Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Vybudovanie baníckeho chodníka

TOP LOKALITY - PROJEKTOVÉ ZÁMERY

V Žakarovciach vznikne nový banícky chodník

Obec Žakarovce a jej bezprostredné okolie má historické aj prírodné predpoklady pre rozvoj banskej a cyklistickej turistiky. Obec leží v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria a vznikla ako banícka obec v okrese Gelnica. V roku 2019 tu chcú svoju pozornosť venovať novému informačnému systému, ktorý by túto banícku obec zviditeľnil ešte viac na turistickej mape. V rámci prvej etapy sa pustia do vybudovania náučného „Baníckeho chodníka“, ktorý prevedie návštevníkov baníckou históriou prostredníctvom interaktívnych zastavení. Na trase bude spolu desať „Baníckych zastavení“, s tabuľami, na ktorých turista nájde históriu obce, orientačnú mapu aj zaujímavé obecné „ťaháky“. Žakarovce majú historický potenciál, prírodné bohatstvo, nachádza sa tu chránené vtáčie územie, ťažia aj z kultúrno- spoločenského života v obci. Známe sú tu napr. Folklórne dni Janky Guzovej. K jedinečnosti obce patrí aj dopravná šachta nazývaná ZUZANA, ktorej dvojportál obec svojpomocne postavila ako repliku pôvodného portálu.

Žakarovčania sa chcú teraz pustiť do zreštaurovania objektu – pekárnika (pec na pečenie chleba). Vedľa tejto budovy, ktorá kedysi slúžila ako ubytovanie pre baníkov si môže turista prezrieť ukážku koľaje s baníckymi vozíkmi. Na niektorých zastaveniach banského chodníka vyrastú oddychové zóny s lavičkami a prístreškom. Časovo a finančne náročnejšie bude postupne upraviť vstup šachty Zuzana, kde chcú sprístupniť výstavu s banskými artefaktmi, návštevníci uvidia napr. použité banícke náradie, banícky hunt (vozík), či zaujímavé dokumenty o práci v bani.

Na opravu čaká aj Banský dom s ukážkou baníckeho bývania, ktorý má obec vo svojom majetku. Pred baníckym riaditeľstvom postavia drevenú vežu s klopačkou, zvuk ktorej zvolával baníkov do práce. Ani tu nebude chýbať info tabuľa. Označia aj miesto, odkiaľ viedla lanovka zo ZUZANY do Kluknavy.

Žiadateľ: Obec Žakarovce

Dotácia: 8 000 €

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <iframe> <p>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí