchýň, 2019 - 10 zahraničných kuchýň. 

 

Žiadateľ: Obec Margecany

Celkové oprávnené výdavky:  11 150 €

Výška podpory: 8 000 €

Poráč park

Zájdite si na koniec sveta a objavte čarovnú dolinu Poráč, kde kedysi bolo baníctvo dennodennou súčasťou života jej obyvateľov! Dnes sa na baníkov môžu zahrať tí najmenší, na ktorých tu čaká detský banícky park, detská železnica a už onedlho aj orloj.

Poráčska dolina sa nachádza v Slovenskom rudohorí v blízkosti Slovenského raja pod obcou Poráč, ktorá vznikla v polovici 14. storočia ako banícka osada. V minulosti bola Poráčska dolina vyhlásená ako jedna z troch najkrajších dolín v Československu. Tak, ako mnohé iné obce na Spiši, má aj Poráč svoju bohatú banícku históriu, a práve baníctvo priviedlo vedenie obce k nápadu vybudovať náučný banský chodník a funkčný banský skanzen pri štôlni Pavol.

 

 

Už od roku 2016 realizuje obec projekt Zahrajme sa na baníkov, ktorý sa aj s podporou Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita rozhodli rozšíriť. Ide o detský park s funkčnými modelmi banských strojov. Stroje sú uvádzané do pohybu tokom vody v drevenom koryte, ktoré ovládajú detskí návštevníci. Roztočia tak napr. vodný mlyn, napustia výklopné banské vozíky alebo spojazdnia pochwerk.

Vďaka dotácií 12 000 € od Košického samosprávneho kraja mohla obec Poráč tento skanzen v roku 2019 doplniť o banskú železničku a banský orloj, ktorý je aktuálne vo výstavbe. Banská železnička je plne funkčná a je možné si na nej vyskúšať spôsob dopravy baníkov v podzemí. Dlhá je približne 400 metrov a vedie od rekreačného strediska Poráč Park. Spája banské múzeum a štôlne Pavol a Peter. Na železničke premáva historická banská lokomotíva, ku ktorej je napojený voz na prepravu “baníkov” - návštevníkov. V areáli štôlne Pavol sa nachádza aj malé múzeum baníctva, ktoré vám rozpovie príbehy starých baníkov.

 

 

Detský banský areál sa nachádza v tesnej blízkosti rekreačného strediska Poráč Park, ktoré návštevníkom poskytne bližšie informácie o vstupe do múzea, alebo možnosť previesť sa železničkou. V okolí je veľa ďalších možností, ako stráviť voľný čas. Celoročné korčuľovanie na ľadovej ploche, minigolf, bowling, wellness, reštaurácia a počas zimnej sezóny lyžovanie či bežkovanie. Turisti si taktiež prídu na svoje. Okolitá príroda ponúka viacero turistických a cyklo chodníkov (Vysoký vrch, Šintava skala, Červená skala), vyhliadok, ale aj návštevu Šarkaňovej jaskyne.

Margecany

Ďalší ročník najväčšieho gastrofestivalu v Košickom kraji Margecianske fajnoty už o pár dní privíta majstrov kuchárskeho umenia zo širokého okolia aj zahraničia. 12. a 13. októbra by ste mali zamieriť do obce Margecany, kde sa budú tradície podávať na tanieri!

 

 

Druhý októbrový víkend patrí na Spiši už dlhé roky kvalitným dobrotám. Všetkých milovníkov tradícií a kvalitného jedla aj tento rok poteší pestrá ponuka špecialít od regionálnych kuchýň Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova, ale aj zahraničných. Na podujatie dorazia kuchári a kuchárky z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy, ale aj Bosny a Hercegoviny. Jedla bude kopa a zábavy ešte viac. Margecianske fajnoty rozvoňajú celé okolie, ktoré by ste mali taktiež spoznať.

 

Súčasťou programu na Margecianskych fajnotách bude aj vyhliadkový autobus. Ten vás odvezie za najkrajšími technickými pamiatkami v okolí. Zastaví sa pri Margecianskom tuneli, najdlhšom 421 metrov dlhom jednokoľajnom železničnom tuneli na Slovensku, postavenom už v roku 1872. V roku 1955 bol prebudovaný na cestný a dnes spája obce Margecany a Ružín. Tunel je výnimočný tým, že takmer polovicu z celej dĺžky tunelovej rúry tvoria iba opracované skaly čím získava ohromujúci, priam až masívny prírodný nádych.

 

 

 

Ďalšou zastávkou bude Drevený most, ktorý prechádza cez rieku Hornád a spája Kluknavu so Štefanskou Hutou. Bol postavený už v roku 1832 a dodnes slúži svojmu účelu. Je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku. V Kluknave môžete navštíviť Čákyovský kaštieľ, pri ktorom začína 8 kilometrov dlhý náučný chodník “Osobnosti Kluknavy”.

 

Vyhliadkový autobus nevynechá ani zastávku Dedičnej štôlne Jozef v Gelnici. Tá sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily a od roku 2016 je vďaka podpore Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita prístupná pre verejnosť. V blízkosti štôlne objavíte vznikajúci banský skanzen, kde na vlastné oči môžete vidieť ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, a to vďaka historickému drviacemu stroju pochwerk. Viac informácií o ťažkej práci baníkov v tejto oblasti získate v Banskom múzeu v Gelnici. Okrem múzeá viete v meste objavovať krásy masívneho kamenného mosta nad riekou Hnilec a kopec Zámčisko, kde sa kedysi týčil gelnický hrad, z ktorého zostali už len staré príbehy a torzá múrov, no krásny výhľad na široké okolie sa vám naskytne aj dnes.

 

 

 

Okrem týchto zajímavostí je neodmysliteľnou súčasťou okolia Margecian vodná nádrž Ružín, jedna z najdlhších a najhlbších vodných priehrad na východnom Slovensku. Je obkolesená nádhernými vrchmi z ktorých je asi najnavštevovanejší výhľadový vrch Sivec (781 m n.m.).

 

Druhý októbrový víkend nemusíte len prejesť. Návštevu Margecian môžete spojiť so spoznávaním niektorého z týchto miest. Nechajte sa inšpirovať a spoznávajte Košický kraj!

 
Žakarovce

Baníctvo je stále téma, ktorá zaujíma nielen odborníkov, ale aj laickú verejnosť. Už o pár mesiacov sa budete môcť prejsť po novom banskom chodníku v malebnej obci Žakarovce, v ktorej sa ukrýva viacero banských skvostov.

 

Začiatky baníctva na Slovensku siahajú až do praveku, keď sa tu ťažila meď. Najväčší rozmach zaznamenalo baníctvo od dvadsiatych rokov 18. do polovice 19. storočia. Vtedy Slovensko patrilo k najvýznamnejším producentom drahých kovov, medi a železa v Európe.

 

Žakarovce vznikli ako banská obec na území Gelnice. Prvá písomná zmienka o obci pochádza už z roku 1368. O tom, že Žakarovce boli významnou baníckou obcou svedčí i to, že v roku 1587 mali Žakarovce vlastného banského majstra a v rokoch 1767 – 1788 boli sídlom banského súdu.

 

Ako však roky išli a menili sa nielen štátne režimy, ale aj ekonomická a hospodárska situácia na Slovensku, baníctvo v tejto oblasti postupne zaniklo. Jeho zašlú slávu sa v posledných rokoch rozhodlo oživiť niekoľko obcí a Žakarovce nie sú výnimkou. Obec svojpomocne obnovila zapadnutý vchod do štôlne a postavila repliku pôvodného dvojportálu dopravnej šachty Zuzana.

 

V roku 2019 obec získala cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita finančnú podporu vo výške 8.000 eur, vďaka ktorej môže pokračovať vo svojej snahe zviditeľniť nielen obec, ale hlavne jej banskú históriu. Obec chce využiť svoj potenciál pre cestovný ruch a umožniť tak ďalším generáciám spoznávať históriu a baníctvo v tomto regióne.

 

Z podpory Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita sa rozhodli vybudovať banícky chodník v obci Žakarovce, ktorý bude ľudí nabádať nielen k tomu, aby išli do prírody, ale aby sa zároveň niečo naučili.

Chodník bude mať štyri zastávky - Žakarovská koľajnica, Klopačka, Portál Zuzana, Dom pekárnika a suché WC. Jednotlivé zastavenia budú vybavené tabuľou s orientačnou mapou a popisom k danému zastaveniu. Návštevníci tak spoznajú históriu prvej ozubenej železnice v Rakúsko-Uhorsku, spôsob akým sa baníci zvolávali do bane (klopačka), unikátnu dvojportálovú banskú šachtu na Slovensku a drobnú stavbu, v ktorej kedysi pracoval pekárnik a originál staré drevené WC a pisoár.

Gelnica

Mestá a obce dolného Spiša sú dnes často tieňom svojho historického majestátu z obdobia najväčšieho rozmachu. S ním súvisel aj náročný banský „chlebík“, ktorý v tomto regióne živil množstvo rodín. Ba, dokonca, sa ich sem – práve kvôli baníckej robote – veľa prisťahovalo. Tak ako veľa vecí z minulosti, aj baníctvo v tomto regióne zapadlo prachom. Teraz sa ho však snažia viaceré samosprávy či združenia vyhrabať spod nánosov zabudnutia. Cieľom je využiť bohatú banskú históriu v prospech cestovného ruchu.

 

 

Už skôr začali s témou pracovať v Gelnici. Mesto v ostatných rokoch úspešne žiadalo o finančnú podporu z programu Terra Incognita, vďaka ktorej sa podarilo verejnosti sprístupniť banskú štôlňu Jozef a jej bezprostredné okolie sa mení na banský skanzen (naposledy realizovaná replika banského pochwerku).

Je skvelé, že s témou začínajú pracovať aj v okolí a perspektívne tak vzniká čosi ako klaster banského turizmu. Pridáva sa obec Žakarovce, ktorá v roku 2019 získala cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita finančnú podporu vo výške 8.000 eur. Obec už skôr postavila repliku pôvodného portálu dopravnej šachty Zuzana.

 

 

V rámci realizácie schváleného projektu chcú teraz Žakarovčania priblížiť návštevníkom nielen pracovné prostredie, ale aj bežnú „obslužnosť“ života baníkov. Preto budú reštaurovať takzvaný pekárnik s pecou na pečenie chleba. Vedľa tejto budovy pribudne autentický kus koľají s banskými vozíkmi. Ďalej budú pracovať aj s portálom šachty Zuzana, kde chcú vystaviť napríklad použité banské náradie, banícky vozík či dokumenty o práci v bani.

Nielen o banskej histórii Žakaroviec sa turisti dozvedia na desiatich interaktívnych zastávkach náučného Baníckeho chodníka. Oprava čaká aj tzv. Banský dom s ukážkou bývania baníkov, pred baníckym riaditeľstvo vyrastie drevená veža s klopačkou, aká zvolávala baníkov do práce. Napokon označia aj miesto, odkiaľ viedla lanovky od šachty Zuzana smerom do Kluknavy.

 

Gelnica

V lete pribudne k pochwerku tavná pec na meď z oblasti Smolníka a Hnileckej doliny zo začiatku 18. storočia, ktorú postavia po 300 rokoch.

Ak chcete na vlastné oči vidieť, ako sa v 17. storočí spracovávala ruda, v Gelnici máte jedinečnú možnosť. Vo vznikajúcom banskom skanzene ožil unikátny historický drviaci banský stroj pochwerk. Poháňa ho voda z neďalekého Turzovského jazera a je súčasťou banskej štôlne Jozef. „Som presvedčený, že sa z pochwerku v Gelnici stane vyhľadávaná turistická atrakcia, pretože najbližší takýto funkčný stroj sa nachádza až v Nemecku. Teším sa, že sa tento unikát podarilo sprístupniť aj vďaka podpore z nášho krajského dotačného programu Terra Incognita. Vzniká tak jediný zážitkový projekt svojho druhu v cestovnom ruchu v našom kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka.

 

 

Pred 300 rokmi slúžil stroj na oddeľovanie drobnej žily od ostatnej horniny. Následnými procesmi bolo možné získať napríklad jednu zo zložiek na výrobu medi. Celkové náklady na projekt prevýšili 22-tisíc eur. „Košický samosprávny kraj na tento účel vyčlenil cez program Terra Incognita 13 285 eur,“ doplnil Trnka.

 

 

Pochwerk je prvým objektom plánovaného banského skanzenu v Gelnici. Mesto Gelnica chce v blízkosti vysunutej expozície Baníckeho múzea – pri banskej štôlni Jozef vytvoriť areál s ukážkami banských strojov, klopačky, drviacich stolov a ďalších povrchových objektov a zariadení, ktoré sa v tomto regióne používali. V skanzene má vzniknúť historický banský domček a vláčik. Odhadovaná celková investícia je 200 000 eur. „Pri návšteve Baníckeho múzea, banského chodníka, bane Jozef a banského skanzenu získajú turisti viacero na seba nadväzujúcich informácií. Návšteva Hnileckej doliny sa tak stane najväčšou baníckou zážitkovou atrakciou v Košickom kraji a zároveň priblíži históriu Gelnice ako kráľovského banského mesta,“ hovorí primátor Gelnice Dušan Tomaško.

V lete pribudne k pochwerku tavná pec na meď z oblasti Smolníka a Hnileckej doliny zo začiatku 18. storočia. V minulosti slúžila na takzvanú prvú špinavú tavbu v procese získavania medi. Tento typ pece sa nezachoval a doposiaľ nebol rekonštruovaný, ide teda o rekonštrukciu zariadenia po 300 rokoch. Kraj na ňu v rámci dotácie z Terra Incognita prispel sumou 15-tisíc eur.

Vysunutá expozícia Baníckeho múzea – baňa Jozef v Gelnici, sa teší sa vysokej návštevnosti a stala sa vyhľadávanou atrakciou. Mesto sa preto rozhodlo v rámci širšej podpory cestovného ruchu vytvoriť v blízkosti bane banský skanzen s banským dobovým vodou poháňaným strojom, takzvaným Pochwerkom.

Drviaci stroj Pochwerk je prvým objektom banského skanzenu. Zámerom mesta jepostaviť funkčný, pohyblivý stroj poháňaný vodou z priľahlého Turzovského jazera, ktorý v tomto regióne chýba. Pochwerk sa vďaka dotácii z programu Terra Incognita stane súčasťou expozície bane Jozef. Banský skanzen má vytvoriť areál s ukážkami banských strojov, klopačky, drviacich stolov a ukážok ďalších povrchových objektov a zariadení, ktoré sa v tomto regióne používali. Mesto plánuje skanzen naďalej rozširovať a uchovávať pre ďalšie generácie.

Pri návšteve Baníckeho múzea, banského chodníka, bane Jozefa banského skanzenu získa návštevník viacero úzko súvisiacich informácii. Zároveň pôjde o jediný zážitkový produkt cestovného ruchu svojho druhu v Košickom kraji.

Výška dotácie: 13 285 eur
Vlastné zdroje žiadateľa: 1 565 eur

Žiadateľ: Mesto Gelnica

Kontaktná osoba: Stela Garancovská, stela.garancovska@gelnica.sk, 053/4814 120

Desiatku TOP podujatí v košickom regióne uzavrie aj v roku 2018 októbrový zraz gurmánov a fanúšikov tradičnej spišskej kuchyne. Margecianske fajnoty sa za niekoľko rokov existencie vyšvihli do prominentnej zostavy absolútne najvyhľadávanejších podujatí v Košickom regióne, preto budú mať návštevníci právom veľké očakávania aj od 8. ročníka. A zaiste sa už tešia aj kuchári a kuchárky, ktorí vám priblížia dobroty z regiónu dolného Spiša. Ako vždy, aj tento rok budú všetko jedlo pripravovať priamo pred vašimi zrakmi. 

A na čo všetko sa môžete tešiť?

Tradične najväčším ťahákom bude určite dobré jedlo, súťaž o najlepšiu gazdovskú a profi kuchňu i špecialitu, ale organizátori nachystali aj ďalší program. Okrem jedenia spišských fajnôt sa budete môcť postaviť aj na druhú stranu „barikády“ a vyskúšať si upiecť vlastný gruľovnik. V dejisku podujatia budú po oba dni fungovať dve scény, na ktorých sa postupne predstavia rôzni umelci, pričom okrem domácich folklórnych súborov bude určite zaujímavé vidieť a počuť aj súbory z Česka, Poľska či dokonca Talianska. Nedeľným hudobným ťahákom bude vystúpenie Kollárovcov.

Do programu tohtoročných Margecianskych fajnôt bude opäť zapojený areál Husej pláže. Každú hodinu tam bude z podujatia premávať kyvadlová doprava a tešiť sa môžete na požičovňu detských štvorkoliek a člnov, kontaktnú ZOO alebo jazdu na koni. 

Organizátori pripravili pre návštevníkov aj vyhliadkový autobus, ktorým sa dostanú k najzaujímavejším pamiatkam v okolí. Po oba dni je tu možnosť vidieť Margeciansky tunel, ktorý je národnou pamiatkou, alebo si obzrieť banskú štôlňu Jozef v Gelnici, respektíve Drevený most a Štefanskú hutu.

Nenechajte si ujsť posledné TOP podujatie tohto roka, nachystajte svoj apetít a príďte cez víkend 13. a 14. októbra na Margecianske fajnoty!

 

Margeciansky tunel bol postavený v roku 1872, počas výstavby jednokoľajovej Košicko - bohumínskej železnice. Tunel leží neďaleko trasy Spišsko – Gemerskej baníckej cesty a jeho dĺžka je 431 m. Dnes je z neho technická kultúrna pamiatka, ktorú pred časom opäť sprístupnili pre pešiu verejnosť. Obec Margecany má záujem vytvoriť z tunela atraktívny produkt cestovného ruchu pre návštevníkov, ktorí sa budú pohybovať a navštevovať jednotlivé objekty ležiace na trase Spišsko - Gemerskej baníckej cesty. Aby bol Margeciansky tunel pre návštevníkov ešte atraktívnejší, obec tento rok začala s inštaláciou osvetlenia v celej jeho dĺžke.

ilustračné foto: Peter Olekšák

27.01.2018 - 28.01.2018
Krompachy / Plejsy

Fajnové pražené šišky, karnevalové masky či maškary sú tradičnou súčasťou fašiangových slávností. Práve na fašiangové tradície predkov nadväzuje jediné zimné spomedzi TOP podujatí Terra Incognita – Pankuškové fašiangy. Špecifický ráz dodáva gastronomicky a folklórne orientovanému podujatiu najmä jeho dejisko. Všetko sa totiž odohráva pod zjazdovkami lyžiarskeho strediska Plejsy, ktoré tak prirodzene prepája zvykovú kulináriu a zimný šport.

Znie to rozkošne, až na zjedenie, ale čo sú vlastne tie pankušky? Na Slovensku existuje množstvo nárečí a dialektov a nie je ničím nevídaným, ak jeden objekt pomenúva každé z nárečí úplne odlišne ako iné. Tak je to aj s onými pankuškami. V Krompachoch takto ľudia volajú pražené šišky, ktoré sú typickou fašiangovou dobrotou.

 

Pankuškové fašiangy sú o dobrom jedle, zabíjačke i sladkých dobrotách, snehu a hlavne – skvelej zábave, aj keď s poriadnym odevným „zateplením“.

 

Organizátor:
Krompachy / Plejsy

Stránky

Odoberať RSS - Krompachy