Jeseň je tu a s ňou aj ideálne počasie na výlety do prírody. Nevadí, že nie je teplo a vždy slnko, veď ako sa hovorí ,,ZLÉ POČASIE NEEXISTUJE, LEN ZLE OBLEČENÝ TURISTA”. Tri obce, tri osobnosti, tri veľké mená – Dobšinský, Šafárik a Hronec. Ich život, prácu a celoživotné diela môžete spoznať počas jedného dňa, a to priamo v ich rodných obciach. Či sa už vyberiete na výlet ako peší turista, cyklista alebo pohodlne autom, je už na vás. Všetky možnosti sú otvorené a vám nič nebráni spoznať týchto významných pánov z Gemera.
Turistická cesta vedie priamo z pred ich rodných domov. Najlepší štart je v obci Gočovo, odkiaľ sa vydáte smerom od kostola po zelenej značke. Chodník vás prevedie cez Kobeliarovo, malebnú dedinku Brdárka až do cieľa, ktorým je pre vás rodná obec rozprávkara Dobšinského, Slavošovce. Celá trasa má dĺžku 25 kilometrov a zvládnete ju za necelých 7 hodín.
Čo na trase môžete vidieť a zažiť?
Rodný dom Jura Hronca – Obec Gočovo
V neprehliadnuteľnom modrom dome uprostred dediny Gočovo sa narodil a vyrástol jeden z najväčších slovenských matematikov, vďaka ktorému stoja mnohé univerzity. Aj napriek tomu, že vyrastal skromne, stala sa z neho výrazná osobnosť v slovenských, hlavne školských, dejinách.
Prehliadka možná na čísle +421 58 788 32 80.
Rodný dom Pavla Jozefa Šafárika – Obec Kobeliarovo
Dieťa evanjelického farára, neskôr študent slovanských jazykov, teológie až jemný kritik Štúrovej slovenčiny a profesor slovanskej filológie na univerzite v Prahe. Čím všetkým bol a prečo jeho meno nesú mnohé inštitúcie, medzi nimi aj košická Univerzita P. J. Šafárika sa dozviete v jeho rodnom dome v obci Kobeliarovo.
Prehliadka možná na tel. čísle +421 58 795 12 43.
Obec Brdárka je známa svojím, azda najväčším, čerešňovým sadom vo voľnej prírode na Slovensku. Aj napriek tomu, že najkrajšie obdobie zažíva na jar, aj počas jesene si v Brdárke prídete na svoje. Obec je totiž, podobne ako obec Kobeliarovo, známa výrobou kvalitného ovčieho syra a žinčice. Tradičné salaše a košiare sa nachádzajú priamo na turistickej trase.
Rochovce, Ochtiná, Roštár, Koceľovce a Štítnik – obce, v ktorých stoja nádherné, mimoriadne vzácne gotické kostoly. Ich interiér je zdobený jedinečnými freskami z 13. a 14. storočia.
Slavošovský kostol ešte aj dnes ukrýva na svojich stenách neodkryté fresky po pôvodných obyvateľoch – Ruténoch.
Rodný dom Pavla Emanuela Dobšinksého – Obec Slavošovce
Dáni majú Hansa Christiana Andersena, Nemci bratov Grimmovcov a Slováci Pavla Dobšinského. V jeho rodnej obci, kde pôsobil ako evanjelický farár, vytvoril väčšinu svojho nehynúceho diela. Za necelých 25 rokov zozbieral a vydal viac ako 150 slovanských povestí a rozprávok. Jeho rozprávky boli vydané vo viac ako 21 krajinách. Prekladal diela tak významných umelcov ako bol Shakespear, Byron či Mickiewicz. Otvorte dvere do rozprávky alebo aspoň do jeho rodného domu v Slavošovciach.
Prehliadka možná na tel. čísle +421 58 799 92 81
Čo môžete navštíviť v okolí?
Slavošovský tunel
2,4-kilometrový a nikdy nevyužívaný tunel sa ukrýva len kúsok za obcou Slavošovce. Vznikol počas 2. sv. vojny, no vlak ním nikdy neprešiel. Má tvar písmena S a prechádzka nim trvá približne 45 minút. Pre tých odvážnych je prístupný počas celého roka.
Dôležité upozornenie: v tuneli spoznáte absolútnu tmu, preto je dôležité, mať so sebou baterku.
Dobšinského rozprávkareň
Prostredie okolo Slavošovského tunela, neďaleko obce Slavošovce, mení svoju tvár k lepšiemu. Areál plný drevených sedačiek, hojdačiek a iných prospešných kúskov z dreva sa z roka na rok rozrastá a je príjemným miestom na oddych pre všetkých návštevníkov.
Koprášsky viadukt
Koprášsky viadukt je doslova ukrytý medzi Koprášom a Mníšanmi (miestnou časťou v obci Magnezitovce). Ide o unikátnu technickú pamiatku, cez ktorú, rovnako ako cez Slavošovský tunel, neprešiel žiadny dopravný prostriedok. Je ideálnym miestom na prechádzku ci cyklotúru.
Svojou dĺžkou 120 metrov a výškou 36 metrov ohuruje okoloidúcich už dlhé roky.