Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Zašlá sláva baníctva v Žakarovciach opäť ožíva

Žakarovce

Baníctvo je stále téma, ktorá zaujíma nielen odborníkov, ale aj laickú verejnosť. Už o pár mesiacov sa budete môcť prejsť po novom banskom chodníku v malebnej obci Žakarovce, v ktorej sa ukrýva viacero banských skvostov.

 

Začiatky baníctva na Slovensku siahajú až do praveku, keď sa tu ťažila meď. Najväčší rozmach zaznamenalo baníctvo od dvadsiatych rokov 18. do polovice 19. storočia. Vtedy Slovensko patrilo k najvýznamnejším producentom drahých kovov, medi a železa v Európe.

 

Žakarovce vznikli ako banská obec na území Gelnice. Prvá písomná zmienka o obci pochádza už z roku 1368. O tom, že Žakarovce boli významnou baníckou obcou svedčí i to, že v roku 1587 mali Žakarovce vlastného banského majstra a v rokoch 1767 – 1788 boli sídlom banského súdu.

 

Ako však roky išli a menili sa nielen štátne režimy, ale aj ekonomická a hospodárska situácia na Slovensku, baníctvo v tejto oblasti postupne zaniklo. Jeho zašlú slávu sa v posledných rokoch rozhodlo oživiť niekoľko obcí a Žakarovce nie sú výnimkou. Obec svojpomocne obnovila zapadnutý vchod do štôlne a postavila repliku pôvodného dvojportálu dopravnej šachty Zuzana.

 

V roku 2019 obec získala cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita finančnú podporu vo výške 8.000 eur, vďaka ktorej môže pokračovať vo svojej snahe zviditeľniť nielen obec, ale hlavne jej banskú históriu. Obec chce využiť svoj potenciál pre cestovný ruch a umožniť tak ďalším generáciám spoznávať históriu a baníctvo v tomto regióne.

 

Z podpory Košického samosprávneho kraja a projektu Terra Incognita sa rozhodli vybudovať banícky chodník v obci Žakarovce, ktorý bude ľudí nabádať nielen k tomu, aby išli do prírody, ale aby sa zároveň niečo naučili.

Chodník bude mať štyri zastávky - Žakarovská koľajnica, Klopačka, Portál Zuzana, Dom pekárnika a suché WC. Jednotlivé zastavenia budú vybavené tabuľou s orientačnou mapou a popisom k danému zastaveniu. Návštevníci tak spoznajú históriu prvej ozubenej železnice v Rakúsko-Uhorsku, spôsob akým sa baníci zvolávali do bane (klopačka), unikátnu dvojportálovú banskú šachtu na Slovensku a drobnú stavbu, v ktorej kedysi pracoval pekárnik a originál staré drevené WC a pisoár.

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.