Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Zrevitalizujú jediný turistický chodník k Ochtinskej aragonitovej jaskyni

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jedným z najväčších prírodných pokladov Košického kraja je Ochtinská aragonitová jaskyňa. Patrí medzi jaskyne Slovenského krasu, ktoré sú zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na svete je len zopár aragonitových jaskýň, ktoré sú prístupné verejnosti, čo zvyšuje “kredit” tejto jaskyne na Gemeri ešte viac.

K Ochtinskej aragonitovej jaskyni vedie jediný turistický chodník, ktorý však bol doteraz v nevyhovujúcom stave. Aj preto väčšina návštevníkov pozná najmä prístup od cesty medzi Jelšavou a Gočaltovom.

 

 

To sa ale má zmeniť už v roku 2019, keď obec Ochtiná uspela so žiadosťou o podporu projektu s názvom K jaskyni peši a na bicykli. Vďaka finančnej podpore 9.000 eur cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita by v poslednom kvartáli tohto roka mal chodník konečne spĺňať požiadavky na aktívny i pasívny relax.

Chodník vedúci lesom meria približne 2,3 km, cesta k jaskyni však začne už na autobusovej zastávke v obci Ochtiná. Ďalej bude smerovať ku kostolu, kde pribudnú oddychové lavičky pre prípad čakania na príchod sprievodcu. Nasledovať bude zastávka pri atraktívnej tradičnej dedinskej izbe. Na konci dediny pod lesom vybudujú oddychový bod s altánkom a sedením pri ohnisku, stojanom na bicykle a hracími prvkami pre deti.

 

 

Ďalšie oddychové stanovište vyrastie približne v polovici chodníka. Tam má vyrásť prístrešok so stolom a sedením, odpadkovými košmi a detskými atrakciami. Neďaleko tohto posedenia pribudne pravidelne udržiavaná prírodná studnička. Úľavu v najnáročnejších pasážach chodníka majú poskytnúť oddychové lavičky, pri ktorých budú umiestnené náučné tabule. Trasa chodníka končí pri jaskyni, kde budú môcť cykloturisti “odparkovať” svoj bicykel v novom stojane.

 

Projekt kladie veľký dôraz na orientáciu turistov a cyklodopravu. Preto sa pri jeho realizácii má dbať na navigačné tabule tak, aby sa v priestore ľahko zorientovali aj amatérski turisti. Pri revitalizácii chodníka má byť znížená jeho náročnosť tak pre peších, ako aj pre cykloturistov.

 

 

 

 

 

Foto: Košice Región Turizmus, Slovago.sk

 
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.