Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Michalovce

10.09.2020 - 13.09.2020
Michalovce - Námestie osloboditeľov, Zemplínska šírava, Morské oko, mesto Sobrance, ukrajina - mesto Užhorod

Zemplín Veterán Club Michalovce (žiadateľ) datuje svoj vznik v roku 2010 a odvtedy sa rodina Zemplín Veterán Club rozrastá. V rámci klubu sa snažia vlastnými silami renovovať autá a aj preto majú z každého “nového prírastku” veľkú radosť. Ich cieľom je, aby širokej verejnosti predstavili históriu aj prostredníctvom krásnych motoristických skvostov. 

 

Zemplín Veterán Club Michalovce, o. z. Pripravuje podujatie Zemplín Veterán Rallye, ktoré je známe medzi účastníkmi a návštevníkmi hlavne tým, že predstavuje historické aj prírodné skvosty destinácie Zemplín už po siedmykrát. Podujatie Zemplín Veterán Rallye je inšpirujúce z hľadiska historických unikátov. Návštevníci sa môžu dozvedieť veľa noviniek a zaujímavostí o historických vozidlách. O krajinách, kde tieto veterány vyrábali. Ale načerpajú aj veľa poznatkov z regionálnych dejín. Počas podujatia bude zabezpečený program, určený všetkým vekovým kategóriám. Každý ročník má určenú inú trasu, na ktorej účastníci spoznávajú krásy Košického samosprávneho kraja. 

 

O podujatí a jeho histórii: 

Zemplín Veterán Rallye píše už svoju 15 ročnú históriu. Posledných 7 ročníkov organizuje Zemplín Veterán Club Michalovce, o. z. a spoločne s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus posunuli na podujatie s medzinárodnou účasťou. Počas poslednýchštyroch ročníkov sa značne rozšírila nielen účastnícka základňa, ale hlavne návštevnícka zóna. 

Za posledné ročníky ponúkli všetkým účastníkom a návštevníkom bohatý program, predstavili región a lokalitu tak, že bola atraktívna pre účastníkov, či už to bola hudobná skupina, alebo kulinárske špeciality, či tradičné remeslá daného územia.

 

Zámery a ciele podujatia:

Cieľom Zemplín Veterán Club je predstavenie histórie prostredníctvom krásnych motoristických skvostov. Snahou je organizovať veteranisticke podujatie, ktoré budú medzi ľuďmi obľúbené z viacerých dôvodov: Jedným z nich je túžba spoznať minulosť cez konkrétne osoby a ich “historické tátoše”. Podujatie je každý rok situované v inej lokalite a s inými partnermi, preto zvyšuje konkurencieschopnosť jednotlivých lokalít a hlavne zvyšujú počet návštevníkov/turistov v danej lokalite, čím určite prispievajú k skvalitneniu ponúk cestovného ruchu. Podujatie je obohatené o kultúrny program a sprievodné aktivity, ktoré dopĺňajú požiadavky návštevníkov aj účastníkov podujatia. 

 

Cieľová skupina: 

Aktivity podujatia sú zamerané na viacero cieľových skupín. V prvom rade sa chce organizátor zamerať na návštevníkov/turistov, pre ktorých je toto podujatie získavaním nových zážitkov zo sveta veteránov, atrakciou, ktorá im poskytuje informácie nielen o nádherných skvostoch, ale majú možnosť spoznať aj kultúrne dedičstvo daného miesta.

Cieľovou skupinou, ktorá je podujatím taktiež intenzívnejšie oslovená, sú žiaci a študenti, pre ktorých pripravujú sprievodné aktivity, ktoré majú zábavný edukatívny charakter. Pre rodiny s deťmi bude počas podujatia pripravená aj oddychová zóna, kde sa o sprievodné aktivity postarajú organizácie, ktoré zabezpečujú atraktivity pre deti. 

 

Návštevnosť: 

Návštevnosť vzrástla oproti roku 2016, kedy podujatie navštívilo cca 5000 návštevníkov, tak v roku 2019 to bolo už cca 25 000 návštevníkov. 

Nakoľko podujatie nadobudlo medzinárodný charakter, organizátori predpokladajú aj zvýšenú dennú návštevnosť od 5 000 do 15 000 návštevníkov.

 

Nadregionálny charakter podujatia: 

Každý ročník sa podujatia snažia zamerať na iný región a ponúknuť nielen návštevníkom, ale aj účastníkom podujatia spoznávať krásne prírodné aj historické lokality Košického samosprávneho kraja a predstaviť vždy nejakú „novinku“. Novinkou posledného ročníka 2019 bolo absolvovanie etapy „Za hranicami Schengenu“, kde ponúkli všetkým účastníkom Zemplín Veterán Rallye 2019 spoznať prekrásne ukrajinské prihraničné mesto. Podujatie Zemplín Veterán Rallye v roku 2019 po prvýkrát prekročilo hranice Slovenska a navštívilo ukrajinské mesto Užhorod. Mesto, ktoré je známe svojou bohatou históriou. Predstavili sme účastníkom, ktorí k nám prišli nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia aj časť našej histórie, ktorá bola úzko prepojená práve s touto časťou Ukrajiny. Pretože Zemplín Veterán Rallye 2019 po prvýkrát prekročil hranice Slovenska s veľkým úspechom, organizátori sa rozhodli, že jubilejný 15. ročník rozšíria na 4-dňové podujatie a jeden deň budú prezentovať Košický samosprávny kraj na Ukrajine. Spolupráca s Veteranistickým klubom Ľvov priniesla výsledok a veteranisti z tohto klubu prijali pozvanie Zemplín Veterán Clubu a prídu počas podujatia na Zemplín Veterán Rallye 2020 na Slovensko.

Žiadateľ: Zemplín Veterán Club Michalovce, o. z. 

Celkové oprávnené výdavky:  51 500 €

Výška podpory: 8 000 €

Tokaj

 

September a október je obdobím dozrievania lahodných bobúľ viniča, keď sa ich premena na kráľovský nápoj iba začína. Je to aj obdobie, v ktorom môžete najmenšiu vinohradnícku oblasť na Slovensku spoznávať zo sedla bicykla, a to napríklad aj počas športového podujatia Tour de Tokaj 2019, kde si zmerajú sily cyklisti a bežci. Netradičné preteky uprostred viníc sa uskutočnia 12. októbra a medzi TOP podujatia Košického kraja sa dostávajú po prvý raz.

Tokaj je čarovné miesto plné nekonečných viníc, studených tufových pivníc, ale aj iných nádherných miest. Nepýši sa len elixírom večnej mladosti, ale aj svojou bohatou históriou a tradíciami. Tokaj má toho v ponuke naozaj veľa. V prípade, že vám je podujatie Tour de Tokaj sympatické, no súťažiť sa nechystáte, máme pre vás zoznam skvelých tipov, ako si tento deň užiť a spoznať či ochutnať Tokaj plnými dúškami.

Odvezte sa tam už teraz, a to aj s bicyklom vďaka Tokajskému cykloexpresu, ktorý premáva každú septembrovú sobotu z Košíc. Súčasťou nášho špeciálneho vlaku sú aj organizované cyklovýlety. Viac informácií a lístky na Tokajský cykloexpres nájdete tu: https://vylety.kosiceregion.com/tokajsky-cykloexpres

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

 

Tokaj je, samozrejme, najznámejší tým, že sa tu takmer všetci venujú vínu. Na to, aby ste si dohodli jeho ochutnávku, nepotrebujete chodiť ďaleko. Či už stavíte na veľké známe vinárstva, alebo uprednostníte skôr intimitu a tajomnosť malých nadšených vinárov, je len na vás.

Za návštevu rozhodne stoja vinárstva Tokaj Macik Winery, J & J Ostrožovič, Tokaj & CO či novovybudované Chateau GRAND BARI, alebo Zlatý Strapec. Každé z nich vás zaručene očarí aj autentickou atmosférou, ktorú dotvárajú aj priestory pod zemou, kde skvelé tokajské víno dozrieva. Medzi jednotlivými vinicami sa počas septembra môžete prepravovať špeciálnym vláčikom.

 

 

Od roku 2015 je dominantou Tokaja 12 metrov vysoká Vyhliadková veža, ktorá je jedinečná svojím tvarom dreveného suda a objavíte ju vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na okolité vinohrady, a ten určite stojí za to. Ubezpečujeme vás, že túto vyhliadkovú vežu neprehliadnete. Veža je spolu s altánkom a detským ihriskom ideálny oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. Tokajská vyhliadka získala v roku 2016 titul Stavba roka.

Krásy Tokaja môžete spoznávať aj z paluby lode. Pýtate sa, ako je to možné? Po rieke Bodrog totižto počas víkendu premáva výletná loď, ktorou sa preplavíte z obce Viničky až do susedného Maďarska. Odplaví vás buď do bližšieho mesta Sárospatak s možnosťou návštevy miestneho hradu, alebo až do mestečka Tokaj, kde rieka Bodrog zaniká sútokom rieky Tisy. Súčasťou plavby je slovný výklad o zaujímavostiach rieky Bodrog, flóre a faune v chránených lokalitách.. Na lodi je možná ochutnávka tokajských vín a pohostenie. Plavba po rieke Bodrog patrí medzi nezabudnuteľné fakultatívne výlety loďou nielen pre študentov, ale aj rodiny s deťmi. Viac informácií sa dozviete na ich oficiálnej stránke alebo na tel. čísle +421 907 672240.

 

 

Nahliadnuť do histórie vinohradníckej obce a priblížiť si tak tradičné remeslá, zvyky a tradície života na Tokaji môžete v Dome ľudových tradícii. Toto krásne mini múzeum nájdete v obci Čerhov. Pred jeho návštevou si však dohodnite stretnutie na tel. čísle +421 566 793 222.

Samotná rieka Bodrog je tiež veľmi zaujímavá. V jej okolí sa nachádza sústava mŕtvych ramien pospájaných kanálmi, ktoré tvoria chránenú prírodnú rezerváciu. Jedným z najznámejších je rybník Podkova. Názov má odvodený od jeho charakteristického tvaru a patrí medzi obľúbené celoročne vyhľadávané miesta. Svoje vyžitie tu nájdu nielen rybári, ale aj milovníci člnkovania. Peši sa k Podkove dostanete z obce Borša (1,8 km) alebo zo Stredy nad Bodrogom (2,6 km).

 

 

Ak patríte medzi vyznávačov a hľadačov miest s prirovnaním “naj”, na Tokaji si tiež prídete na svoje. Na území obce Klin nad Bodrogom sa v skutočnosti nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou len 94,3 metrov nad morom. Na okraji tejto obce stojí aj zrúcanina kostola z 13. storočia, ktorý bol vybudovaný z lomového a riečneho kameňa.

Na Tokaji sa rozhodne nudiť nebudete. Dobré víno, krásna príroda, historické pamiatok a atrakcie či vyše 80 kilometrov cyklotrás vás o kvalitách tohto malebného kraja rozhodne presvedčia. Nasadnite na náš Tokajský cykloexpres už teraz alebo spojte návštevu tejto vinárskej oblasti s akciou Tour de Tokaj.

O fantastických podmienkach pre cyklistov vás presvedčí aj video z cyklopotuliek po Tokaji.

https://www.youtube.com/watch?v=pM01UkeunI4&t=132s

 

12.10.2019
Tokaj

 

Cyklisti a bežci z celého okolia sa už o pár dní postavia na štart jedinečných pretekov Tour de Tokaj a zabojujú o víťazstvo. Zamierte aj vy 12. októbra na Tokaj a staňte sa súčasťou tohto prestížneho “vinárskeho” pelotónu!

Tokaj, územie známe ako “kráľovstvo” slovenských vín, sa už tento október stane dejiskom fantastickým, adrenalínom nabitým podujatím Tour de Tokaj. Ide o bežecké a cyklistické preteky s netradičnými traťami, kľučkujúcimi pomedzi vinohrady. Táto Tour je jedinečná príležitosť, ako spoznať našu najmenšiu vinohradnícku oblasť so zvýšeným tepom.

Prihláste sa aj vy a zabojujte o titul víťaza Tour de Tokaj - registrácia je už spustená - https://tokaj.mtbiker.sk/

 

 

Pred každým športovým výkonom je potrebná kvalitná rozcvička. Inak to nebude ani na Tour de Tokaj. Profesionálny tréneri predvedú tie najlepšie cviky, vďaka ktorým sa predíde úrazom a zvýši sa výkon. Všetci pretekári odštartujú z futbalového ihriska v Malej Tŕni o 10. hodine doobeda a pokračujú po trati cez obce Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Pre bežcov bude pripravená trať s dĺžkou 11,5 kilometra s prevýšením 150 metrov. “Saganovci” sa celkovo prevezú 37 kilometrov, na ktorých môžu predviesť svoje cyklistické prednosti.

Na štart sa môže postaviť ktokoľvek bez ohľadu na vek či pohlavie. Účastník sa rozhodne sám či sa chce prihlásiť do súťažnej alebo nesúťažnej kategórie. Tour de Tokaj ulahodí aj tým, pre ktorých je dôležitejšia účasť ako víťazstvo. Nesúťažných bežcov v kategórii RUN čaká trať s dĺžkou 5 kilometrov a cyklistov zas kategória BIKE REKREA. Tí najmenší si svoju kondíciu a bojovnosť môžu otestovať na kratšej, 1 kilometer dlhej pretekárskej BABY dráhe.

 

 

Každý účastník obdrží štartovací balíček, obsahujúci nielen samotné číslo pretekára či energetickú tyčinku, ale aj pamätnú medailu a jedinečnú momentku z cieľa. Všetkých víťazov čakajú zaujímavé výhry od sponzorov tohto podujatia a diplom.

Ak stále nie ste rozhodnutý či sa na Tour de Tokaj prihlásiť, možno vás presvedčí aj fakt, že každý zaregistrovaný bude zaradený v tombole. Pretekárom zahrá do tempa DJ a tanečná bubnová show v podaní BUBONZ a ASC.Cheerleaders rozhýbu každého. Počas celého podujatia budú tých najmenších športovcov zabávať Tokajka, Tokajko a Muzejíček. Nielen deti ale aj dospelí si v programe nájdu obľúbenca. Hudobné, tanečné a divadelné vystúpenia, workshopy, prezentačné stánky, spomienková fotostena, ale aj stan Košice Región Turizmus vyplnia voľný čas všetkým športovcom a ich podporovateľom.

Prezentácia účastníkov sa spustí už v piatok 11. októbra o 15:00 v Tokajskom Informačnom centre, (Dlhá 230, Čerhov). Všetky ďalšie informácie, štartovné pre jednotlivé kategórie a možnosť registrovať sa nájdete na stránke - https://tokaj.mtbiker.sk/

POZOR! Len do konca septembra premáva každú sobotu na Tokaj mimoriadny vlak - Tokajský cykloexpres. Ten odvezie z Košíc nielen vás, ale aj váš bicykel. Súčasťou expresu sú aj organizované cyklopotulky so sprievodcom. Necyklisti môžu Tokaj navštíviť s cieľom ochutnávky vín v niektorej z tokajských vinární. Medzi jednotlivými vinicami premáva od štvrtku do nedele špeciálny vláčik.

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

 

Furmanské preteky sú TOP udalosťou v roku, na ktorú sa tešia malí aj veľkí, mladí aj starí, mešťania, ale aj dedinčania. Prečo? Lebo ide o deň plný fantastických zážitkov. Nedeľa 18.8. bude patriť zábave, tak sa pripravte! Už po ôsmykrát prebehnú v areáli Sobraneckých kúpeľov preteky furmanov, ktorí toto zastarané a ťažké remeslo stále ovládajú. A to nie len tak hocijako, ale ako praví majstri.

 

 

Podujatie odštartuje registráciou súťažných družstiev už o 9. hodine ráno a následným začiatkom súťažných disciplín. Všetci návštevníci sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program hneď od otvorenia areálu a celého podujatia.

Tým hlavným lákadlom je, ako inak, samotné zápolenie furmanov a ich koní. Prvé súboje prebehnú už doobebu. Pripravte sa na silnú atmosféru, kde sa bude adrenalín a sila niesť vzduchom.

 

 

Gastromastri a milovníci dobrého jedla si prídu na svoje počas súťaže o najlepší Furmanský guľáš. Samozrejme, neostane len pri ňom. Košický klub kuchárov a cukrárov predstaví svoje schopnosti naživo. Zasúťažia si aj zahraniční kuchári z Ukrajiny a Poľska, ktorí navaria ich typické špeciality.

Počas celého dňa sa bude z areálu ozývať hudba a spev. Čakajú na vás vystúpenia folklórnych skupín - Čemerňanka, Ostroški, ale predstavia sa aj Zemplínski heligonkári a Sobrančanky.

Verejnosť určite poteší aj súťaž O najkrajší pár koní, kedy porotou sú práve diváci. Po vyhodnotení hlavných pretekov začne pravá furmanská zábava pod taktovkou MUZIKY Milana Rendoša. Deň plný zábavy a krásnej “podívanej” ukončí koncert speváčky KRISTÍNY.

 

 

Furmanské preteky ostanú verné svojej povesti a každý z nich odíde spokojný. Okrem hlavného predstavenia a vystúpení budú na programe aj tvorivé workshopy pre deti aj dospelých. Môžete sa naučiť plieskať bičom, nahliadnete do tajomstiev kováčstva a keramiky alebo si zaspomínate na staršie ročníky tohto podujatia vďaka Fotopríbehom.

Detskí diváci sa tiež nebudú nudiť a popri množstve súťaží budú mať k dispozícii náučný chodník alebo možnosť zoznámiť sa s lesnou pedagogikou.

Skvelý program, atmosféra, prostredie, ale aj samotné okolie podujatia lákajú každého, kto nerád sedí doma a túži po zážitkoch. Tešíme sa na vás.

 

Zemplín

Jedno z TOP podujatí v Košickom kraji, Furmanské preteky, o pár dní napíše svoj ďalší ročník. Ako už ich názov prezrádza, spájajú sa tu silné osobnosti furmanov s ich vernými pomocníkmi. 18. augusta sa niekdajší areál Sobraneckých kúpeľov premení na “dostihový” okruh, určený pre tých najmocnejších a najšikovnejších. Čím je toto prostredie unikátne, a čo viete v okolí samotných pretekov robiť a navštíviť? Nechajte sa inšpirovať a objavte čaro tohto jedinečného kraja, v ktorom nielen remeslá majú stále svoje dôležité miesto!

 

 

 

Ak sa rozhodnete počas Furmanských pretekov prebádať ich okolie, odporúčame poriadne si obzrieť samotné Sobranecké kúpele, ktoré ešte aj dnes vyvolávajú obdiv. Ich zašlú slávu pripomínajú už len tabule s označením a chátrajúce budovy. Preto, ak patríte medzi vyznávačov nostalgie a starých budov, ktoré dýchajú históriou, toto miesto naplní vaše očakávania.

 

Destinácia Dolného Zemplína je naozaj bohatá na krásne a zaujímavé miesta, ktoré môžete spojiť s výletom na Furmanské preteky. Je to kraj šírych úrodných strání, vinohradov, lužných lesov i tienistých hôr. Pre vnímavého turistu skrýva príroda Zemplína množstvo krásnych zákutí a človekom nedotknutých miest. Na svahoch Vihorlatských vrchov v okolí Michaloviec a Sobraniec, neďaleko Zemplínskej šíravy,

sa rozprestierajú najlepšie vinohrady v tejto oblasti. Výlet na Zemplín preto môžete spojiť aj s ochutnávkou tých najlepších slovenských vín. Takýto degustačný zážitok si môžete dopriať napríklad vo vinárstve Regia TT so sídlom v Orechovej.

 

 

Pri potulkách po Zemplíne určite nevynechajte návštevu Zemplínskej šíravy. Tá je vďaka svojim klimatickým podmienkam ako stvorená pre letné dobrodružstvá. Jej pobrežie môžete spoznávať aj z paluby výletnej lode. Zo Šíravy to máte len na skok k prírodnému jazeru Morské oko, ku ktorému z obce Remetské Hámre vedie osem kilometrov dlhý náučný chodník. Všetkým športovo zdatnejším odporúčame návštevu obce Vinné a výstup k zrúcaninám Vinianskeho hradu, odkiaľ sa môžete pokochať nádhernými výhľadmi na široké okolie.

 

Za zmienku a sj vašu návštevu zaručene stojí obec Beňatina, pri ktorej sa nachádza malebné jazierko. To je známe nielen pre svoju čistú vodu a podobu s chorvátskymi Plitvicami, ale predovšetkým obrazom veľryby na jeho travertínovej stene. Či ide o obrys skutočnej veľryby, alebo len očný klam, posúďte sami.

Krásny výlet pre celú rodinu môže byť aj návšteva vtáčieho raja - Senianskych rybníkov, ktoré sú od Michaloviec vzdialené len 16 kilometrov. Ide o jednu z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe, kde je možné sledovať rôzne druhy vtákov v ich prirodzenom prostredí.

 

 

Ani pamiatky UNESCO nie sú v tejto oblasti výnimkou. V blízkosti Sobraneckých kúpeľov nájdete obec Ruská Bystrá a nádherný gréckokatolícky Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Bližšie zoznámenie sa s týmto kultúrnym dedičstvom vám uľahčí audio turistický sprievodca, ktorý rozpráva hneď šiestimi jazykmi.

 

Keď sa vyberiete na sever, môžete obdivovať dokonalú prírodu v nádhernom Vihorlatskom pralese, ktorý je rovnako súčasťou medzinárodného zápisu v zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedinečná flóra a fauna dodáva tomuto miestu až magický nádych. Nezabudnuteľný bude pre vás výhľad z Vihorlatu - najvyššieho bodu Vihorlatských vrchov, odkiaľ uvidíte nielen celý Zemplín, ale aj Vysoké Tatry, kus Ukrajiny a v prípade dobrého počasia možno dovidíte až do Rumunska.

 

Tak ako? Prijmete našu ponuku a strávite nedeľu 18. augusta na Zemplíne?

 

 

 

 
Hrad Vinné

Oblasť Vinianskeho jazera patrí v Košickom kraji medzi obľúbené rekreačné lokality. A nie je to len vodná plocha či pokoj vyžarujúca okolitá príroda, čo sem láka množstvo návštevníkov. Veľmi zaujímavým miestom je tiež zrúcanina hradu nad Vinným, ktorá pripomína osem storočí našich dejín. A aby ešte pár rôčkov vydržala, o obnovu a revitalizáciu hradu sa stará občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. V neposlednom rade treba spomenúť aj obľúbené podujatie Jánske ohne nad Šíravou. Práve výstup na Viniansky hrad je vyhľadávanou súčasťou programu.

 

 

Obnova hradu dlhodobo generuje aj nové pracovné miesta a dáva tak nezamestnaným príležitosť uchytiť sa. A keďže návštevníkov hradu z roka na rok pribúda, je načim pracovať aj s turistickou problematikou, zlepšovaním infraštruktúry i služieb. Zanietenci z občianskeho združenia si to dobre uvedomujú, preto požiadali – s úspešným výsledkom – Košický samosprávny kraj o ďalšiu podporu z programu Terra Incognita. Výška odklepnutej dotácie na realizáciu projektu je 13.000 eur. Realizácia tohtoročných projektových aktivít nadväzuje na predošlé kroky, ktoré občianske združenie na hrade podniklo.

 

V roku 2019 na hrade zlepšia návštevnícku infraštruktúru. Na prízemí vyrastie návštevnícke info-centrum, ktoré si rastúci počet prichádzajúcich turistov priam žiada. Okrem informácií a zaujímavostí o hrade si tu návštevníci budú môcť kúpiť chuťovky ako bylinkový čaj či drienkový lekvár. Predtým je však potrebné ukončiť archeologický výskum kozubov paláca a vyvoziť stavebnú sutinu.

 

 

K zatraktívneniu tejto historickej pamiatky má prispieť vyhotovenie priestorového skenu. Pribudne tiež virtuálna prehliadka hradu, ktorá umožní sledovať videosekvencie z remeselných dielní a prebiehajúcich prác.

 

Ďalším dôležitým krokom, ktorý reflektuje pribúdajúci počet návštevníkov, je zakúpenie sčítača osôb, ktorý navyše rozlíši smer ich pohybu. Po prvýkrát tak budeme celkom presne vedieť, koľko ľudí na Viniansky hrad za to-ktoré obdobie zavítalo.

 

Foto: Patrik Cimprich

 

Súčasťou prác v rámci tohto projektu je tiež oprava výtlkov a rozšírenie odstavnej plochy v odbočke na hrad, informatívne dopravné značky zo smerov od Košíc, Sobraniec i Humenného a tiež turistické značky v lesnom poraste a na lúkach z Trnavy pri Laborci, Vinného a Vinianskeho jazera.

18.8.2019
Sobranecké kúpele

 

Objavte spoločne s nami tradičné furmanské remeslo, ktoré vďaka programu Terra Incognita ožije už po 8. krát! Pripravte sa na to, že 18. augusta budete z niekdajšieho areálu Sobraneckých kúpeľov počuť dupot kopýt a silné hlasy furmanov.

Nie je to tak dávno, čo sme si ťažkú prácu v lese alebo na poli nevedeli bez pomoci zvierat ani len predstaviť. Furmani z celého regiónu v tom majú jasno a kone by ani v dnešnej dobe za stroje nevymenili. Dokonalú súhru medzi človekom a zvieraťom si budete môcť opäť pozrieť na vlastné oči, a to počas ďalšieho ročníka Furmanských pretekov, ktoré už 3. rok po sebe patria medzi TOP podujatia nášho kraja.

 

 

Nejde len o prehliadku ťažných koní, ale predovšetkým o súťaže, v ktorých si zmerajú svoje sily tímy, pozostávajúce z furmanov a ich oddaných pomocníkov. Podujatie je určené pre všetky vekové kategórie. Pripravené budú tvorivé workshopy pre veľkých aj malých, kuchárska šou, prístupný bude náučný chodník, ulička remesiel, ale aj možnosť zoznámenia sa s lesnou pedagogikou. Nebude chýbať divácky obľúbená súťaž O najkrajší pár koní, súťaž vo varení nielen furmanských špecialít či popoludňajšie výlety do blízkeho okolia.

 

Celé podujatie odštartuje už doobedu registráciou furmanov a otvorením súťažných disciplín. Tesne pred obedom začnú kuchárske tímy súťažiť s varechou v ruke o najlepší “Furmanský guľáš”. Počas celého dňa čaká na návštevníkov bohatý sprievodný program, vystúpenia folklórnych skupín, furmanská zábava a koncert Kristíny.

 

 

Furmanské preteky sú presne tým podujatím, ktoré ponúka svojim návštevníkom naozaj pestrú škálu zážitkov. Spoznáte niečo nové a netradičné, pokocháte sa krásou a silou ťažných koní, ochutnáte poctivé dobroty od pravých furmanov a zabavíte sa nielen vy, ale aj vaši najbližší. A to všetko v krásnom prostredí sobraneckých lesov. Furmanské preteky sú ideálnym miestom pre vydarený rodinný výlet. Nechajte sa zlákať na toto tradične netradičné podujatie, kedy sa sila remesla a nádherný vzťah medzi človekom, zvieraťom a prírodou premietne priamo pred vašimi očami.

 

Ak sa stále neviete rozhodnúť, či toto podujatie navštíviť, možno krátky zostrih z posledného ročníka Furmanských pretekov vám toto rozhodovanie uľahčí.

 

28. - 30.6.2019
Zemplín

Na samom konci júna sa uskutoční už 14. ročník Zemplín Veterán Rallye 2019. Nepochybne ide o najväčšie podujatie navôkol, na ktorom sa predstavia automobilové a motocyklové legendy. Po prvýkrát vo svojej histórii výstava veteránov prekročí hranice Slovenska, dokonca hranice Schengenu. Veteranisti sa totiž presunú do družobného mesta Michaloviec - Užhorodu.

 

 

Tohto roku sa na Zemplíne predvedie až 90 posádok, výrazne narástol počet účastníkov prichádzajúcich spoza hraníc Košického kraja, ale aj Slovenska. A to predovšetkým z Česka, ale aj Maďarska a Poľska.

Najväčším ťahákom tohtoročnej Zemplín Veterán Rallye bude automobil Hispano Suiza H6B z roku 1930, ktoré sa stalo tvárou podujatia. Automobilka Hispano-Suiza je známa výrobou luxusných automobilov od začiatku 20. storočia a do 2. svetovej vojny a výrobou úspešných a výkonných leteckých motorov.

 

 

Slovenskú premiéru bude mať práve na tomto motoristickom podujatí automobil Horch 855 Roadster z roku 1932. Horch bol jednou z mnohých predvojnových automobiliek vyrábajúcich predovšetkým kvalitné luxusné vozidlá na vysokej technickej úrovni. Bol zakladateľom firmy Audi, vyrábal známe Trabanty, ale aj traktory a iné poľnohospodárske stroje.

 

Výnimočným vozidlom bude tiež Jensen S typ Tourer z roku 1933, zaujímavosťou je že ich bolo vyrobených iba osem a celkovo sa dochovali iba tri kusy. Najstarším automobilom bude Ford T z roku 1918, model, ktorým Henry Ford spustil motorizáciu ľudstva, lebo ako prvý začal pasovú výrobu automobilov, čím sa výrazne znížili výrobné náklady, cena vozidla a tým sa stalo dostupným pre širokú verejnosť.

 

Nemenej krásnym bude aj Aero 500 z roku 1929, známe ako "cililink". Prezývku dostalo podľa zvuku, ktorý vydáva pri štartovaní. Návštevníci budú môcť obdivovať aj Fordy z roku 1930. Na prehliadke sa okrem štvorkolesových skvostov predstavia aj motocykle, najstarším motocyklom bude NSU 201 OS z roku 1933.

 

Všetky prihlásené veterány sú jedinečné a majú svoju historickú hodnotu. Preto to návštevníci v diváckej súťaži o najkrajší veterán a motocykel vôbec nebudú mať ľahké. Súčasťou trojdňovej Zemplín Veterán Rallye bude aj bohatý sprievodný program. Ten štartuje tradičným piatkovým defilé na michalovskom námestí, kde budete mať dosť času nastaviť sa do záberu s naleštenými autami i motocyklami. V nedeľu potom vyvrcholí vyhodnotením tohto ročníka Zemplín Veterán Rallye pred OC Zemplín.

 

 

Dolný Zemplín – to je časť Slovenska, ktorú sa oplatí vidieť aj v roku 2019. A nemusíme byť nevyhnutne „klišéoidní“ a rozpisovať sa len o Zemplínskej šírave. Slovenské more obkolesuje nádherná príroda a, ak zvolíme širší rádius, aj množstvo zaujímavých miest.

Menším „bratom“ Šíravy je neďaleké Vinianske jazero. To síce už na pohľad neevokuje more, no na druhej strane pôsobí viac étericky, komornejšie, pokojnejšie... Každý rok, koncom júna, sa tu koná jedno z najvyhľadávanejších podujatí v celom Košickom kraji. Jánske ohne nad Šíravou sú poctou starým slovanským zvykom, ktorými ľudia počas letného slnovratu velebili prírodné sily.

 

S podujatím sa každoročne spája aj výstup na Viniansky hrad. Už niekoľko rokov na jeho zachovaní a obnove pracuje združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Na hrade sa tak môžete stretnúť s pracovníkmi oblečenými v dobových odevoch, ale aj so všakovakými aktivitami počas celého roka. Najnovším prírastkom na hrade je replika stredovekého šliapacieho žeriavu, aký tak ľahko naokolo nenájdete.

Ak sa vrátime k Zemplínskej šírave, za zmienku určite stojí možnosť doružova sa „vyčilovať“ v jedinečnom aquaparku, ktorý je súčasťou Thermal Šírava SPA Resortu.

 

 

Ak budete v Michaloviach, napríklad na Zemplín Veterán Rallye, určite si odskočte do neďalekých Sobraniec. Nachádza sa tam unikátne Gitarové múzeum a v ňom stovky exponátov. Toľko gitár pokope, to je niečo svetové. Naozaj. Múzeá s podobnou zbierkou by ste totiž na svete rátali na prstoch dvoch, možno len jednej ruky.

 

 

Bažíte po zaujímavých miestach a histórii?

A keď k tomu ešte primiešame aj dávku spirituality, určite by ste na Zemplíne nemali vynechať drevené kostoly. Ten v Ruskej Bystrej je dokonca zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Chrám v Inovciach je síce „len“ národnou kultúrnou pamiatkou, no aj v ňom vás určite upúta to, čo drevené chrámy charakterizuje najviac: nenápadný či skromný zovňajšok a fascinujúci interiér.

Ak chcete byť in (a to určite chcete, však?), skočte do Beňatiny. Táto obec ukrýva niekdajší lom, ktorý po zastavení ťažby zaplavila spodná voda. Voda v beňatinskom lome má nádherné tyrkysové sfarbenie a pri troche predstavivosti na skalnej stene zbadáte aj odtlačok veľryby. Koleník a spol tu točili scény zo známeho ukrajinsko-pohranično-pašerácko-gangsterského filmu Čiara. Inak, kúpanie sa tu oficiálne povolené nie je, takže ak by ste chceli brať prvú vetu tohto odseku až príliš doslovne, dohodnime sa, že od nás to nemáte, dobre?

 

 

Tých z vás, ktorí majú viac trpezlivosti a vedia, že na dobré si treba počkať, možno upúta slovné spojenie: Senianske rybníky. Táto národná prírodná rezervácia je jednou z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe a zaujímajú sa o ňu vedci i ochranári z celého sveta. Ak ste vášniví birdwatcheri (po slovensky: pozorovatelia vtáctva) a ešte ste na tomto mieste neboli... Nuž, asi ste o tom vášnivom birdwatcherstve nehovorili pravdu.

22.6.2019
Vinianske jazero

Fascinujú vás kúzla, tradície a zvyky? Aj také, ktoré prežili mnoho generácií? Ešte z čias starých Slovanov sa nám zachovala tradícia pálenia svätojánskych vatier. Najkratšia noc v roku, spojená s letným slnovratom, bola odjakživa plná mágie, živelnosti, ale aj tajomna. A práve svätojánske tradície každoročne oživuje jedno z najlepších podujatí v Košickom kraji – Jánske ohne nad Šíravou. Rozhoria sa po zotmení už najbližšiu sobotu 22. júna, no podujatie ponúka zaujímavý a bohatý program počas celého popoludnia.

Kam prísť?

 

 

To je, samozrejme, základná otázka. A odpoveď je úplne jednoduchá: K Vinianskemu jazeru. Šiesty ročník podujatia Jánske ohne nad Šíravou sa oficiálne začne o 14:00. Už o 15:00 sa pri hlavnom pódiu stretávajú všetci tí, ktorých zaujíma historický klenot – Viniansky hrad. Miestni nadšenci zo združenia Zemplínsko-užská hradná cesta tu, vďaka podpore programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita, dokončili repliku stredovekého šliapacieho žeriavu. Aj to môže byť silná motivácia, prečo si vyšliapnuť na hradný kopec. Sprevádzať vás budú šermiari a na hrade bude na deti čakať kúzelník, na dospelých ochutnávka vín a na všetkých remeselnícke ukážky.

 

 

Ako je dobrým zvykom, od začiatku podujatia sa mnoho zaujímavého bude odohrávať okolo Vinianskeho jazera. Už teraz sa na vás tešia remeselníci, od ktorých môžete aj čo-to pochytiť. Alebo sa budete iba udivene prizerať? Je to len na vás, no prezradíme, že zastúpenie bude mať plstenie, paličkovaná čipka, výroba šperkov, fujár, slamienkárstvo, med a včelie produkty alebo pletenie vrkočov.

Jánske ohne nad Šíravou sľubujú aj tradične bohatý program pre deti. Ak pre ne hľadáte ideálne uspávadlo, pripravte sa na to, že pri Vinianskom jazere spotrebujú celé zásoby energie. Pravdepodobne potom zaspia do jednej minúty od nástupu do auta či autobusu smerom domov. Príjemná predstava, však?

 

 

A kde ich môžete dosýta vyčerpať?

V skákacom hrade, na kolotoči, chýbať nesmie maľovanie na tvár, lesná pedagogika alebo farma so živými zvieratkami. K tomu rôzne súťaže, vystúpenia i fotosteny.

Ak vás zaujímajú cestovateľské tipy a novinky, pristavte sa aj v stánku Košice Región Turizmus, kde sa môžete odfotiť v jedinečnej fotobúdke a fotku vám dajú rovno do ruky.

A ak máte radi chutné prekvapenia, okoštujte vychýrený svätojánsky nápoj lásky, ktorý na podujatí varia každý rok.

O 19:30 už vypukne hlavný program spojený so zvykmi pálenia svätojánskej vatry. Na pódiu sa vystriedajú Folklórny súbor Chemlon, tanečná ohňová skupina Šeherezáda a najväčší súčasný propagátor východného Slovenska, zabávač a hudobník, Marián Čekovský.

Program vyvrcholí zapálením svätojánskej vatry a až do polnoci bude pokračovať hudobná produkcia Flegment.

A ešte stručné organizačné info:

Vstupné na podujatie stojí 2 €. Ak prídete autom, zaparkujte ho radšej na záchytnom parkovisku, ktoré bude zriadené hneď pri odbočke z hlavnej cesty (Michalovce – Z. šírava) smerom na obec Vinné. Do areálu vás odvezie kyvadlový autobus, ktorý bude premávať každú polhodinu od 12:00 do polnoci. Cena tejto prepravy je symbolických 50 centov.

 

Stránky

Odoberať RSS - Michalovce