Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily, jej celková dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra. Jej vznik nie je datovaný. V minulosti slúžila na odvodnenie vyššie položených obzorov. K jej uzavretiu došlo v polovici devätnásteho storočia v súvislosti s úpadkom ťažby medi. V sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia ju nanovo otvorili. Cieľom bolo prepojiť štôlňu s nižšie položenými chodbami na žile Krížová vetracím komínom.
Dedičná štôlňa Jozef. Symbol najzlatšej éry lokality Dolného Spiša, kde bolo kedysi baníctvo základom hospodárskeho, ale i kultúrneho rozvoja. Vznikali tu banské osady, z ktorých sú dnes obce či mestá. Aj v „životopise“ mesta Gelnica má baníctvo mimoriadny priestor a aj keď medzičasom upadlo, jeho historický prínos je využiteľný aj v súčasnosti. Kedysi banská štôlňa je dnes turistickou atrakciou aj vďaka podpore programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.
V roku 2016 a 2017 sprístupnili pre návštevníkov dokopy 300 metrov, v budúcnosti by chceli návštevnícku trasu natiahnuť na 500 metrov.
Obhliadku štôlne si môžete rezervovať osobne v Baníckom múzeu v Gelnici alebo na tel. č. 0907 977 236, 053/4821 468