Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Moldava nad Bodvou

Košický kraj

Ján Lukács pochádza z Moldavy nad Bodvou, kde sa narodil začiatkom druhej polovice 20. storočia. Čo sa týka sochárskej a rezbárskej tvorby, je to samouk, aj keď treba dodať, že s istým rukopisom slávneho umelca Vojtecha Löfflera. Sochárstvu sa venuje od roku 1997 a intenzívnejšie od svojich 50 rokov. Sám o sebe tvrdí, že má to šťastie, že talent sa naňho preniesol po genetickej línii: „Môj otec bol tiež sochár samouk. Bol dobrým priateľom košického sochára Vojtecha Löfflera a keď ho navštevoval v ateliéri, stále ma bral so sebou. Löffler ma odmietol učiť, no oči a uši mi nezapchal – sledoval som čo robí a ako to robí. Poznám teda všetky jeho diela, videl som ako ich robí.“

foto_rezbar_0.png

Vo svojej tvorbe sa pán Lukács snaží zachytiť prchavý moment krásy a krásu pohybu, inšpiráciou sú aj ženské krivky a portréty. Keďže, ako vraví, za svoj talent vďačí Bohu, krásne diela z hliny, kameňa, bronzu či dreva tvorí aj na jeho slávu. Vyše 50 jeho sôch je vystavených na verejných priestranstvách a pravidelne sa zúčastňuje na rezbárskych plenéroch.

 

 

Talent a kvalitnú prácu Jána Lukácsa potvrdzujú aj slová akademického sochára Miroslava Bonka: „Jeho úprimný záujem o sochársku tvorbu a potešenie pracovať na sochách sa mu stali pokornou vášňou, ktorá ho posúva k ďalšiemu procesu tvorby. Vypracoval sa sám. Vrodené danosti a prostredie, v ktorom žije a pracuje, ho posúvajú jeho vlastnou cestou. Ja som mu, na oplátku, konzultantom, keď potrebuje nejakú technickú radu pri stavbe sôch. Nikdy nezasahujem do jeho tvorivého procesu, pomôžem mu len v technických záležitostiach.“

foto_2.jpg

foto_3.jpg

foto_4.jpg

foto_5.jpg

 

18.06.2017
Kúpele Štós

Len pár turistov alebo hľadačov kešiek občas zamieri na Lastovičí vrch v najväčšej časti Slovenského rudohoria, teda vo Volovských vrchoch a zastaví sa u prastarého kríža. Málokto vie, že práve v tejto oblasti prebiehali v roku 1919 boje jednotiek československého vojska a legionárov s maďarskou Červenou armádou. Išlo o zachovanie celistvosti novovzniknutého Československa v hraniciach určených víťaznými dohodovými mocnosťami po 1. svetovej vojne a rozpade Rakúska-Uhorska. Slovensko-český klub v SR sa preto rozhodol ku krížu osadiť informačnú tabuľu a chátrajúci kríž zreštaurovať.

Spomienkový akt s odhalením tabule bude 18. 6. 2017, teda práve v dňoch tuhých bojov na tomto území pred 98 rokmi.

20.05.2017
Jablonov nad Turňou

Planina Dolný vrch bola desiatky rokov takmer neprístupnou oblasťou, keďže ju pretínala intenzívne strážená štátna hranica s Maďarskom. Tajomný 17 km dlhý masív prebúdza túžbu zistiť, čo sa nachádza tam hore, keď človek vystúpa po starých úvozoch a uhliarskych chodníkoch. Vydajte sa preskúmať ho v sobotu 20.5. na turisticko-vzdelávacej exkurzii Krížom-Krasom.

Projekty z dotačnej výzvy programu Terra Incognita na rok 2017 „Top výlety“

schválené na finančnú podporu

schvalene_projekty_top_vylety_2017.png

08.04.2017
Granárium, Jablonov nad Turňou

Už 8. apríla na vás v Granáriu v Jablonove nad Turňou čaká rodinné podujatie - Stretnutie Slimáčika Kraska s Veľkonočným zajacom. Ide o divadelné predstavenie z rozprávkovej knihy o slimáčikovi Kraskovi, sprevádzané stredovekými hrami pre deti aj dospelých, o zábavu sa postarajú a klauni, balónové show, tvorivá dielňa či tanec. Vstup je zdarma, pre viac info: 0905 981 918.

Výstavba repliky Turnianskeho hradu a vytvorenie detského ihriska, nainštalovaného priamo do drevenej repliky. Jeho súčasťou sú hracie prvky ako napríklad šmýkačka, dvojitá hojdačka, dve kyvadlové hojdačky a drevený hojdací kôň. V replike je vytvorené aj interaktívne ihrisko, v ktorom si môžu deti precvičovať a rozvíjať svoju pamäť či motoriku. Môžu si zahrať veľké drevené pexeso s obrázkami zvierat, naučia sa udržiavať rovnováhu na drevených chodúľoch, triafať lanové kruhy na drevené kolíky, či zlepšovať koordináciu pomocou mini kriketu. Menšia drevená budova v replike je využitá na ustajnenie živých domácich zvierat, ktoré si môžu deti pohladkať v sprievode personálu.

Jablonov n/Turňou, 26. september

Oživenie tradícií výroby jablčného muštu a vína. Šliapanie hrozna, pečenie regionálnych pieckových špecialít a ochutnávka vína z Turnianskej vínnej cesty. Podujatie bude obohatené o ukážky bojových umení, lukostreľbu, vystúpenie husárov, trh regionálnych produktov a degustácie vína v miestnych vinárov.

Debraď, 26. -27. jún
Oslava 650. výročia obce, ekumenické pripomenutie výročia sv. Ladislava, obohatené o súťaže vo varení a dielne ľudovej tvorby pre deti. Podujatie stavia na povesti, historických faktoch a atraktívnom prostredí.

02.07.2016
Turňa nad Bodvou

Srdečne Vás pozývame na Slávnostné otvorenie repliky Turnianskeho hradu.

05.06.2016 - 26.08.2016
Košický kraj

Už v nedeľu 5. júna 2016 si môžete vychutnať v Košiciach pri Dolnej bráne prvé predstavenie divadelnej hry pre deti Divotvorný balón. Predstavia sa v ňom herci a bábky Bábkového divadla v Košiciach a Zakarpatského akademického oblastného bábkového divadla v Užhorode BAVKA. Divadelná inscenácia je dobrodružstvom, ktoré spustia dvaja školáci, ktorí na odcudzenom balóne letia za pokladom, ktorý si vysnívali. Po stopách detí sa vydajú rodičia, aby ich priviedli späť. Lenže i oni podľahnú čaru navštívených miest a prenasledovanie sa mení na hru. Jej výsledkom je dobrodružný výlet so všetkým, čo k nemu patrí, s dávkou napätia i zábavy.

Košice, Rožňava, Medzev, Spišská Nová Ves a Vinné v Košickom samosprávnom kraji a Užhorod, Svaľava, Serednye, Mukačevo a Korolevo v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny ožijú starými príbehmi, aby prilákali pozornosť mladých.

„Každé z predstavení Divotvorného balóna bude mať aj rad sprievodných aktivít, ktoré pre deti pripravuje Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj,“ približuje program Cestujúcich bábok JUDr. Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka KOCR KK.

Ak nestihnete predstavenie v Košiciach, môžete využiť príležitosť pozrieť si ho v ďalších termínoch, v pondelok 6. júna 2016 v Rožňave, alebo v utorok 7. júna 2016 v Medzeve.
Ďalšie predstavenie bude súčasťou Jánskych ohňov nad Šíravou, ktoré sa uskutočnia v sobotu 25. júna 2016 na Vinianskom jazere.
Projekt „Cestujúce bábky“ zakončíme v piatok 26. augusta 2016 v Spišskej Novej Vsi. Divadelná inscenácia sa bude hrať v Spišskom divadle.

Stránky

Odoberať RSS - Moldava nad Bodvou