Novinka v podobe exteriérového múzea, tzv. skanzenu, v ktorom sa život nezastaví a taktiež v ňom bude prebiehať terapia, vznikla na dolnom Zemplíne. Obec Moravany sa vďaka netradičnému areálu stane lákadlom pre turistov, školy, tábory, ale aj pre samotných včelárov. Ambíciou jeho tvorcov je mať v obecnom parku včelársky skanzen, v ktorom budú žiť včely, prebiehať včelárske prednášky aj apiterapia. Takýto živý skanzen vzniká vďaka aktívnej včelárskej komunite na čele so starostom obce Vladimírom Čeklovským a podpore vo výške 13 000 € z grantovej schémy Košického samosprávneho kraja, Terra Incognita.
Historické verzus moderné spôsoby chovu včiel
Nadšenie miestnych včelárov vyústilo do nápadu ukázať prácu s týmto užitočným hmyzom aj laickej verejnosti. V živom včelárskom skanzene sa všetci zvedavci dozvedia ako sa kedysi chovali včely, čo sa zmenilo, od čoho sa upustilo a čo sa naopak pridalo v starostlivosti o túto nenahraditeľnú zložku ekosystému. Návštevníci tiež uvidia dobové úle, akými sú rôzne kláty, figurálne, slamené či šašinové úle, ale aj moderné úle používané v súčasnosti. Všetky budú obývané včelími rodinami. Včelárska, ale i laická verejnosť si bude môcť pozrieť život včiel bezpečne, s podrobnými informáciami a odborným výkladom.
„Včelárska komunita v Moravanoch má svoju bohatú tradíciu, preto som hrdý na to, že o svoje remeslo sa má chuť podeliť aj so zvedavými východniarmi. Aj vďaka tomuto projektu sa nezabudne na dôležitosť včiel a ich význam v našej prírode aj v životoch. Areál ponúkne nielen zaujímavé a hodnotné informácie o včelách, ale aj priamu interakciu s nimi vďaka apidomčeku. Ide o miesto, kde si všetci návštevníci bezpečne vyskúšajú silu apiterapie na vlastnej koži. Tento projekt je ďalší v poradí, ktoré župa v obci rozhýbala. Už viac ako rok tu funguje projekt Moravany po vode za poznaním, ktorý prevedie vodákov povodím rieky Ondava. Nie je to žiadna nuda, pri troche aktivity a odhodlania si ju môžu vyskúšať aj splaviť. Odteraz budú mať turisti o ďalší dôvod naviac navštíviť tento kút Košického kraja. Jedno miesto bude ponúkať dve odlišné, no rovnako zaujímavé atrakcie pre výletníkov každej vekovej kategórie, “
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja
„Myšlienka otvorenia živého včelárskeho skanzenu v miestnom parku vznikla počas stretnutí našej domácej komunity včelárov. V jej jadre sú dlhoroční profesionálni aj hobby včelári, ktorí sa popri včelárskej práci zaujímajú aj o jej históriu. So zaujímavosťami sa chceme s verejnosťou podeliť formou prednášok a praktických ukážok. Vieme, že strach zo včelích bodnutí je bežný a preto bude návšteva v našom skanzene prebiehať s ochrannými včelárskymi oblekmi, a kto si trúfne, bude sa môcť priamo pričiniť o starostlivosť o včelstvá. Vstupné bude symbolické, určené len na chod skanzenu samotného, a ponúkneme aj možnosť zakúpiť si tunajšie včelie produkty. Moju vášeň k týmto usilovným živočíchom, spolu s postom starostu, beriem ako možnosť zanechať pre budúce generácie niečo hodnotné a pre spoločnosť prospešné.“
Vladimír Čeklovský, starosta obce Moravany
Úľové spanie = apiterapia
Práca so včelami nabíja energiou a priaznivo pôsobí na naše zdravie. To, čo včelári získavajú dýchaním vzduchu z úľov, si budú môcť vyskúšať aj návštevníci skanzenu v Moravanoch, a to bez strachu zo žihadiel. Zvedavci, nadšenci aj rodiny s deťmi v skanzene objavia včelín v podobe domčeka, ktorý je upravený pre spánok a oddych priamo na včelích úľoch. Stačí si iba ľahnúť do apidomčeka, dýchať vzduch s vôňou medu, vosku, propolisu a započúvať sa do pokojného bzučania pod vami. A možno aj pokojne zaspať. Terapia pôsobí nielen na nervovú sústavu ako aromaterapia, ale vďaka svojmu zloženiu má aj protizápalový, antivírusový a antibakteriálny efekt.
Nové zážitky na kraji sveta
Turistika, cykloturistika, vodné zážitky či prehliadky múzeí patria medzi tradičné využívanie voľného času v Košickom kraji. Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus však vníma aj nové potreby a očakávania návštevníckej verejnosti. Ľudia hľadajú nové, neobjavené miesta a nevšedné zážitky, ktoré chcú prežívať „na vlastnej koži“ a odniesť si ich tak domov nielen na fotkách, ale aj v živých spomienkach.
„Naša organizácia sa stále viac sústreďuje na propagáciu nových, netradičných zážitkov, ktoré v našom kraji môže verejnosť aktívne objavovať. Nezabúdame však ani na lokálne tradície či remeslá, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej ponuky a majú v destinácii svoje dôležité miesto. Interaktívne múzeá a skanzeny, medzi ktoré sa skanzen v Moravanoch rovnako radí, významne dopĺňajú ponuku turistických atraktivít v kraji. Po minuloročnom vzore, kedy sme otvorili podobný areál venovaný včielkam v Hrabušiciach na Spiši, sa tešíme zo včelieho skanzenu tu v Moravanoch. Ten hrabušický je otvorený už druhú sezónu a má obrovský úspech. Navštevujú ho rodiny s deťmi, turisti, cyklisti, ale aj organizované výlety. Je to ideálne miesto aj pre školské výlety a fakultatívne výlety počas dlhšej dovolenky. Preto veríme, že aj Moravany sa na Zemplíne stanú rovnako obľúbeným miestom,“
výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková: