Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Trebišov

Tokaj

 

September a október je obdobím dozrievania lahodných bobúľ viniča, keď sa ich premena na kráľovský nápoj iba začína. Je to aj obdobie, v ktorom môžete najmenšiu vinohradnícku oblasť na Slovensku spoznávať zo sedla bicykla, a to napríklad aj počas športového podujatia Tour de Tokaj 2019, kde si zmerajú sily cyklisti a bežci. Netradičné preteky uprostred viníc sa uskutočnia 12. októbra a medzi TOP podujatia Košického kraja sa dostávajú po prvý raz.

Tokaj je čarovné miesto plné nekonečných viníc, studených tufových pivníc, ale aj iných nádherných miest. Nepýši sa len elixírom večnej mladosti, ale aj svojou bohatou históriou a tradíciami. Tokaj má toho v ponuke naozaj veľa. V prípade, že vám je podujatie Tour de Tokaj sympatické, no súťažiť sa nechystáte, máme pre vás zoznam skvelých tipov, ako si tento deň užiť a spoznať či ochutnať Tokaj plnými dúškami.

Odvezte sa tam už teraz, a to aj s bicyklom vďaka Tokajskému cykloexpresu, ktorý premáva každú septembrovú sobotu z Košíc. Súčasťou nášho špeciálneho vlaku sú aj organizované cyklovýlety. Viac informácií a lístky na Tokajský cykloexpres nájdete tu: https://vylety.kosiceregion.com/tokajsky-cykloexpres

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

 

Tokaj je, samozrejme, najznámejší tým, že sa tu takmer všetci venujú vínu. Na to, aby ste si dohodli jeho ochutnávku, nepotrebujete chodiť ďaleko. Či už stavíte na veľké známe vinárstva, alebo uprednostníte skôr intimitu a tajomnosť malých nadšených vinárov, je len na vás.

Za návštevu rozhodne stoja vinárstva Tokaj Macik Winery, J & J Ostrožovič, Tokaj & CO či novovybudované Chateau GRAND BARI, alebo Zlatý Strapec. Každé z nich vás zaručene očarí aj autentickou atmosférou, ktorú dotvárajú aj priestory pod zemou, kde skvelé tokajské víno dozrieva. Medzi jednotlivými vinicami sa počas septembra môžete prepravovať špeciálnym vláčikom.

 

 

Od roku 2015 je dominantou Tokaja 12 metrov vysoká Vyhliadková veža, ktorá je jedinečná svojím tvarom dreveného suda a objavíte ju vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na okolité vinohrady, a ten určite stojí za to. Ubezpečujeme vás, že túto vyhliadkovú vežu neprehliadnete. Veža je spolu s altánkom a detským ihriskom ideálny oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. Tokajská vyhliadka získala v roku 2016 titul Stavba roka.

Krásy Tokaja môžete spoznávať aj z paluby lode. Pýtate sa, ako je to možné? Po rieke Bodrog totižto počas víkendu premáva výletná loď, ktorou sa preplavíte z obce Viničky až do susedného Maďarska. Odplaví vás buď do bližšieho mesta Sárospatak s možnosťou návštevy miestneho hradu, alebo až do mestečka Tokaj, kde rieka Bodrog zaniká sútokom rieky Tisy. Súčasťou plavby je slovný výklad o zaujímavostiach rieky Bodrog, flóre a faune v chránených lokalitách.. Na lodi je možná ochutnávka tokajských vín a pohostenie. Plavba po rieke Bodrog patrí medzi nezabudnuteľné fakultatívne výlety loďou nielen pre študentov, ale aj rodiny s deťmi. Viac informácií sa dozviete na ich oficiálnej stránke alebo na tel. čísle +421 907 672240.

 

 

Nahliadnuť do histórie vinohradníckej obce a priblížiť si tak tradičné remeslá, zvyky a tradície života na Tokaji môžete v Dome ľudových tradícii. Toto krásne mini múzeum nájdete v obci Čerhov. Pred jeho návštevou si však dohodnite stretnutie na tel. čísle +421 566 793 222.

Samotná rieka Bodrog je tiež veľmi zaujímavá. V jej okolí sa nachádza sústava mŕtvych ramien pospájaných kanálmi, ktoré tvoria chránenú prírodnú rezerváciu. Jedným z najznámejších je rybník Podkova. Názov má odvodený od jeho charakteristického tvaru a patrí medzi obľúbené celoročne vyhľadávané miesta. Svoje vyžitie tu nájdu nielen rybári, ale aj milovníci člnkovania. Peši sa k Podkove dostanete z obce Borša (1,8 km) alebo zo Stredy nad Bodrogom (2,6 km).

 

 

Ak patríte medzi vyznávačov a hľadačov miest s prirovnaním “naj”, na Tokaji si tiež prídete na svoje. Na území obce Klin nad Bodrogom sa v skutočnosti nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou len 94,3 metrov nad morom. Na okraji tejto obce stojí aj zrúcanina kostola z 13. storočia, ktorý bol vybudovaný z lomového a riečneho kameňa.

Na Tokaji sa rozhodne nudiť nebudete. Dobré víno, krásna príroda, historické pamiatok a atrakcie či vyše 80 kilometrov cyklotrás vás o kvalitách tohto malebného kraja rozhodne presvedčia. Nasadnite na náš Tokajský cykloexpres už teraz alebo spojte návštevu tejto vinárskej oblasti s akciou Tour de Tokaj.

O fantastických podmienkach pre cyklistov vás presvedčí aj video z cyklopotuliek po Tokaji.

https://www.youtube.com/watch?v=pM01UkeunI4&t=132s

 

12.10.2019
Tokaj

 

Cyklisti a bežci z celého okolia sa už o pár dní postavia na štart jedinečných pretekov Tour de Tokaj a zabojujú o víťazstvo. Zamierte aj vy 12. októbra na Tokaj a staňte sa súčasťou tohto prestížneho “vinárskeho” pelotónu!

Tokaj, územie známe ako “kráľovstvo” slovenských vín, sa už tento október stane dejiskom fantastickým, adrenalínom nabitým podujatím Tour de Tokaj. Ide o bežecké a cyklistické preteky s netradičnými traťami, kľučkujúcimi pomedzi vinohrady. Táto Tour je jedinečná príležitosť, ako spoznať našu najmenšiu vinohradnícku oblasť so zvýšeným tepom.

Prihláste sa aj vy a zabojujte o titul víťaza Tour de Tokaj - registrácia je už spustená - https://tokaj.mtbiker.sk/

 

 

Pred každým športovým výkonom je potrebná kvalitná rozcvička. Inak to nebude ani na Tour de Tokaj. Profesionálny tréneri predvedú tie najlepšie cviky, vďaka ktorým sa predíde úrazom a zvýši sa výkon. Všetci pretekári odštartujú z futbalového ihriska v Malej Tŕni o 10. hodine doobeda a pokračujú po trati cez obce Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Pre bežcov bude pripravená trať s dĺžkou 11,5 kilometra s prevýšením 150 metrov. “Saganovci” sa celkovo prevezú 37 kilometrov, na ktorých môžu predviesť svoje cyklistické prednosti.

Na štart sa môže postaviť ktokoľvek bez ohľadu na vek či pohlavie. Účastník sa rozhodne sám či sa chce prihlásiť do súťažnej alebo nesúťažnej kategórie. Tour de Tokaj ulahodí aj tým, pre ktorých je dôležitejšia účasť ako víťazstvo. Nesúťažných bežcov v kategórii RUN čaká trať s dĺžkou 5 kilometrov a cyklistov zas kategória BIKE REKREA. Tí najmenší si svoju kondíciu a bojovnosť môžu otestovať na kratšej, 1 kilometer dlhej pretekárskej BABY dráhe.

 

 

Každý účastník obdrží štartovací balíček, obsahujúci nielen samotné číslo pretekára či energetickú tyčinku, ale aj pamätnú medailu a jedinečnú momentku z cieľa. Všetkých víťazov čakajú zaujímavé výhry od sponzorov tohto podujatia a diplom.

Ak stále nie ste rozhodnutý či sa na Tour de Tokaj prihlásiť, možno vás presvedčí aj fakt, že každý zaregistrovaný bude zaradený v tombole. Pretekárom zahrá do tempa DJ a tanečná bubnová show v podaní BUBONZ a ASC.Cheerleaders rozhýbu každého. Počas celého podujatia budú tých najmenších športovcov zabávať Tokajka, Tokajko a Muzejíček. Nielen deti ale aj dospelí si v programe nájdu obľúbenca. Hudobné, tanečné a divadelné vystúpenia, workshopy, prezentačné stánky, spomienková fotostena, ale aj stan Košice Región Turizmus vyplnia voľný čas všetkým športovcom a ich podporovateľom.

Prezentácia účastníkov sa spustí už v piatok 11. októbra o 15:00 v Tokajskom Informačnom centre, (Dlhá 230, Čerhov). Všetky ďalšie informácie, štartovné pre jednotlivé kategórie a možnosť registrovať sa nájdete na stránke - https://tokaj.mtbiker.sk/

POZOR! Len do konca septembra premáva každú sobotu na Tokaj mimoriadny vlak - Tokajský cykloexpres. Ten odvezie z Košíc nielen vás, ale aj váš bicykel. Súčasťou expresu sú aj organizované cyklopotulky so sprievodcom. Necyklisti môžu Tokaj navštíviť s cieľom ochutnávky vín v niektorej z tokajských vinární. Medzi jednotlivými vinicami premáva od štvrtku do nedele špeciálny vláčik.

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

 

12.10.2019
Tokaj

 

Objavte krásu slovenského Toskánska a nechajte sa zlákať na športový víkend plný cyklistiky a behu v nádhernom romantickom prostredí dolného Zemplína. Tour de Tokaj sú cyklisticko-bežecké preteky uprostred viničných sadov, ktoré by si žiadny športovec a milovník vína nemal nechať ujsť.

 

 

Keď sa povie Tokaj, predstavíte si nekonečné slnkom zavalené vinice, studené tufové pivnice a kvalitné slovenské víno. No aj tento rok sa vám s touto vinohradníckou oblasťou bude spájať skvelé športové podujatie! Pripravte sa teda na to, že začiatok októbra (12.10.) bude na Tokaji patriť nielen vínu, ale predovšetkým športu. Premastite reťaze, dofúkajte kolesá alebo oprášte bežecké topánky! Tour de Tokaj je pripravený na svoj ďalší ročník.

Tieto zaujímavé preteky naprieč Tokajom sú určené pre všetkých aktívnych aj rekreačných športovcov. Stačí si len zvoliť disciplínu - beh (5-10 km ) alebo cyklistiku, náročnosť a prísť do cieľa... Jednoduché! Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Súťažiť môže každý, bez ohľadu na vek či pohlavie, pretože aj pre tých najmenších budú pripravené BABY trate s dĺžkou 1 km. Nemusíte sa však báť, Tour de Tokaj nie je len o športovaní, ale aj o skvelom programe, preto začnite trénovať, dobrú kondičku bude potrebovať každý.

Či už ste cyklista alebo bežec, Tokaj vás nadchne a víno z tejto oblasti zaručene posilní. Staňte sa šampiónom a získajte aj vy zelený dres svoju tokajskú medailu!

 

 

Aktuálne vás na Tokaj odvezie každú septembrovú sobotu Tokajský cykloexpres. Ten odvezie nielen vás, ale bezplatne aj váš bicykel. Súčasťou tohto mimoriadneho vlaku sú organizované cyklopotulky po Tokaji, počas ktorých objavíte čarovné miesta tejto oblasti so sprievodcom. Tokajský cykloexpres je určený aj pre ľudí, ktorí chcú navštíviť Tokaj s cieľom degustácie miestnych vín. Známi vinohradníci vás srdečne privítajú a pohostia. Medzi jednotlivými vinicami premáva počas celého septembra od štvrtku do nedele.

Ako sa dostanete od Tokajského cykloexpresu na Tour de Tokaj? Organizátori podujatia majú pripravený mikrobus, ktorý bude na vlak čakať o 8:45 v stanici Čerhov. V prípade väčšieho počtu záujemcov o túto prepravu sa mikrobus otočí na viackrát.

 

Slanec

Zrúcanina Slanského hradu sa týči na strmom kopci nad obcou Slanec a tvorí typickú siluetu tohto regiónu. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, no tak ako mnohé iné hrady na Slovensku bol v 17. storočí značne poškodený. V roku 1815 dal majiteľ panstva Jozef Forgách zrekonštruovať centrálnu hlavnú vežu a zriadil v nej rodové múzeum a obrazáreň. Tam bol kedysi umiestnený dobový nábytok, obrazy rodových erbov, ale aj predmety dennej potreby. Po smrti Štefana Forgácha (r. 1916), posledného člena rodu sídliaceho v obci Slanec, múzeum existovalo ešte do roku 1937. Počas druhej svetovej vojny začala hradná veža, dnes nazývaná Nebojsa, postupne chátrať a začiatkom 21. storočia sa vplyvom poveternostných podmienok postupne úplne rozpadla.

 

 

Dnes sa však hradu črtá istejšia budúcnosť. Vďaka podpore Košického samosprávneho kraja z výzvy Podpora kreatívneho cestovného ruchu 2019 v rámci programu Terra Incognita dôjde ku znovuzrodeniu zaniknutej obrazárne a rodového múzea Forgáchovcov. Presne 9 000 eur využije Občianske združenie Zachráňme hrad Slanec na revitalizáciu tejto historickej pamiatky. Najdôležitejšou stavebnou úpravou bude obnova dverných a okenných výplní veže hradu, čím sa výrazne skráti doba, ktorá ochranárov hradu delí od sprístupnenia hradnej veže so stálou expozíciou širokej verejnosti.

 

 

Takýmto stavebným zásahom sa vytvoria bezpečné priestory pre výstavu artefaktov, ktoré sú aktuálne uložené v dočasnom sklade a pôvodné rodové múzeum a obrazáreň budú opäť slúžiť svojmu účelu. Dôjde tiež k ochrane existujúcich drevených konštrukcií pred poveternostnými vplyvmi a neprispôsobivými návštevníkmi.

Cieľom obnovy hradu nie je len jeho konzervácia a zabezpečenie pamiatky pred zničením, ale predovšetkým zatraktívnenie tejto turistickej lokality. Hrad Slanec je významnou historickou pamiatkou s edukačnou hodnou, no okrem iného ponúka aj nádherný výhľad na celé okolie.

 
12.10.2019
Tokaj

Začiatok októbra (12.10.2019) bude patriť športu a vínu, a to konkrétne behu, cyklistike a Tokaju.

Zaujímavé športové podujatie, Tour de Tokaj, otestuje pevnú vôľu všetkých milovníkov športu a dobrého vína. Vinohradnícka oblasť Tokaj je predovšetkým miestom zrodu kráľovského moku, no tentokrát sa stane miestom bežeckých a cyklistických pretekov. Je to jedinečná príležitosť, ako spoznať túto destináciu a jej nádherné vinice so zvýšeným tepom.

 

 

Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Tour de Tokaj je určený pre aktívnych, ale aj rekreačných športovcov. Na preteky sa môže prihlásiť každý, bez ohľadu na vek či pohlavie. Svoje sily si športovci zmerajú vo viacerých súťažných disciplínach, ktoré sa líšia dĺžkou trate (5/10 kilometrov). Je už len na vás, či sa cítite doma viac v bežeckých topánkach alebo v sedle bicykla. Tí najmenší si svoju kondíciu a túžbu po víťazstve môžu otestovať na kratšej, 1 kilometer dlhej pretekárskej dráhe.

Nájdite v sebe odvahu a prihláste sa na jedinečné preteky naprieč vinicami Tokaja! Zelený ani žltý dres síce nezískate, no najlepšie víno od slovenských vinárov môže byť ešte lepšou motiváciou.

Okrem samotných pretekov bude pre návštevníkov pripravený cyklo výlet so sprievodcov, ochutnávky vína či ďalší sprievodný program. Nudiť sa rozhodne nebudete. Tour de Tokaj môže byť jesennou skúškou vašej kondície. Zlaté tokajské medaily sú pripravené, a čo vy?

 

 
Kampaň:
Tour de Tokaj

Vinohradnícka oblasť Tokaj zažíva svoje znovuzrodenie. Občianske združenie Tokajská vínna cesta zakúpila niekoľko bicyklov, ktoré ponúka na prenájom pre návštevníkov celej oblasti. Avšak žiaden z týchto prenajímateľných bicyklov sa nenachádza vo Veľkej Tŕni. Predovšetkým v letných mesiacoch sem prichádzajú hostia na pobyty dlhšie ako 2 noci. Najjednoduchšou a zdraviu prospešnou možnosťou ako spoznať vinohradnícku oblasť sú bicykle. Návštevníci majú k dispozícii viac ako 80 km značených cyklotrás, pričom cyklovýlety je možné realizovať všetkými smermi. Práve pre nich je vhodné vytvoriť itinerár, aby spoznali bližšie celú vinohradnícku oblasť Tokaj.

Pomôcť tomu má nová požičovňa bicyklov priamo vo Veľkej Tŕni, ktorá vzniká vďaka dotácii z programu Terra Incognita. Návštevníci si budú môcť vybrať spomedzi 13 kvalitných bicyklov (5 pánskych, 5 dámskych a 3 detských),avšak k dispozícii budú aj 2 terénne kolobežky a tiež cyklovozík pre malé deti a 2 detské sedačky na bicykel. Cyklisti s obľubou navštevujú aj tufové pivnice gazdovských vinárov vo Veľkej Tŕni, avšak nemajú si kde bezpečne nechať svoje bicykle. Osadením bicyklového státia zabezpečíme, aby bicykle boli uzamknuté a návštevníci mohli poznávať aj krásy tohto regiónu pod zemou. Cez víkendy počas poslednej letnej sezóny areál historických tufových pivníc navštívilo aj viac ako 40 cykloturistov.

Výška dotácie: 8 700 eur
Vlastné zdroje žiadateľa: 1 075 eur

Žiadateľ: Tomáš Kapraľ
Kontaktná osoba: Mgr. Naďa Kapraľová, nada.kapralova@gmail.com, 0905 837 829

22.9. 2018, 10:00
Malé Trakany

Slivky majú v gastronómii všestranné využitie. Okrem tradičného slivkového lekváru, či známeho hrejivého nápoja sa objavujú aj v rôznych sladkých jedlách. Niekto ich pridáva do plnky v pečených buchtách, alebo v zemiakových guliach. Existuje tiež množstvo receptov na rôzne druhy koláčov, ktorým dodávajú špecifickú chuť práve slivky. Nájdu sa však aj fajnšmekri, ktorí pridávajú sušené slivky napríklad do vianočnej kapustnice. O slivkách by ste mali vedieť aj to, že na ľudský organizmus majú priaznivé účinky. Vďaka obsahu vitamínu E prirodzeným spôsobom podporujú náš imunitný systém, nachádza sa v nich aj vlánknina, ktorá pomáha naštartovať trávenie, a zároveň sú tým správnym doplnkom stravy pri problémoch s cholesterolom.

Tradície spojené so spracovaním sliviek si už po siedmykrát pripomenú aj v Malých Trakanoch na obľúbenom Dni sliviek. Návštevníci budú môcť vidieť ako sa varí slivkový lekvár v kotloch, ale aj ochutnať slivkové dobroty z pece pripravené na otvorenom ohni. Na programe je aj deň otvorených dverí v obecnej pálenici a chýbať samozrejme nebude ani lahodná slivovica. Okrem toho sú pripravené vystúpenia ľudových súborov, výstava remeselníckych výrobkov a tvorivé dielne pre deti. Svoje umenie predvedú taktiež lukostrelci Karosi Turul a ľudoví umelci. 

Ak sme vás navnadili a práve sa vám zbiehajú slinky na chutné slivky, neváhajte a v sobotu 22. septembra navštívte Malé Trakany a podujatie Deň sliviek.

ilustračné foto: www.maletrakany.sk

13.10.2018, 9:30
Malá Tŕňa

Tokajská oblasť je známa predovšetkým vinohradníctvom a výnimočným vínom. V malých obciach tu nájdete desiatky až stovky tufových pivníc, kde majú miestni vinári ukryté svoje tekuté bohatstvo. Ochutnávka tradičného vína, či prehliadka vinohradov však zďaleka nie je všetko čo tu môžete zažiť. Presvedčí vás o tom už tretí ročník športového podujatia Tour de Tokaj.

Preteky odštartujú 13. októbra v piatich kategóriách. Zdatnejší cyklisti si zmerajú sily na trati medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa, Čerhov, kde na nich čakajú krásne výhľady na vinohrady a okolitú prírodu. Okrem toho je pripravená aj kategória Bike rekrea, kde majú cyklisti na výber z troch trás podľa kondície. Pretekať na Tokaji však môžete aj bez bicykla a to hneď v troch bežeckých kategóriách. K dispozícii sú dve hlavné trate v dĺžke 5 a 10 kilometrov, zúčastniť sa však môžu aj deti v samostatnej kategórii, pričom pobežia na trati dlhej 1 kilometer. Popoludní je pre všetkých účastníkov pripravená aj tombola. Celodenný program spestria sprievodné podujatia ako bubnová show, detský kútik, spomienková fotostena a maskoti regiónu Tokaj. Organizátori nezabudli ani na milovníkov vína, ktorí určite ocenia degustáciu rôznych druhov vína aj burčiaku.

foto: ilustračné

18.8. 2018
Trebišov

Trebišovský mestský park sa stal v sobotu centrom osláv ukončenia žatvy na Zemplíne. Obľúbené podujatie Chlebom a vínom odštartovalo dožinkovým sprievodom, o ktorý sa postarali miestni folkloristi. Dejiskom bol už tradične mestský park, program sa však tento rok presunul z areálu Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína do vnútornej časti parku, čo návštevníkov príjemne prekvapilo. Počas horúceho dňa sa totiž každý mohol skryť v tieni stromov. Chlapi v ľudových krojoch zavesili dožinkový veniec priamo na pódiu a v rovnakom čase sa začali aj oslavy vo Veľkej Tŕni na Festivale gazdovských vín. Medzi týmito miestami po celý čas premávala kyvadlová doprava.

V mestskom parku sa predstavili folklórne skupiny z regiónu, divadelný súbor Via Cassa Košice a pozornosť tisícov návštevníkov pútala aj bubnová show Batida. Alternatívou k hlavnému programu bola prehliadka kaštieľa spojená s prehliadkou viacerých expozícií, vrátane mini výletu k vodnému hradu Parič a k Mauzóleu Grófa Júliusa Andrássyho. Ľudia mohli ochutnať aj rôzne dožinkové dobroty. Domáce šišky, tradičný slivkový lekvár, lokše, či tokajské koláčiky išli doslova na dračku. V ponuke nechýbalo ani tokajské víno.

O zábavu pre najmenších sa postarala Krajina Haliganda, no malých chlapcov lákala predovšetkým možnosť posadiť sa za volant traktora. Starších zaujala výstava historických motoriek, kováčska dielňa, či vyrezávané drevené sochy biblických postáv. Podvečer vyvrcholil program vystúpením speváka BuranoWski. Spolu s ním na javisku zažiarili aj deti s lampášikmi, ktoré sa aj tento rok zahrali na mušky Svetlušky. Po zotmení prišlo na rad moderné umenie v podobe videomappingu, soundartu a site-specific inštalácií.

 

18.8. 2018, 12:00
Trebišov,

Na konci žatvy kedysi automaticky nasledovali oslavy, ktoré poznáme pod názvom dožinky. Z najkrajších klasov obilia sa plietli vence a blízki príbuzní sa stretli pri veľkej hostine. Roky však plynuli a tradícia dožinkových slávností sa u nás sčasti vytratila. Rozhodne to však nebude platiť 18. augusta v Trebišove na obľúbenom festivale Chlebom a vínom. Podujatie sa začne na pravé poludnie svätou omšou v Gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky v Trebišove, po ktorej bude nasledovať dožinkový sprievod mestom.

V areáli Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove je pripravený hlavný program plný rôznych atrakcií, pri ktorých si môžete zaspomínať aj na to, ako ste dožinky oslavovali vy, alebo vaši starí rodičia. Krátko popoludní sa bude mlátiť obilie, mlieť zrno, pripravovať cesto na chlieb a piecť voňavý bochník. Z oblasti tradičnej gastronómie na vás čaká varenie slivkového lekváru v kotle, pečenie lokší, tokajských koláčikov a množstvo ďalších dobrôt. Na svoje si prídu aj milovníci vína, ktorí si budú môcť pozrieť premenu hrozna na obľúbený alkoholický nápoj a chýbať nebude ani degustácia zlatého moku.

Od 13tej hodiny sa začnú prehliadky Barokovo – klasicistického kaštieľa, nížinného vodného hradu Parič a mauzólea grófa Júliusa Andrássyho za zvýhodnené vstupné – 3 eurá. O hodinu neskôr odštartuje dožinkové pásmo v podaní divadelníkov G Trebišov a folklórnych skupín Trebišovská Orgonina, Doľinka z Veľkých Ozoroviec a Dubiny z Dargova. Neskôr sa k nim pridá známa šermiarsko – divadelná spoločnosť Via Cassa z Košíc s predstavením o svätom Jurajovi, svätej Alžbete a svätom Mikulášovi. V rovnakom čase sa však budete môcť zúčastniť aj na rôznorodých aktivitách v parku. Možno vás zaujme prezentácia historických motoriek a traktorov, na ktorých sa budete môcť aj povoziť. Ak ste kreatívni a máte šikovné ruky, rozhodne vyskúšajte tvorivé dielne, kde si môžete vyrobiť vlastný suvenír. Skúsení drevorezbári vám predvedú vyrezávanie z dreva, budete môcť nahliadnuť do kováčskej dielne alebo sa priučiť ako sa múti maslo.

Organizátori nezabudli ani na najmenších, ktorí budú mať o zábavu postarané po celý čas. Pre deti je pripravená Krajina Haliganda, hudobný kútik s netradičnými aj tradičnými nástrojmi, bábky, hra na divadlo, divadelné vystúpenia, pohybové a kreatívne dielne, mini ZOO, rôzne súťaže a iné prekvapenia. Azda najviac atraktívny bude podvečerný a večerný program, ktorý začne o 17-tej bubnovou show Batida. Po nej vystúpi talentovaný hudobník BuranoWski. Deti sa budú môcť počas jeho koncertu pridať k muškám Svetluškám a rozžiariť na pódiu malé lampášiky. Po zotmení bude v trebišovskom mestskom parku nachystaný workshop vizuálneho umenia, takzvaný videomapping, soundart a site-specific inštalácie. Tak neváhajte a v sobotu 18. augusta príďte do Trebišova aj s celou rodinou.

 

Stránky

Odoberať RSS - Trebišov