Dolný Zemplín – to nie je len Zemplínska Šírava a vinice na Tokaji. Dolný Zemplín to sú nekonečné nížiny, neznáme dedinky a miesta bez signálu – offline zóny, 200 ročné pralesy a výhľady až do okolitých regiónov či dokonca krajín.
Vihorlatský prales
Viac ako 40 percent územia Slovenska tvoria lesy, čo ho radí medzi najviac zalesnené krajiny Európy. Svoj podiel na tom má aj región Zemplína, na území ktorého sa rozprestiera svetovo unikátny prales s mimoriadne zachovanou faunou a flórou. Vihorlatský prales reprezentuje Slovensko v spoločnom zápise “Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka” (so šiestimi na Ukrajine a piatimi starými lesmi v Nemecku) na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Nechajte sa zlákať na magickú prechádzku pralesom! Pri pohľade na 240-ročné buky, majestátne sa vypínajúce vysoko nad človečí obzor zabudnete, že ste stále na Slovensku. Nech sa sem vyberiete v akomkoľvek ročnom období, Vihorlatský prales je oáza pokoja, kde silu prírody a lesa zažijete na vlastnej koži.
Bez ľudských zásahov tu neustále prebieha nekonečný prírodný cyklus, keď staré stromy uvoľňujú miesto novým a tie okamžite vyrastajú na vhodnom mieste.
Morské oko
Nástupné miesto do Vihorlatského bukového pralesa sa nachádza pri malebnom jazere Morské oko, ktoré je tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. Jazero sa rozprestiera na ploche približne 14 hektárov a jeho dno miestami dosahuje hĺbku až 25 metrov. Okolo jazera vedie chodník, takže si ho môžete pozrieť z každej strany. Od Morského oka vedie náučný chodník plný zaujímavých informácií až priamo na Sninský kameň.
Morské oko, v minulosti nazývané Veľké Vihorlatské jazero, je tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku – po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách.
Kaštielik Morské oko
Rozprávkovú stavbu na brehu Morského oka dala kedysi postaviť v roku 1924 grófka Gladys Vanderbilt-Széchenyi. Dôvodom bola choroba jej dcéry, ktorá tu absolvovala úspešnú liečbu. Aktuálne je kaštielik v správe štátneho podniku LESY Slovenskej republiky a slúži tiež verejnosti ako prázdninový domček. S kapacitou osem ľudí je to ideálne miesto pre viac dňové výlety – rezervácia možná na tel. čísle 0905 336 698.
Sninský kameň
K najkrajším prírodným útvarom Vihorlatských vrchov určite patrí tzv. Sninský kameň, vypínajúci sa nad sopečným jazerom Morské oko neďaleko obce Zemplínske Hámre. Výlet na vyhliadku je možné odštartovať z parkoviska pod jazerom, kde vás od cieľa delí 1,5 hodinová prechádzka vzácnym pralesom. Sninský kameň pozostáva z dvoch zaujímavo tvarovaných skalných brál, starých niekoľko miliónov rokov. Vďaka schodisku, usadenému priamo v skale, sa dostane až na jej úplný vrchol, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na celé okolie.
V prípade priaznivého počasia uvidíte aj Vysoké Tatry, ktoré sú vzdušnou čiarou vzdialene takmer 150 kilometrov.
Vinianske jazero
Okrem prírodného jazera Morské oko sa uprostred Vihorlatských vrchov skrýva ešte jedno, a to Vinianske jazero, ktoré vzniklo po vytvorení umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka. Jazierko sa počas letných mesiacov vyznačuje mimoriadne teplou vodou, preto patrí medzi obľúbené letné “dovolenkové destinácie”. Rokmi sa okolie Vinianskeho jazera zmenilo na príjemnú rekreačnú oblasť, s dostupnými ubytovacími, stravovacími službami pre návštevníkov.
A čo tak, dopriať si lesný kúpeľ? Netreba vám k tomu plávky ani plavecké okuliare. Ide totiž o cestu poznania alebo ,,Shinrin yoku”, japonský výraz pre kúpeľ v lesnej atmosfére, ktorý má pozitívny účinok na ľudské zdravie. Pri tejto lesnej terapii, ktorá je stále obľúbenejšia v mnohých európskych krajinách sa naučíte spomaliť, byť sám so sebou, vnímať detaily a na vlastnom tele spoznávať liečivú silu lesa, takú prirodzenú a dnes i vedecky podloženú. Tento jedinečný, na Slovensku unikátny, projekt vznikol vďaka programu Terra Incognita.
Na dlhoročné vedecké štúdie, ktoré preukázali prospešné pôsobenie lesného prostredia na ľudský organizmus, upozorňujú aj odborníci.
Zrúcanina hradu nad Vinným nám pripomína osem storočí našich dejín. A aby ešte pár rokov vydržala, o obnovu a revitalizáciu hradu sa stará občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Za posledných 500 rokov zažil tento hrad slávu, pád, rabovanie, ale aj veľký záujem zo strany turistov. Archeologický výskum a podpora z programu Terra Incognita pomáhajú hradu zapadnúť na mapu turistických atrakcií v Košickom kraji. K hradu Vinné sa dostaneme najjednoduchšie žltou turistickou trasou od Vinianskeho jazera alebo z obce Vinné modrou trasou (35 m).
Na hrade zažijete jedinečný zážitok aj vďaka pracovníkom, ktorí tu tradičným spôsobom a v tradičných odevoch pracujú na záchrane hradu. Ich heslom je: “Pracuj ako v stredoveku, jedz a pi ako v stredoveku, no uprac za sebou ako zodpovedný a múdry gazda dnešnej doby”.