Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Rožňava

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jedným z najväčších prírodných pokladov Košického kraja je Ochtinská aragonitová jaskyňa. Patrí medzi jaskyne Slovenského krasu, ktoré sú zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na svete je len zopár aragonitových jaskýň, ktoré sú prístupné verejnosti, čo zvyšuje “kredit” tejto jaskyne na Gemeri ešte viac.

K Ochtinskej aragonitovej jaskyni vedie jediný turistický chodník, ktorý však bol doteraz v nevyhovujúcom stave. Aj preto väčšina návštevníkov pozná najmä prístup od cesty medzi Jelšavou a Gočaltovom.

 

 

To sa ale má zmeniť už v roku 2019, keď obec Ochtiná uspela so žiadosťou o podporu projektu s názvom K jaskyni peši a na bicykli. Vďaka finančnej podpore 9.000 eur cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita by v poslednom kvartáli tohto roka mal chodník konečne spĺňať požiadavky na aktívny i pasívny relax.

Chodník vedúci lesom meria približne 2,3 km, cesta k jaskyni však začne už na autobusovej zastávke v obci Ochtiná. Ďalej bude smerovať ku kostolu, kde pribudnú oddychové lavičky pre prípad čakania na príchod sprievodcu. Nasledovať bude zastávka pri atraktívnej tradičnej dedinskej izbe. Na konci dediny pod lesom vybudujú oddychový bod s altánkom a sedením pri ohnisku, stojanom na bicykle a hracími prvkami pre deti.

 

 

Ďalšie oddychové stanovište vyrastie približne v polovici chodníka. Tam má vyrásť prístrešok so stolom a sedením, odpadkovými košmi a detskými atrakciami. Neďaleko tohto posedenia pribudne pravidelne udržiavaná prírodná studnička. Úľavu v najnáročnejších pasážach chodníka majú poskytnúť oddychové lavičky, pri ktorých budú umiestnené náučné tabule. Trasa chodníka končí pri jaskyni, kde budú môcť cykloturisti “odparkovať” svoj bicykel v novom stojane.

 

Projekt kladie veľký dôraz na orientáciu turistov a cyklodopravu. Preto sa pri jeho realizácii má dbať na navigačné tabule tak, aby sa v priestore ľahko zorientovali aj amatérski turisti. Pri revitalizácii chodníka má byť znížená jeho náročnosť tak pre peších, ako aj pre cykloturistov.

 

 

 

 

 

Foto: Košice Región Turizmus, Slovago.sk

 

 

Už viete kde a ako strávite prvú augustovú sobotu? Prežite krásny deň, plný nových zážitkov a jedinečných predstavení pod hradom Krásna Hôrka! Krásnohorské hradné hry je jedným z TOP podujatí Košického kraja, kde zažite pravú dobovú atmosféru.

 

Tento unikátny festival vás vtiahne do minulosti, kedy sa králi a kráľovné prechádzali po území dnešného Gemeru a rinčanie ocele sa ozývalo z každej strany. Na toto podujatie určené pre celé rodiny vás tento rok prepraví aj mimoriadny vlak, ktorý vás v ranných hodinách (8:00) dopraví z Košíc do Rožňavy a vo večerných (16:09) zase naspäť. Na železničnej stanici v Rožňave následne prestúpite na autobusy kyvadlovej dopravy, premávajúcej po celý deň na trase Rožňava – Krásnohorské Podhradie a späť. Cena spiatočného lístka na vlak je jednotná 5 € pre všetky osoby staršie ako 6 rokov. Deti do 6 rokov cestujú zadarmo, no bez nároku na vlastné miesto.

 

Využite možnosť prepravy naším vlakom a zabudnite na starosti spojené s parkovaním či tankovaním.

Rezervujte si miesto ešte dnes a už vám nič nezabráni stráviť sobotu 3. augusta medzi udatnými rytiermi či sokoliarmi.

Aktuálne info nájdete aj na FB evente.

 

 

3.8.2019
Krásnohorské podhradie

Krásnohorské hradné hry sú jedinečným festivalom dávnej histórie, ktorá patrila kráľom a ich odvážnym rytierom. Aj v tomto roku patria do ponuky najlepších, teda TOP podujatí Košického samosprávneho kraja. Pod hradom Krásna Hôrka vás po celý deň čaká skvelý program, ktorý určite zaujme aj vaše deti.

 

 

 

Brány areálu sa slávnostne otvárajú o 10:00. Na tých, ktorým sa nelení, bude čakať sprievod účinkujúcich i šerm pred bránou. V rámci tejto časti sa odohrá aj prestrelka medzi dvoma slamenými hradmi.

Počas celého podujatia čakajú na návštevníkov viaceré obľúbené atrakcie – rytierska dráha pre deti, historický tábor, sokoliarsky dvor, slamený hrad či drevený kolotoč. Združenie gemerských remeselníkov sa postará o remeselnícky trh a šikovní kuchári o dobré jedlá v dobovej kuchyni.

 

 

Celé popoludnie je popretkávané aj zaujímavými programovými ťahákmi. Spomeňme napríklad šermiarske súboje na rôzne spôsoby, dobové tance na pódiu, lukostrelecký turnaj O krásnohorský červený šíp alebo delostreleckú ukážky.

Ťahákom tohtoročných Krásnohorských hradných hier bude české divadelné a kaskadérske zoskupenie Štvanci. To predvádza ukážky historických bojov nielen na podobných podujatiach, ale aj vo filmoch. Štvanci sa predstavili napríklad aj v snímke Bathory. Pod Krásnou Hôrkou predvedú po 14:00 rytiersky turnaj na koňoch.

Hudobným lákadlom Krásnohorských hradných hier bude o 20:00 kapela Massriot s ex-superstaristom Robom Šimkom. Brány podujatia sa zatvoria o 22:00.

 

 

Organizátori pripravili pre návštevníkov, ktorí sa na podujatie chystajú verejnou dopravou, aj kyvadlovku. Tá bude premávať medzi dejiskom podujatia a areálom v hodinovom intervale, pričom v dvoch vyhradených časoch zájde aj k rožňavskej železničnej stanici. Odchody autobusu nájdete v priloženom programovom letáku pod článkom.

 

 

 

Vstupenky na podujatie si môžete kúpiť priamo na mieste za 7 eur, pričom deti do 12 rokov majú vstup zdarma. V predpredaji sa lístky oplatia viac, za 4 eurá na osobu si môžete lístky kúpiť buď online na tejto stránke, alebo osobne v Regionálnom informačnom bode v Košiciach a v TIK Rožňava.

Na toto zaujímavé podujatie určené pre celé rodiny vás tento rok prepraví aj mimoriadny vlak. Ten vás v ranných hodinách dopraví z Košíc do Rožňavy a vo večerných zase naspäť. Na železničnej stanici v Rožňave následne prestúpite na autobusy kyvadlovej dopravy, ktorú bude po celý deň premávať na trase Rožňava – Krásnohorské Podhradie a späť. Cena spiatočného lístka na vlak je jednotná 5€ pre všetky osoby staršie ako 6 rokov. Deti do 6 rokov cestujú zadarmo, no bez nároku na vlastné miesto.

 

Využite možnosť prepravy naším vlakom a zabudnite na starosti spojené s parkovaním či tankovaním.

Rezervujte si miesto v našom mimoriadnom vlaku ešte dnes a už vám nič nezabráni stráviť sobotu 3. augusta medzi udatnými rytiermi či sokoliarmi.

 

 

Obec ležiaca 8 km od Rožňavy Krásnohorské podhradie finišuje s prípravami na 14. ročník Krásnohorských hradných hier, ktoré sa uskutočnia pod Hradom Krásna Hôrka tradične v prvú augustovú sobotu.

 

 

 

Podujatie láka ročne tisíce návštevníkov, ktorým učarovali rytierske hry a slávnosti, dobové kostýmy i jedlá. Ak sa na podujatie chystáte, mali by ste vedieť o zaujímavostiach v okolí, ktoré sa určite oplatí vidieť. Ako sa vraví, môžete takto zabiť dve muchy jednou ranou.

Túlanie sa po stopách Andrássyovcov vás privedie na nádherné miesta. Priamo v obci nechal posledný mužský predstaviteľ jedného z najznámejších šľachtických rodov v Uhorsku Dionýz Andrássy postaviť krásnohorskú Obrazáreň. Dionýz bol totiž veľkým milovníkom výtvarného umenia. Dnes sa tu nachádza expozícia portrétnych diel minulých stáročí zo zbierkového fondu Baníckeho múzea v Rožňave, Hradu Krásna Hôrka a kaštieľa v Betliari. Zo zbierky Dionýza Andrássyho tu možno vidieť len grófov portrét od G. Paperitza. Priestory slúžia aj dnes na rôzne výstavy, tou aktuálnou je až do 29. septembra 2019 tvorba Ľudovíta Felda. Vychutnať si ju môžete vždy od stredy do nedele medzi 13:00 a 17:00 hod. Významný výtvarník sa v 70. rokoch 20. storočia často zdržiaval v obci Krásnohorské Podhradie, vyhľadával zaujímavé témy k svojim dielam a samozrejme často maľoval aj majestátny hrad.

 

 

Kúsok pred obcou (v smere od Košíc), v pokojnej atmosfére stojí úchvatný kus architektúry, zdobená rodinná krypta stelesňujúca lásku manželov Františky a Dionýza – Mauzóleum Andrássyovcov. Dominantou priestoru sú dva sarkofágy z talianskeho mramoru s reliéfnou výzdobou podobizní manželov a symbolmi ich dobročinnosti.

Len 11 kilometrov odtiaľ sa nachádza ďalšia jedinečná pamiatka – kaštieľ Betliar, ktorý mapuje život významného šľachtického rodu Andrássyovcov. Ich šľachtický vkus môžu turisti spoznať z množstva nábytku a bytových doplnkov, hodnotných zbierok zo sveta, vzácnych klenotov či vyznamenaní, ktoré sú tu verejnosti vystavené na obdiv. V betliarskom kaštieli sa, ako v jednom z mála na Slovensku, zachoval skutočný mobiliár jeho pôvodných obyvateľov.

 

 

Tak ako je pre Gemer typická téma gotiky, charakterizuje ho aj neuveriteľné prírodné bohatstvo – to pod zemou nevynímajúc. Jednou z niekoľkých verejnosti prístupných jaskýň, zapísaných aj na zozname svetového dedičstva UNESCO, je Krásnohorská jaskyňa. 150-minútová prehliadka je tu, oproti ďalším známym jaskyniam, fyzicky náročnejšia. Prehliadkovú trasu zdoláte iba v sprievode jaskyniarov, s ktorými si termín prehliadky treba dohodnúť vopred. Odmenou za zdolávanie podzemných prekážok vám bude pohľad na majestátny, 34-metrov vysoký Kvapeľ rožňavských jaskyniarov.

Ak holdujete off-roadovým aktivitám, nasadnete na bugginy so Side by Side Expeditions a prevezte sa napríklad pod úpätím Silickej planiny. V Plešivci zas nájdete veľkú kartingovú halu s rozlohou 3.500 m2, v ktorej sa môžete dosýta vyblázniť na motokárach.

 

 

Prázdninové zážitky a nevšednú zábavu doprajte aj svojim deťom. Banícke múzeum v Rožňave sa od 8. do 12. júla 2019 tematicky odeje do retro-šatu. Múzejníci majú pripravené múzejno-pedagogické dni s názvom RETRO svet v múzeu. Detskí bádatelia v rámci neho navštívia banské lokality a uvidia pozostatky banských strojov, čaká ich hra so stavebnicou – návrh a stavba nových banských strojov a konštrukcií, prezentácia odievania v 60. až 80. rokoch, výroba dobových a terajších odznakov a ešte mnoho ďalších poučno-zábavných činností.

Ak milujete prírodu, odporúčame vám Konský dvor v obci Brzotín alebo malý rodinný Ranč Wattani so shettlandskými poníkmi, kamerunskými ovečkami i miniovečkami. Vaše deti to tu budú milovať!

 

 

 

03.08.2019
Krásnohorské podhradie

Vitajte v časoch rytierov! Keď prídete prvú augustovú sobotu do Krásnohorského Podhradia, ako by ste nasadli do stroja času. Už po 14. raz vás pod majestátnym hradom Krásna Hôrka prenesú do stredoveku Krásnohorské hradné hry a vystúpenia známych šermiarskych skupín.

 

 

 

Tento historický festival sa môže pochváliť najväčším počtom rytierov, dvorných dám, lukostrelcov, šermiarov i sokoliarov. Medzi 250 účinkujúcimi bude dokonca aj šašo. Krásnohorské hradné hry sú jediným podujatím, ktoré sa koná pod hradom Krásna Hôrka, obľúbenou národnou kultúrnou pamiatkou na Gemeri.

Medzi najvyhľadávanejšie (najmä detskými návštevníkmi) body programu každoročne patrí dobývanie slameného hradu Slamburg, ale aj vlastnoručná remeselnícka výroba pod dohľadom odborníkov.

 

 

Hlavným ťahákom tohoročných Krásnohorských hradných dní bude divadelno-kaskadérska skupina Štvanci z Česka. V poslednom období sa Štvanci sústreďujú najmä na jazdecké predstavenia. Predvádzajú dobové hry, šermiarsku a ohňovú show a kavalérie – vojenské jazdy. Ich umenie ste mohli vidieť už v niekoľkých historických filmoch.

Krásnohorské hradné hry sú zážitkovou exkurziou do minulosti plnej rytierskych súbojov, ale aj dobrého jedla, remesiel a dobového umenia. Nenechajte sa presviedčať a jednoducho príďte. Neoľutujete!

 

 

 

 

Program Krásnohorských Hradných Hier:

 

3.8.2019
Krásnohorské podhradie

Vitajte v časoch rytierov! Keď prídete prvú augustovú sobotu do Krásnohorského Podhradia, ako by ste nasadli do stroja času. Už po 14. raz vás pod majestátnym hradom Krásna Hôrka prenesú do stredoveku Krásnohorské hradné hry a vystúpenia známych šermiarskych skupín.

 

 

 

Tento historický festival sa môže pochváliť najväčším počtom rytierov, dvorných dám, lukostrelcov, šermiarov i sokoliarov. Medzi 250 účinkujúcimi bude dokonca aj šašo. Krásnohorské hradné hry sú jediným podujatím, ktoré sa koná pod hradom Krásna Hôrka, obľúbenou národnou kultúrnou pamiatkou na Gemeri.

Medzi najvyhľadávanejšie (najmä detskými návštevníkmi) body programu každoročne patrí dobývanie slameného hradu Slamburg, ale aj vlastnoručná remeselnícka výroba pod dohľadom odborníkov.

 

 

Hlavným ťahákom tohoročných Krásnohorských hradných dní bude divadelno-kaskadérska skupina Štvanci z Česka. V poslednom období sa Štvanci sústreďujú najmä na jazdecké predstavenia. Predvádzajú dobové hry, šermiarsku a ohňovú show a kavalérie – vojenské jazdy. Ich umenie ste mohli vidieť už v niekoľkých historických filmoch.

Krásnohorské hradné hry sú zážitkovou exkurziou do minulosti plnej rytierskych súbojov, ale aj dobrého jedla, remesiel a dobového umenia. Nenechajte sa presviedčať a jednoducho príďte. Neoľutujete!

 

 

Na toto zaujímavé podujatie určené pre celé rodiny vás tento rok prepraví aj mimoriadny vlak. Ten vás v ranných hodinách dopraví z Košíc do Rožňavy a vo večerných zase naspäť. Na železničnej stanici v Rožňave následne prestúpite na autobusy kyvadlovej dopravy, ktorú bude po celý deň premávať na trase Rožňava – Krásnohorské Podhradie a späť. Cena spiatočného lístka na vlak je jednotná 5€ pre všetky osoby staršie ako 6 rokov. Deti do 6 rokov cestujú zadarmo, no bez nároku na vlastné miesto.

 

Využite možnosť prepravy naším vlakom a zabudnite na starosti spojené s parkovaním či tankovaním.

Rezervujte si miesto v našom mimoriadnom vlaku ešte dnes a už vám nič nezabráni stráviť sobotu 3. augusta medzi udatnými rytiermi či sokoliarmi.

 

 

Gombasecké údolie sa rozprestiera uprostred Národného parkuSlovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny, v doline rieky Slaná. Práve tu sa nachádzaznáma Gombasecká jaskyňa, ktorá bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO apatrí medzi najvýznamnejšie v Slovenskom krase.Veľmi významnýje všakaj areál zaniknutého gotického kláštora Paulínov zo 14. storočia.Ide o sakrálnu pamiatku, ktorá savďaka podpore programu Terra Incognita stala súčasťou náučného chodníka Gombasek už v roku 2017. Chodník, ani ruiny paulínskeho kláštora si nevyžadujú sprievodcu, a turisti si ich môžu prezrieť samostatne. Tento rok tu má pribudnúť nový vstupný objekt a informačné prvky v areáli kláštora, pričom financovanie bude zabezpečené formou dotácie z programu Terra Incognita. Dlhodobým zámerom je postupná celková rekonštrukcia chrámovej lode kláštora s použitím pôvodného stavebného materiálu, ktorý bol využitý na stavbu ostatných neskorších objektov, a teraz sa nachádza v areáli určenom na sanáciu. Tentojedinečný sakrálny priestor je vhodnou lokalitou na usporadúvanie sobášov, koncertov a rôznych kultúrnych podujatí. Na opačnom konci náučného chodníka, v samotnom areáli prírodnej pamiatky UNESCO, sa nachádza jeden z posledných dobových architektonických artefaktov, ktorý symbolizuje novodobú históriu Gombaseckej jaskyne ako prírodnej atraktivity. Je to objekt odpočinkovej terasy, ktorá bola súčasťou letnej reštaurácie situovanej pri vstupe do jaskyne. Tento rok ju čaká revitalizácia so zachovaním pôvodného konštrukčného riešenia.

Výška dotácie: 19 000 EUR

 

Žiadateľ: Kikelet o.z. Košice 

Kontaktná osoba: Örs Orosz, info@gombaszog.sk, 0917 746 851

 

Slavec - Gombasek

Jedným z najkrajších prírodných úkazov na území Národného parku Slovenský kras je bezpochyby Gombasecká jaskyňa, ktorá je zapísaná na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Blízko nej sa nachádza turistický areál, ktorý sa postupne premieňa na atraktívne miesto.

Krásnohorské Podhradie, areál pod hradom Krásna Hôrka

Krásnohorské hradné hry majú za sebou ďalší úspešný ročník. Prvú augustovú sobotu vyšlo počasie ako na objednávku a obľúbený festival prilákal pod Krásnu Hôrku viac ako 4 tisíc návštevníkov z celého Slovenska od Bratislavy až po Michalovce. Medzi nimi nechýbali skalní priaznivci Krásnohorských hier, ale ani takí, ktorí sem prišli po prvý raz.

Organizátori opäť pripravili množstvo overených atrakcií, vďaka ktorým vládla na podujatí počas celého dňa stredoveká atmosféra. Svoje zručnosti predviedli šermiari, lukostrelci, sokoliari aj rytieri. Nemenej zaujímavá bola delostreľba alebo dobové tance. Veľký úspech však mal najmä turnaj o Krásnohorský červený šíp a taktiež predstavenie oživujúce jazdecké tradície maďarských čikóšov a husárov. Vyvrcholením programu boli súboje rytierov a jazdcov na koňoch. Po západe slnka však stredovekí bojovníci zložili svoje meče a prenechali pódium Petrovi Cmorikovi a jeho kapele.

 

Prázdninovú zábavu si vo veľkom užili aj deti. Do Krásnohorského Podhradia ich prišlo približne 800 a podujatie tak aj tento rok potvrdilo svoj rodinný charakter. Počas bitky o slamený hrad Slamburg sa dosýta vyšantili všetci detskí stredovekí dobyvatelia. Pre malých bojovníkov však bola lákadlom predovšetkým Rytierska dráha. Tí, ktorí ju zvládli absolvovať celú, získali špeciálny dekrét a boli menovaní do rytierskeho stavu.

 

4.8. 2018, 10:00
Krásnohorské Podhradie, areál pod hradom Krásna Hôrka

Rytieri, sokoliari, husári a nespočetné množstvo ďalších stredovekých bojovníkov. To všetko a ešte viac na vás čaká prvú augustovú sobotu pod jednou z najkrajších starobylých pevností Slovenska na trinástom ročníku obľúbeného podujatia Krásnohorské hradné hry. Spestrením a zároveň vyvrcholením dobovej programovej ponuky bude spevácka hviezda zo súčasnosti - Peter Cmorik. V cene vstupenky, ktorá stojí 4 eurá v predpredaji alebo 7 eur na mieste, je zahrnutá aj návšteva Mauzólea Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí.

Celý hradný festival sa bude odohrávať pri parkovisku pod Krásnu Hôrkou, hneď na dvoch miestach súčasne. Počas celého dňa budete mať na výber medzi vystúpeniami na pódiu a predstaveniami v tábore na lúke. Za pozornosť však rozhodne stojí aj sprievodný program s jarmokom dobových remesiel, dobovej kuchyne, historického tábora, sokoliarskeho dvora, Čajovne kráľa Žigmunda, či pestrou ponukou detských atrakcií.

 

Nabitý program Krásnohorských hradných hier sa začne presne o 10-tej predpoludním. Slávnostné otvorenie festivalu spojené s predstavením účinkujúcich tak bez problémov stihnú aj tí z vás, ktorí si zvyknú pospať o niečo dlhšie. V prvej polhodinke nebude chýbať ani veľký sprievod a v tom istom čase na lúke pod hradom otvorí svoje brány tábor, v ktorom sa predstaví Bojová jednotka Cech terra de selinam a zároveň sa začne Lukostrelecký turnaj o krásnohorský červený šíp. Od 11-tej sa o zábavu pred pódiom postará country kapela Marná to snaha, zatiaľ čo v tábore odštartujú rytierske turnaje a pre deti bude k dispozícii rytierska dráha. Na pravé poludnie sa môžete tešiť na šermiarske vystúpenie Fringia, po ktorom bude nasledovať výcvik mladých rytierov. Tých totiž čaká zaujímavá úloha v podobe bitky o slamený hrad Slamburg. Alternatívou k tomuto programu bude na pódiu rozprávka Miroslav Kasprzyk.

 

O14-tej popoludní sa začne na lúke hlavný program. Organizátori tento rok pripravili sprievod jazdcov na koňoch, či veľkolepé predstavenie plné jazdeckých tradícií maďarských čikóšov a husárov. Chýbať však nebudú ani sokoliari a na záver sa môžete tešiť na atraktívne bitky na koňoch. Na pódiu medzitým vystúpia členovia zoskupenia Fringia s dobovými tancami a delostreľbou. Deti, ktoré nestihli prvú bitku o slamený hrad Slamburg, sa budú môcť zúčastniť na druhej „verbovačke“ o 18:30. Program na lúke o hodinu neskôr uzavrie Večerná hromadná bitka. Po nej už tábor zatvorí svoje brány, aby sa všetci mohli presunúť ku pódiu, kde o 20-tej večer vystúpi hlavná hviezda tohtoročných Krásnohorských hradných hier – Peter Cmorik.

Do areálu pod hradom bude každú hodinu premávať autobusová kyvadlová doprava. Prvý spoj vyrazí z autobusovej stanice v Rožňave o 9:30 a posledný vás odvezie z festivalu o 22:00.

 

 

Stránky

Odoberať RSS - Rožňava